СРЕЋА, ЉУБАВ И СЛОГА У ПОРОДИЦИ
Очекујући празник рођења Исуса Христа посвећујемо већу пажњу деци, мајкама и очевима. Основна порука породичних празника (Детињци, Материце и Оци), који припадају божићном циклусу обичаја, је да међусобно везивање и дрешење, односно, давање поклона представља срећу, здравље, љубав и поштовање у породици. Занимљиви обичаји прослављања ових празника опстали су до данас, а најважније је окупљање породице. Оци се славе последњу недељу пред Божић, а у Српској православној цркви је посебно узвишен празник, као симбол Бога Оца.
– Отац се сматрао главом породице и њеним заштитником. Оци се, такође, свечано прослављају. Очеви се се везују за кревет или столицу и дреше се поклонима. Некада су деца по читав дан трчала са канапима и везивала своје очеве, дедове, ујаке, стричеве, уопште рођаке, комшије и, наравно, добијала поклоне. Својевремено је постојао и обичај да богати људи на Очеве сиромашној деци дају издашне поклоне. Поред учињеног доброг дела, били су пример у друштву – подсећа етнолог Снежана Шапоњић Ашанин.
За ове празнике се припрема и свечанији ручак, али храна обавезно мора бити посна, пошто се сва три славе у време Божићног поста. Симболика узајамног везивања и дрешења јесте и припрема за дочек најрадоснијег празника, који је човека везао са Богом, рођење Исуса Христа, наглашава етнолог.
Н. Р.