Društvo Grad

ГРЕЈАЊЕ У ЧАЧКУ НЕЋЕ БИТИ УГРОЖЕНО

ГРЕЈНА СЕЗОНА ЗВАНИЧНО ПОЧЕЛА 1. НОВЕМБРА

Иако су чачанске топлане за испоруку топлотне енергије биле спремне још 1. октобра, као и претходних година, Чачак је, попут већине градова у Србији, одложио почетак грејне сезоне. Јавно комунално предузеће за грејањеЧачакодложило је почетак грејне сезоне до 31. октобра, до када су обављене топле пробе, углавном у јутарњим сатима. Према речима директора Данка Ћаловића, ова одлука је донета ради уштеде енергената по препоруци Владе Републике Србије и надлежног министарства, као и на основу прогнозираних високих спољних температура. И поред тога што ће бити повећана цена услуге грејања за 12 одсто, због поскупљења енергената, пре свега, струје и гаса, номинални износ рачуна за кориснике неће бити виши од оних у прошлој грејној сезони, захваљујући повећању степена енергетске ефикасности, каже директор.

“УКОЛИКО БУДЕ ПРОБЛЕМА У ИСПОРУЦИ ЕНЕРГЕНАТА, ТОПЛАНА СПРЕМНА ЗА ДРУГУ ВРСТУ ГОРИВА”

Грејна сезона званично је почела 1. новембра, а на основу препоруке Владе Републике Србије ове године ће бити нешто рестриктивније грејање. Обезбеђени су енергенти, довољне количине гаса, потписан је уговор са Јавним предузећем “Србијагас”, подсетио је на почетку разговора Данко Ћаловић, директор ЈКП за грејање “Чачак”.  

– Почетком новембра је, такође, било неуобичајено топло за ово доба године, па смо грејање прилагођавали спољним температурама. Наравно, у складу са мерама штедње и препоруком Владе Србије и даље ћемо рационално користити енергију, односно, гас који нам је на располагању. Иначе, поред енергената у складиштима гаса Србије, одређене количине су ускладиштене у Мађарској. Уколико буде проблема у испоруци енергената, топлана ће обезбедити другу врсту горива, односно, биће спремна за прелазак на мазут и лож уље. Надамо се да ће испоруке бити континуиране, што не зависи много од наше земље, Владе и предузећа, већ од међународних фактора, с обзиром на то да топловоди пролазе кроз међународне воде, кроз Црно море, као и кроз Турску и Бугарску. Потписали смо уговор са “Србијагасом” за испоруке гаса за комплетну грејну сезону, али упоредо смо припремали и наша стара постројења на мазут и лож уље. Градска топлана има могућност супституције природног гаса на мазут, а такође, и  котларница Винара. Топлана Qубић кеј са спољним цистернама може да се прикључи на лож уље. Котларница Основне школе “Вук Караџић” има резерве лож уља, а факултети се могу грејати на угаљ, као и пре прикључења на даљински систем грејања. Котларница Шумадија може користити мазут, као алтернативно гориво. У суштини, грејна сезона неће бити угрожена, чак и ако буде поремећаја у снабдевању гаса – нагласио је директор Ћаловић.

ЧАЧАК МЕЂУ ГРАДОВИМА СА НИЖИМ ЦЕНАМА ГРЕЈАЊА

Према Уредби Владе Републике Србије предузеће је већ 1. септембра оснивачу поднело предлог за повећање цене услуга грејања на основу стечених услова, односно, према уговорима потписаним до 31. децембра. Цена гаса је повећана за 35 процената у односу на претходну годину, а цена електричне енергије 92 одсто у поређењу са 2021.   

– Према тим параметрима и осталим материјалним трошковима, цена услуге грејања биће повећана за 12 одсто, а досадашња је била на нивоу цене из 2014. године. Варијабилни део цене се повећава за 13,7 одсто, а фиксни за 8,7 процената. Фиксни део представља цену целокупног пословања предузећа, док варијабилни искључиво цене енергената, који у цени услуге грејања учествује око 70 одсто. Узроци повећања цене услуге грејања су повећање цена гаса и електричне енергије. Гас је до 1. септембра поскупео 35 процената, а струја је од прошле године за предузеће поскупела 92 одсто. Друге топлане у Србији су повећале цене услуге грејања, углавном, од 12 до 18 одсто. Али, и после овог повећања, Чачак ће бити међу градовима са нижим ценама грејања. Када је реч о рачунима корисника, у току ове грејне сезоне рачуни неће бити номинално увећани, већ ће бити на нивоу прошлогодишњих – каже директор.

