Grad

ПОМОЋ ПОВРАТНИЦИМА

ОДРЖАНА ЈАВНА ПРЕЗЕНТАЦИЈА ПРОЈЕКТА “ПОДРШКА ОДРЖИВОМ ПОВРАТКУ ИНТЕРНО РАСЕЉЕНИХ ЛИЦА НА КОСОВО”

Јавна презентација пројекта „Подршка одрживом повратку интерно расељених лица на Косово“, коју организује немачка организација Arbeiter Samariter Bund (ASB) у сарадњи са Градом Чачком и Центром за равномерни регионални развој (ЦенТриР), одржана је у среду (28. новембра), у сали Градског већа. Циљ пројекта је помоћ породицама интерно расељених лица у њиховим настојањима за одрживи повратак на Косово. Интерно расељеним лицима и повратницима пружене су информације о врстама помоћи које ће бити доступне у наредне две године, а реч је о помоћи у виду пакета намештаја и беле технике, обука за младе за рад у Информационо-комуникационом сектору, подршке развоју пословних идеја повратника, грантова за машине и опреме за почетак пословања… Посебно је истакнут значај сарадње свих релевантних актера у пружању помоћи повртаницима, како би се успешно реализовали основни циљеви овог пројекта.

Владан Милић, помоћник градоначелника, подсетио је да је у Чачку око четири и по хиљаде интерно расељених лица, а да Град, посредством своје канцеларије радо излази у сусрет организацијама из иностранства које на разне начине покушавају да помогну враћање интерно расељених лица на Косово.

– Знамо да је данас врло тешка политичка ситуација и видећемо колико ће имати успеха ASB агенција из Немачке. Да би се народ вратио на Косово, пре свега, потребно је обезбедити сигурност, мир и смештај, јер изузев на територијама где је већинско српско становништво, не верујем да је нека кућа остала цела и да је у њој могуће становати. Не знам колико ће у овом тренутку акција имати успеха, али надам се да ће ово бити посао за будућа времена, када уз помоћ наше државе будемо решили питање повратка на Косово, питање статуса Косова и Метохије, верујем позитивно за српски народ – рекао је Владан Милић.

Пројекат се спроводи у десет локалних самоуправа у Србији, а међу њима су Крушевац, Крагујевац, Краљево, Чачак, Рашка, Врњачка Бања, Трстеник, Аранђеловац, Врање и Бујановац.

– Да би се вратили на Косово прво би требало да човек тамо буде безбедан. А како и на који начин, стварно не знам и немам никакав предлог. Ја сам “трострука” избеглица, прошла сам рат, и Хрватску, и Босну и Косово. Када је реч о Косову и Метохији, у ово време, у оваквој ситуацији, а јако је грозна, прво би било потребно да буде мир, да човек буде безбедан и да има сигурност. Све то је закомпликовано раније, од 1991, то је већ борба коју водимо 27 година и сад поново долазимо на исту ствар, како да се вратимо, шта нама треба. Ја сам живела на Косову, у месту Ново Брдо, одакле ми је муж, тамо сам се удала… Стара кућа нам је срушена, а нова потпуно опљачкана, немамо где да се вратимо. Нико никоме не може живот да гарантује. Може гарантовати кућу, оспособити све услове… Али, ако се неко и врати на Косово, где да ради? “Трепча”, где сам ја радила, давно је затворена… – каже Боја Максимовић.

Директорка Центра за равномерни регионални развој из Београда Ванеса Белкић, нагласила је да су пакети помоћи намењени онима који ће се вратити на Косово и Метохију током реализације пројекта.

– Конкретно, обезбедићемо пакете намештаја са белом техником, покућством за људе који се враћају у место свога боравка, обезбедићемо транспорт и њихових личних ствари. Поред тога, неколико пакета је намењено економском оснаживању интерно расељених лица која су заинтересована да се врате, да би имали од чега да живе, зарађују и прехрањују своје породице. Оно што је можда најинтересантније је пакет подршке намењен младим, интерно расељеним лицима старосне доби до 30 година, а њима ћемо платити програмерске курсеве, с обзиром да је то дефицитарна струка свуда у свету, па и у Србији, и да се врло лако може пронаћи посао, или започети неки мали приватни бизнис. Одлучили смо да за 20 младих интерно расељених лица заинтересованих за повратак платимо курсеве за програмирање. Поред тога, обезбедићемо стартап грантове за покретање малих приватних бизниса, а индивидуалне донације ће бити око 2.500 евра без пдв-а. Подстицаћемо удруживање повратника у веће компаније како би имали бољу предиспозицију да опстану на локалном тржишту. У том случају грантови ће моћи да се мултификују онолико пута колико је удружено интерно расељених лица. Пружићемо им и подршку у изради бизнис планова, на основу којих ће конкурисати да би добили та средства – објаснила је Ванеса Белкић.

Овај пројекат је финансиран средствима Европске уније у оквиру програма „ЕУ подршка одрживим решењима за интерно расељене и реинтеграцију повратника“, а укупне је вредности 5,65 милиона динара. Пројекат се реализује у сарадњи са Канцеларијом за Косово и Метохију Владе Републике Србије и Комесаријатом за избеглице и миграције Републике Србије.

Н. Р.

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.