Društvo Grad

ГРАДСКО ВЕЋЕ: ЗА УГРАДЊУ СОЛАРНИХ ПАНЕЛА ДОДАТНА СРЕДСТВА

ГРАДСКО ВЕЋЕ: ЗА УГРАДЊУ СОЛАРНИХ ПАНЕЛА ДОДАТНА СРЕДСТВА

На 66. седници Градског већа одржаној у среду, 7. јуна, разматрани су и усвојени извештаји о пословању јавних комуналних предузеђа „Водовод” и „Градско Зеленило“ за прошлу годину. 

Како је навео градоначелник Чачка Милун Тодоровић, ЈКП „Градско зеленило“ је прошлу годину завршило са незнатним плусом од око 780 хиљада динара, док је ЈKП „Водовод“ радио са губитком од 40,5 милиона динара. Kао глави разлог исказаног губитка наводи се одлука да се крајњим корисницима не подиже цена воде.

Тодоровић је објаснио да негативно пословање у 2022. години није угрозило рад и опстанак „Водовода“. 

– То се није одразило на пословање и ликвидност овог јавног предузећа, јер су у претходним годинама доста боље пословали и ово јавно предузеће није угрожено. „Водовод“ има 167 запослених, као и пре шест година, просек старости радника је веома висок, што нас забрињава. Износи око 53 године, али смо успели у претходних неколико месеци да подмладимо ово јавно предузеће са неколико младих и високообразованих људи у правном и финансијском сектору, али такође и у пројектном бироу – рекао је Тодоровић.

На дневном реду седнице било је и доношење Правилника о изменама у суфинансирању енергетске санације породичних кућа и станова путем уградње соларних панела за производњу електричне енергије за сопствене потребе и унапређење термотехничких система путем уградње калориметара, циркуларних пумпи, термостатских вентила и делитеља по основу јавног позива за суфинансирање Програма енергетске санације стамбених зграда, породичних кућа и станова, као и доношење одлуке о расписивању јавног позива за учешће привредних субјеката у спровођењу мера енергетске санације у домаћинствима. Према речима Тодоровића, Град Чачак је повећао субвенције за постављање соларних панела, а за ту намену из градског буџета ће бити издвојено шест милиона динара, што је једнако издвајањима са републичког нивоа. 

– Реч је о увећању износа за соларне панеле, односно, за привредне субјекте који ће конкурисати за уградњу соларних панела. Сада имамо шест милиона динара из буџета Града Чачка и додатних шест милиона из Министарства рударства и енергетике, али смо повећали и праг уписа у АПР привредних субјеката који могу да конкуришу, потпишу уговоре са нама и касније изводе радове нашим суграђанима, са шест на 24 месеца, јер је у неким локалним самоуправама дошло до неких непознаница и немогућности извршења таквих уговора зато што су те фирме биле младе и нису биле спремне да изађу у сусрет грађанима и због тога смо тај праг подигли на 24 месеца од дана уписа у АПР. Наравно, претпоставка је да нису у процесу ликвидације и да нису у било ком временском периоду биле у блокади – навео је градоначелник Чачка. 

На седници Градског већа је усвојен и предлог одлуке о утврђивању економске цене програма васпитања и образовања у предшколским установама чији је оснивач Град Чачак. О овој тачки дневног реда ће се изјаснити и одборници градског парламента.

– Реч је о повећању цене боравка деце у предшколским установама, за родитеље. То нисмо чинили скоро девет година, тако да то повећањење износи 920 динара, односно, 15 посто ће бити веће учешће родитеља у економској цени боравка деце у предшколским установама, што ће износити око 6.900 динара по детету – навео је Тодоровић. 

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.