Поред свеобухватне рационализације свих трошкова у предузећу, чачански даљински систем грејања је постао изузетно ефикасан и захваљујући унапређивању техничко технолошког процеса, постављањем SCADA система, нових котлова и горионика. Информационе мере управо подразумевају целодневно праћење подстаница, где је уграђен даљински систем управљања и надзора SCADA.

МЕРЕ ШТЕДЊЕ

У складу са планом уштеде енергије Владе Републике Србије, предузеће је урадило план мера за уштеду електричне и топлотне енергије. Планирана потрошња електричне енергије за период од 1. септембра ове године, до 31. марта 2023. износи 3.350.000 kWh, а израчуната је на онову претходне грејне сезоне.  

– Планиране мере за смањење потрошње електричне енергије, које захтевају финансијска средства нису предвиђене у котларницама, али биле су предвиђене у подстаницама, на секундарној инсталацији, где је уграђен мали број пумпи са фреквентном регулацијом. Планиране мере за смањење потрошње електричне енергије, које не захтевају финансијска улагања су организационе мере, као што су ригорозније искључење расвете, али и управо каснији почетак грејне сезоне и евентуално скраћење грејног дана – каже Ћаловић.

Планирана потрошња топлотне енергије за период од 1. септемба 2022, до 31. марта наредне године износи 80.000.000 kWh, а израчуната је на онову претходне грејне сезоне, увећана за нове објекте који се прикључују.

– Главни циљ је, поред уштеда у производњи енергије, остварити уштеду у предаји енергије зградама. Произведена енергија у претходној сезони је била већа од предате за 16 одсто, а потребно је повећати предату енергију. Планиране мере за смањење потрошње топлотне енергије, које захтевају финансијска средства биле су предвиђене за дистрибутивну мрежу, за топловод. Планиране мере за смањење потрошње топлотне енергије, које не захтевају финансијска улагања су организационе, техничке и информационе. Организационе мере подразумевају управо каснији почетак грејне сезоне. Техничке мере су подешавање, односно, смањење режима грејања према спољној температури у примарном кругу котларница и у секундарној инсталацији у зградама, да би захтевана температура у стану од 20-22 степена прешла на 19-21 степен, иако је препорука Владе да не треба загревати станове изнад 20степени. Важно је знати да сваки степен повећава потрошњу енергије за седам одсто – подсећа директор.

ПОСТРОЈЕЊЕ НА ДРВНУ БИОМАСУ

Ћаловић напомиње да је веома важно што је предузеће са Европском банком за обнову и развој започело бесплатне пројекте догревања и загревања на топлотне пумпе, користећи будућу Фабрику за пречишћавање отпадних вода, као и бесплатне студије за термоизолацију зграда. После тих студија, које би требало да покажу оправданост инвестиција, ЈКП за грејање “Чачак” ће заједно са Градом у наредним годинама реализовати ове пројекте.

– Поред тога, започели смо и пројекат на биомасу у јавно-приватном партнерству. Надзорни одбор и Скупштина града су већ донели одлуку, а предузеће је добило одобрење од Комисије за јавно-приватно партнерство Владе Републике Србије. Пуно нам помаже Канцеларија за јавна улагања, а после закључивања уговора са изабраним приватним партнером, Град и ЈКП “Чачак” би могли да стекну још један извор снабдевања топлотне енергије и то обновљиви извор – каже директор.

Канцеларија за јавна улагања Владе Републике Србије урадиће пројектно решење за изградњу постројења на дрвну биомасу у кругу Градске топлане, као и једног мањег, који ће бити уклопљен у објекат топлане на Љубићком кеју. Биомаса ће бити енергент који ће моћи да буде супститут гасу, који се сада користи. Постојећи котлови на гас у овим топланама би остали као подршка систему и производили би топлотну енергију у хладнијим данима. Према речима директора, основ овог пројекта је супституција економски неповољног фосилног горива у употреби, природног гаса, економски повољнијим и еколошки прихватљивијим, обновљивим извором енергије – дрвном биомасом. С обзиром на то да се Чачак налази у региону Западне Србије, који је богат шумом, коришћење биомасе, дрвне сечке, за потребе производње топлотне енергије је логичан избор и кад је реч о позитивном утицају на локалну економију. Дакле, поступак за реализацију пројекта јавно-приватног партнерства покренут је у циљу смањења штетних материја у ваздуху, смањења трошкова производње топлотне енергије и повећања енергетске ефикасности, закључује Ћаловић.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.