УТИЦАЈАН ФАКТОР ЛОКАЛНОГ И РЕГИОНАЛНОГ ЕКОНОМСКОГ РАЗВОЈА
Препознавање потребе за оснивањем овакве институције била је покретачка снага, а представници државне и локалне власти, привреде и академске заједнице су свим расположивим снагама подржали оснивање Научно технолошког парка Чачак, који се сврстава међу водеће у области иновационе делатности.
– Научно технолошки парк Чачак је значајан и утицајан фактор локалног и регионалног економског развоја, који обезбеђује услове за напредак предузетништва, примену иновација и сарадњу науке и привреде на подручју, не само нашег града, већ читаве западне Србије. Основан је 2011. године и од тада је успешно прешао пут од уписа у Регистар иновационе делатности и опремања Стартап центра, до отварања нових производно канцеларијских капацитета – рекао је, поред осталог, директор Мирко Пешић, 29. децембра, на прослави јубилеја, десет година постојања Научно технолошког парка Чачак.
ЦЕНТАР ИНОВАЦИОНЕ ДЕЛАТНОСТИ
Поводом јубилеја, десет година постојања, на коктелу приређеном у просторијама Научно технолошког парка, окупили су се представници града, привреде, многи пријатељи и сарадници ове реномиране институције, а организована је и презентација досадашњег рада, као и пројекција кратког филма.
– Важно је истаћи да су капацитети Научно технолошког парка знатно већи, нарочито у последње две године, јер су увећани десет пута. Такође, буxет ове институције, као привредног друштва, је увећан. Просторије НТП-а су попуњене више од 95 одсто са младим компанијама, које стварају нове производе, нове услуге и запошљавају наше суграђане на пословима, који имају перспективу развоја, уз примену савремених технологија и научних достигнућа. Наравно, наши будући планови су да проширимо капацитете Научно технолошког парка – рекао је Мирко Пешић, директор НТП-а Чачак, напомињући да је реч о једином који није универзитетски центар, већ да је усмерен ка привреди.
Директор је нагласио да се посебно поносе што је чачански НТП постао центар сарадње науке и привреде, односно, центар иновационе делатности, не само за наш град и Моравички округ, него и за шире подручје, читаве централне и западне Србије:
– Компаније које се овде развијају, имају простор за своје пословање и производе, које могу да понуде и ван граница наше земље, опет, кроз активности и пројекте који се реализују у оквиру Научно технолошког парка.
ДОБРА ПРИВРЕДНА И ДРУШТВЕНА КЛИМА
Град Чачак, као један од оснивача, континуирано пружа подршку НТП-у, а наредне године је за ову институцију из буxета опредељено 19 милиона динара.
– Град Чачак се са својим НТП-ом и Стартап центром сврстава у ред највећих градова у Републици Србији, поред Београда, Ниша и Новог Сада. Поносимо се младим људима који раде у овом простору и настављамо даље. Пре десетак година, када смо оснивали НТП, буxетска средства су била скромна, а данас имамо прилику да захвалимо, пре свега, привредницима Чачка, младим и способним људима који свакодневно вредно раде, развијају своје фирме и шире квалитетну, добру пословну причу о привредној и, уопште, друштвеној клими у нашем граду – нагласио је Мирослав Петковић, помоћник градоначелника.
Научно технолошки парк је од изузетног значаја за напредак Чачка у разним областима, пре свега, у привреди.
– Привредници су у последњих неколико година стално истицали потребу повезивања, пре свега, науке и привреде у истраживачко развојним областима. Наша предузећа су иновационе делатности препознала, као неопходност за опстанак и развој, не само на домаћем, већ и на иностраном тржишту. Научно технолошки парк је настао управо као одговор таквом захтеву привреде. Данас имамо лепу сарадњу привреде и НТП-а у промоцији иновационих делатности и стимулацији побољшања положаја на тржишту рада. Десетогодишња сарадња привреде и науке показује колико је важна и неопходна њихова повезаност – истакла је Горана Танасковић, руководилац ОЈ Чачак РПК Моравичког и Рашког управног округа.
ОСТВАРЕН САН ИЗ 2000. ГОДИНЕ
Ова институција је основана захваљујући, поред осталих, и упорности привредника, а данас, после деценије постојања, у оквиру ње функционише 21 компанија у пуном чланству, 15 виртуелних фирми и осам стартапова који се развијају уз подршку НТП-а.
– Наш сан о Научно технолошком парку је “стар” око 20 година. Почетком 2000. су започете прве активности, а 2003. године је урађен пројекат, прилично обиман, у чему су учествовали и привредници и професори са факултета. Међутим, тада је то било преурањено, па није успело. Идеју смо поново покренули 2010. и после мучних годину дана са ондашњим људима у Градском већу, објашњавајући шта је Научно технолошки парк, успели смо да оснујемо ову институцију и данас славимо вредан јубилеј – рекао је Слободан Спасовић, власник предузећа “Цини”.
Иван Чвркић из Удружења послодаваца “Унија Чачак 2000” и власник фирме “Бин метал”, каже да се са развојем пословних удружења “Градац 97” и “Унија Чачак 2000”, родила иницијатива о отварању НТП-а…:
– Доласком нове власти убрзан је тај процес. Похвалио бих државу и Владу која је дала огромна средства за отварање Научно технолошког парка, јер ће бити добра основа и за будућа поколења.
– С једне стране, добили смо простор који је и више него користан за сваки стартап, поред хале, ту је и канцеларијски простор. С друге стране, имали смо могућност јако доброг умрежавања са еко-системом, како привредника, тако и потенцијалних сарадника у академском сектору. С треће стране, јако су битне и финансијске олакшице које стартап добија… Умреженост научно технолошких паркова, Београд, Нови Сад, Ниш и Чачак, сваком стартапу који има добру идеју може јако да помогне. Одговорност стартапа је да ли ће искористити бенефите НТП-а. Наша компанија је сада у фази преговора са технолошким парком у Емиратима, што је показатељ да, уколико као компанија развијате нешто што је бенефит, не само за Србију, него глобално, Научно технолошки парк може да буде јако добар партнер у сарадњи – нагласио је Никола Ракић, генерални директор Компаније за развој, продају и сервисирање 3Д грађевинских штампача “Натура Еко”.
Научно технолошком парку Чачак предстоји развој нових производних и канцеларијских капацитета на површини од 94 ара, које је недавно откупила Република Србија. Пројектовање, уређење простора, изградња првих капацитета, као и проширење паркинга, очекују се током ове године.
Нела Радичевић