НАГРАДНА ИГРА ГРАДСКЕ БИБЛИОТЕКЕ, ЈЕЗИЧКЕ ШКОЛЕ “BLACKBIRD” И УНИВЕРЗИТЕТА У КЕМБРИЏУ
Поводом Светског дана језика Градска библиотека “Владислав Петковић Дис”, језичка школа “Blackbird” и универзитет у Кембриџу, организују наградну игру у циљу промовисања културе читања, културе учења страних језика, сарадње на нивоу основних и средњих школа, упознавања ученика са светским стандардима у учењу страних језика. Велика наградна игра за читаоце, чланове Градске библиотеке, трајаће током септембра, када обележавамо Светски дан језика. “Прочитајте књигу и освојите неку од вредних награда, бесплатан испит, бесплатан течај, материјал за учење и припрему испита, књигу”, позивају организатори едукативне наградне игре.
Током септембра, када обележавамо Светски дан језика, Градска библиотека “Владислав Петковић Дис”, језичка школа “Blackbird” и испитни центар “Excalibur” из Новог Сада организују наградну игру, која је у Европском центру за модерне језике регистрована као позитивна едукативна иницијатива. Право учешћа имају ученици основних и средњих школа, чланови Градске библиотеке, узраста од осам до 17 година. У току трајања наградне игре (од 1. до 30. септембра), учесници попуњавају купон, који добијају када позајме књигу из библиотеке. Купон убацују у кутију за извлачење срећних добитника, које ће бити организовано 2. октобра у Градској библиотеци, а свечана додела награда уследиће 5. октобра. Награде су међународни сертификати (бесплатно полагање), припрема за испит (курс језика), материјали за учење, односно, за припрему испита, чланство у библиотеци, књиге.
Испити универзитета у Кембриџу представљају перестижну квалификацију за милионе младих широм света сваке године. Испитни центар “Excalibur” из Новог Сада организује полагање Кембриџових испита у Србији, а језичка школа “Blackbird” је центар за припрему међународних испита и добитник посебног признања “Cambridge English”.
– У сарадњи са испитним центром “Excalibur” поделићемо две вредне награде, по један бесплатан испит у категорији старијих полазника и у млађој категорији. Језичка школа “Blackbird” ће допринети фонду за награде бесплатним течајевима, књигама и материјалима. Наравно, и Градска библиотека, као један од носилаца ове иницијативе, учествује у наградном фонду бесплатним чланаринама и књигама за срећне добитнике – наводи Љубомир Васојевић, директор школе страних језика “Blackbird”.
Иначе, ова језичка школа се може похвалити да из године у годину има све више интересовања младих и деце за Кембриџове испите.
– Реч је о традицији дугој десетак година. Ови испити се успешно организују у Чачку, а да би се реализовали у неком граду потребан је одређени број кандидата. Захваљујући све већој масовности и популарности, Чачак је један од градова у Србији где се ови испити редовно одржавају на годишњем нивоу. То много говори о квалитету учења енглеског, као страног, другог језика. Несумњиво, доказ квалитета је и чињеница да из године у годину имамо све млађе полазнике који полажу испите на B2, C1, C2 нивоу, који су доста захтевни – каже Васојевић.
Познато је да је енглески језик – језик савремене комуникације, као и да истраживања последњих десетак година показују да је знање енглеског, као првог страног језика, све важније.
– Данас је енглески језик веома важан у свим сегментима живота, без обзира на то да ли је реч о студирању, академском животу, запошљавању, путовању, коришћењу дигиталних технологија. Сертификати универзитета у Кембриџу представљају највалиднију, односно, највреднију међународну потврду знања енглеског језика. Иначе, постоји веома јака веза између учења, испита и културе читања књига, јер су сви испити, од првог озбиљнијег нивоа – B2, дефинитифно академски испити. Такође, средњошколци су усмерени ка академској заједници, па је за њих читање део културе учења. Млади људи лакше почињу да читају и на енглеском језику и да постижу добре академске резултате, који су неопходни за полагање испита, већ од B2 нивоа, па надаље. Наравно, за културу читања је заслужна и наша Градска библиотека, као једна од савремених и најбољих, не само у нашој земљи, него и шире, коју би сваки град у свету могао само да пожели – нагласио је Љубомир Васојевић.
Н. Р.