Selo

„МИНИЋЕВА КУЋА РАКИЈЕ“ ОБАРА РЕКОРДЕ НА САЈАМСКИМ СМОТРАМА

„МИНИЋЕВА КУЋА РАКИЈЕ“ ОБАРА РЕКОРДЕ НА САЈАМСКИМ СМОТРАМА 

ВРЕДНЕ НАГРАДЕ НА „ВОЖДОВИМ ДАНИМА РАКИЈЕ“ 

На 11. Међународном такмичењу „Вождови дани ракије 2026. године“, одржаном у Рачи Крагујевачкој, у конкуренцији од преко 500 узорака врло квалитетних шљивових препеченица из Србије и земаља у окружењу, „Минићева кућа ракије“ освојила је „ајкулу“, три Велике златне медаље, четири пехара и „Карађорђев топ“, као специјалну – шампионску награду за шљивовицу из 1996. године, која је добила оцену 19.21. За познатог чачанског произвођача ракије Станимира Минића из Доње Трепче освајање овако великог броја вредних награда и признања на најпрестижнијим међународним ракијским смотрама у нашој земљи пре двадесетак година представљало је само велики сан, за који се данас са сигурношћу може рећи да је постао сушта реалност. Годинама уназад „Минићева кућа ракије“ бележи сјајне резултате на свим такмичарским манифестацијама, што представља велику потврду високог квалитета њених воћних ракија.     

Овогодишњи Сајам ракије у Рачи Крагујевачкој, познатији под називом „Вождов ракијски сабор“, Станимир Цане Минић ће памтити по великом броју освојених награда које су му донели узорци шљивових препеченица из породичног подрума ракије. Највреднији – шампионски пехар, додељен је „Минићевој кући ракије“ за шљивовицу из 1996. године која је понела оцену 19.21. Исти узорак ракије освојио је и „Карађорђев топ“, специјалну награду „Вождових дана ракије“, док је шљивовица из 1996. године, која је оцењена са 19.20 награђена „ајкулом“. У категорији ракија старих седам и више година, узорак шљивове препеченице из 1996. године „Минићевој кући ракије“ донео је још један пехар. И Гордани Минић, Станимировој супрузи, припао је пехар за шљивовицу из 2019. године за освојено друго место у категорији шљивових ракија старости од три до седам година, док је Јована Бојовић, њихова унука, у истој категорији такмичења освојила треће место за шљивовицу из 2022. године.  

– Нико није очекивао да ћемо добити оволики број награда и признања на „Вождовим данима ракије“, јер су сви чули за прошлогодишњи пожар, који је нанео велику штету „Минићевој кући ракије“, али је, свакако, за нас било веома битно шта је остало у нашим подрумима након тога. Гледајући по оценама које су добијале наше ракије, 2025. година ми је била најуспешнија, јер је тада моја шљивовица управо у Рачи Крагујевачкој оцењена са 19,86, што представља изузетно високу оцену која није забележена на овој манифестацији. Иако иза себе имам 20 година искуства, и даље осећам потребу да учествујем на разним манифестацијама које се организују у нашој земљи и које негују праксу оцењивања наших вина и ракија. За мене су сајамске смотре најбољих ракија из земље и региона и даље велики изазов, јер оне су најбољи начин да се провери да ли је сачуван достигнути квалитет воћних ракија или је додатно унапређен, чему стреми сваки озбиљнији произвођач овог алкохолног пића на нашим просторима – рекао је за „Чачански глас“ Минић.

Да подсетимо, на „Вождовим дани ракије“, одржаним 2024. године, „Минићева кућа ракије“ освојила је 16 награда (четири Велике златне медаље и исто толико „ајкула“, „топова“ и пехара за шљивовице из 1964, 1984, 1999. и 2000. године) у конкуренцији више од 450 узорака врло квалитетних шљивових препеченица из Србије и земаља у окружењу, што се сматра огромним успехом. Сви узорци Минићевих ракија су тада добили изузетно високе оцене које су се кретале од 19,50 до сјајних 19,85 бодова, колико је добила шљивовица из 1984. године, што представља рекорд овог престижног такмичења. И на десетим „Вождовим данима ракије“, „Минићева кућа ракије је осоколила. Освојила је пет „ајкула“, што представља изузетан успех. Награђени су сви узорци ракија које су пријавили за такмичење, а неке од њих су достигле чак и оцену 19,86. Реч је о ракијама из осамдесетих и деведесетих година прошлог века.

На „Вождове дане ракије“ годинама пристижу узорци из више од 100 градова и општина из Републике Србије, Федерације Босне и Херцеговине, Републике Хрватске, Северне Македоније и Републике Српске и то је већ постала традиција. За произвођаче ракија који бележе запажене резултате организатори манифестације обезбеђују награде, медаље и захвалнице, а  најбољи од њих постају добитници „Велике златне Вождове повеље“, којом се проглашавају за „Велике златне ракијске мајсторе“. Међу овогодишњим истакнутим произвођачима ракија ове престижне смотре је и „Минићева кућа ракије“.

Станимир је научио да пече ракију још у дечачким данима, али се том послу озбиљније посветио тек две, три године пре одласка у пензију, тачније 2005. године. Данас има модерну дестилерију, али се и даље придржава свега онога што је научио у детињству, а прво правило је да без квалитетне сировине нема ни добре ракије. Због тога се и определио за стару аутохтону сорту „црвена ранка“ од које се прави најбоља шљивовица, али у производњи користи и „чачанску лепотицу“ и „чачанску родну“, које су, такође, врло погодне за производњу ракије. Због изузетног квалитета, осим у Београду, Краљеву и неким другим местима, а посебно на Копаниоку и Златибору, Минићеве ракије стижу и на тржиште Аустралије. 

„Минићева кућа ракије“ је освојила и Велику златну медаљу на 93. Међународном сајму пољопривреде у Новом Саду, који је одржан од 15. до 21. маја, а награђена шљивовица је из 2003. године. 

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.