Društvo Kultura Obrazovanje

ДИГИТАЛИЗАЦИЈА И ПРАЋЕЊЕ ТРЕНДОВА

МИЛОШ ПАПИЋ, ГРАДСКИ ВЕЋНИК ЗАДУЖЕН ЗА ОБЛАСТ ОБРАЗОВАЊА, НАУКЕ И КУЛТУРЕ, О ОВОГОДИШЊИМ АКТИВНОСТИМА

Почетком ове седмице иновиран је дизајн сајта “Култура Чачак”, односно, додате су “мале ситнице” које побољшавају функционалност, каже за наш лист Милош Папић, члан Градског већа задужен за област образовања, науке и културе:  

Када је реч о мобилној апликацији за сајт “Култура Чачак”, коју смо најавили за почетак ове године, тренутно смо у завршној фази административних послова. Очекујемо да ће апликација бити завршена до лета.

Поред осталих, као приоритетне овогодишње активности из области за коју је ресорно задужен, наш саговорник наводи потписивање Уговора о међуинституционалној сарадњи Уметничке галерије “Надежда Петровић” и Факултета техничких наука, Меморандума о сарадњи установа културе, предшколских установа, основних и средњих школа са територије Града Чачка, као и семинаре за учитеље и наставнике из области информатике.  

Следи потписивање Уговора о међуинституционалној сарадњи између Галерије “Надежда Петровић” и Факултета техничких  наука. Као резултат те сарадње требало би да буде постављен један инфо панел, односно, велики тач скрин екран, који ћемо направити са вишим кустосом Драганом Божовић, задуженом за едукативне садржаје. Ову савремену презентацију чиниће шест целина, интерактивни едукативни садржаји намењени, пре свега, деци и младима школског узраста, али и старијој публици. Реч је о осавремењавању односа Галерије и публике, у контексту дигитализације и праћењу трендова. Очекујемо да до краја године буде реализован овај пројекат, у коме ће учествовати тим професора и студената са Факултета техничких наука – најавио је Папић.

Милош Папић, члан Градског већа

Према речима градског већника, Меморандум о сарадњи установа културе, предшколских установа, основних и средњих школа са територије Града Чачка требало би да буде потписан крајем фебруара, или почетком марта:  

Споразум предвиђа одређене обавезе које уговорне стране морају испунити, а у циљу једноставнијег функционисања организованих посета установама културе, на догађаје, или јавне часове. На основу овог Меморандума, планирано је да у октобру реализујемо програм организованих посета одељења четвртих разреда свих основних школа нашим установама културе. Град ће финансирати трошкове превоза за ученике, учитеље и учитељице школа са руралног подручја.

Као резултат рада на уџбеницима од петог до осмог разреда из информатике и рачунарства и конструкторских комплета из технике и технологије, чији је један од аутора био и Милош Папић, осмишљене су две обуке које би требало да поспеше дигиталне компетенције наставника, пре свега, у Чачку, али и широм Србије.   

Завод за унапређење образовања и васпитања у децембру је расписао конкурс за ауторе обука стручног усавршавања, где је Центар за стручно усавршавање из Чачка конкурисао са више од 20 семинара. Резултати конкурса биће објављени у јуну. За стручно усавршавање учитеља, наставника, сарадника, Град Чачак је издвојио више од шест милиона динара. Такође, Град је и ауторима обука платио акредитације. Колеге Далибор Чукљевић и Зоран Луковић из ОШ “Др Драгиша Мишовић” и ја смо осмислили два семинара и надамо се позитивном исходу, односно, да ће бити акредитовани – каже наш саговорник.

Иначе, обука под називом “Статичке и динамичке презентације у светлу нових технологија” је намењена за учитеље и наставнике свих предмета, а  “Настава програмирања у облаку – парадигма новог доба” је искључиво за наставнике информатике. За први семинар аутори су конкурисали преко Центра за стручно усавршавање, а за другу обуку посредством Издавачке куће “Вулкан знање”.

Н. Р.

САВРЕМЕНА ПРЕЗЕНТАЦИЈА

У циљу осавремењавања делатности и промоције својих програма и садржаја на савремен начин, одабране области из делатности Галерије биће постављене на екран осетљив на додир. Реч је о садржајима: живот и ликовни опус сликарке, збирке Галерије, текуће изложбе, Меморијал Надежда Петровић и едукативни програм. Путем ове савремене презентације публика ће на сликовит и визуелно упечатљив начин добити потребне информације из области наслеђа и савремене уметничке праксе, а едукативна игра “Надеждина слагалица” привући најмлађу публику, која ће кроз забаву сазнати многе детаље из живота и рада сликарке. Едукативне игра ће садржати поља иза којих се крију тачни и нетачни одговори. Одабиром тачних одговора поља се отварају и формира се једна од Надеждиних чувених слика – објашњава уредник ове савремене презентације Драгана Божовић, музејски саветник, виши кустос у Уметничкој галерији “Надежда Петровић”. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.