Društvo

MEĐUNARODNI POPIS PTICA VODENIH STANIŠTA 2022.

VEĆ DECENIJU, BROJNOST SE PRATI I U SLIVU ZAPADNE MORAVE


Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) od 8. do 30. januara sprovodi Međunarodni popis ptica vodenih staništa (International Waterbird Census – IWC). Ovo istraživanje započeto je davne 1966. godine i predstavlja jednu od najstarijih i najmasovnijih aktivnosti praćenja brojnosti divljih ptica na svetu.

– Zahvaljujući dobro razvijenoj mreži članova, volontera i saradnika i ove godine ćemo obilaziti sva važna vodena staništa u zemlji i prebrojavati ptice. Naši terenski saradnici suočavaju se sa brojnim izazovima, poput vremenskih uslova i pandemije korona virusa. Nažalost, priroda i ptice ugroženi su komunalnim i industrijskim zagađenjem voda, masovnim odlaganjem otpada uz obale i divljim šljunkarama koje uništavaju poslednja priobalna staništa uz velike reke. Da stvar bude gora, pojedini veliki ribnjaci, poznati kao izvanredno značajna staništa ptica, napušteni su i isušeni, dok se istovremeno brojačima ptica ne dozvoljava obilazak nekih od aktivnih ribnjaka. Na kraju moramo da spomenemo i lov kao faktor ugrožavanja i stradanja ptica koji je sveprisutan, pa su lokacije na kojima se ne love ptice vodenih staništa i na kojima su bezbedne izuzetno retke. Posebnu pažnju ove godine ćemo posvetiti obilasku toka Zapadne Morave, jer je to sada naša najugroženija reka zbog izgradnje autoputa i menjanja desetina kilometara vodotoka – rekao je Marko Šćiban iz DZPPS.

U slivu Zapadne Morave tradicionalni Zimski popis ptica i ove godine sprovode članovi Društva ljubitelja ptica  prirode “Sove na oprezu”. Na terenu su bili i tokom svih praznika, tako da su do sada posao završili u celom toku Zapadne Morave kroz čačansku teritoriju, sve do Bapskog Polja… Kako kaže Zoran Rajičić iz „Sova na oprezu“, prema dosadašnjem obilasku terena, vidljivo je manje ptica nego prethodnih godina. Već u februaru biće objavljeni zvanični rezultati popisa, kao i analiza stanja i uzroka smanjenog broja ptica ove zime. Osim čoveka, na brojnost vrsta i brojnost jedinki utiče mnogo faktora – klima, vremenski uslovi na severu, da li je u vreme popisa bio lovni dan…

U Srbiji se popis ptica vodenih staništa sprovodi od 1982, a u slivu Zapadne Morave od 2012. godine. Zimski popis ptica osnovno je oruđe za preduzimanje konkretnih koraka u zaštiti populacija divljih ptica i vodenih staništa koja su značajna za očuvanje biodiverziteta i ostalih prirodnih resursa poput pijaće vode. Podaci koje ornitolozi u Srbiji prikupe na kraju se objedinjuju i šalju u svetsku bazu podataka koju vodi organizacija Wetlands International.

Ove godine u popisu ptica u slivu Zapadne Morave učestvuje mnogo manje aktivista nego ranije. „Sove na oprezu“ pozivaju i ovim putem sve zainteresovane da im se pridruže.

V. T.

Foto: „Sove na oprezu“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.