Društvo Grad

ЕКОЛОШКА УДРУЖЕЊА ОРГАНИЗОВАЛА ПРОТЕСТ ЗБОГ ЗАГАЂЕНОГ ВАЗДУХА У ЧАЧКУ

ЕКОЛОШКА УДРУЖЕЊА ОРГАНИЗОВАЛА ПРОТЕСТ ЗБОГ ЗАГАЂЕНОГ ВАЗДУХА У ЧАЧКУ

ЗАТРАЖЕНЕ КОНКРЕТНЕ МЕРЕ ЗА СМАЊЕЊЕ ЕМИСИЈЕ ШТЕТНИХ ГАСОВА

Око три стотине грађана Чачка и околних места окупило се јуче испред зграде локалне самоуправе да изразе незадовољство због високог степена аерозагађења и упуте захтев надлежнима да се утврди ко су загађивачи ваздуха.

Како је истакнуто на скупу, окупљени грађани траже да се под хитно предузму мере да се смањи прекомерно загађење ваздуха у Чачку. Милош Kувекаловић из Удружења “Чувари Kаблара” је подробно говорио о свим захтевима окупљених грађана и организатора протеста.

– Тражимо да се до 30. јануара доставе егзактни подаци о степену, изворима и узроцима повећане емисије штетних гасова и штетних суспендованих честица ПМ 2.5 и ПМ 10 и да се у што краћем временском периоду отклоне емисије штетних гасова и суспендованих честица увођењем савремених филтера независно од висине њихове цене, јер здравље нема алтернативу. Захтевамо да се до 5. фебруара оформе радне групе које ће сачињавати: еколошке инспектори, запослени у Заводу за јавно здравље и Заводу за заштиту животне средине, као и три члана политички необојених формалних и неформалних еколошких удружења, од тога обавезно по један члан СЕОС – а и„Чувара Kаблара“ , као и два стручна лица политички необојена. Радне групе ће имати за циљ да открију највеће емитере штетних гасова и штетних суспендованих честица, односно партикуларних материја ПМ 2.5 и ПМ 10 и загађиваче како ваздуха, тако и земље и воде, да учествују у доношењу Уредбе на локалном нивоу која ће прописивати обавезну уградњу савремених филтера и других начина спречавања емисије штетних гасова и честица – рекао је Kувекаловић.

Организатори скупа су подсетили да је чланом 74 Устава Србије изричито утврђено да „свако има право на здраву животну средину и на благовремено и потпуно обавештавање о њеном стању“. Истовремено су истакли да држава има посебну одговорност у сфери заштите и побољшања животне средине.

Одговарајући на питања новинара, Љиљана Браловић, председница Савеза еколошких организација Србије, објаснила је да протест у Чачку није политички мотивисан и да „загађење ваздуха, без обзира да ли долази из неког димњака, ауспуха или рудника, не познаје никакву границу, нити било какву подељеност у народу, јер је то проблем свих грађана који живе ту“.

Миленко Јовановић из Националне еколошке асоцијације рекао је да је дошао у Чачак да подржи право грађана на здраву животну средину, на чист ваздух. Он је навео да су за заштиту животне средине одговорне искључиво институције државе од републичког до локалног нивоа, а да прекомерно загађење ваздуха није везано само за Чачак.

– Нажалост, Чачак дели судбину других градова, можда нема најзагађенији ваздух, али је сигурно прекомерно загађен и сигурно нема адекватно деловање, односно, мере да се то загађење смањи. Узроци су познати, то су ложишта, индустрија, саобраћај и на то се не делује адекватно да бисмо видели побољшање у разумном року – за једну, две или три године – рекао је Јовановић и додао да у Србији има сигурно милион индивидуалних ложишта и да она у великој мери утичу на загађење ваздуха, док индустрија, саобраћај и све остало имају мањи проценат у загађењу. 

Поједини учесници скупа су носили гас маске, како би послали поруку да је загађење ваздуха постало алармантно.

Организатори одржаног протестног скупа су еколошке организације: „Чувари Kаблара“, „Сувоборска греда“, Савез еколошких организација Србије уз подршку удружења и организација из Пожеге, Kраљева, Лознице, Горњег Милановца и других градова.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.