Данас је у Културном центру „Мија Алексић“ у Горњем Милановцу, уз присуство Томислава Момировића, министара спољне и унутрашње трговине, обележено 20 година приватизације флотације „Рудник“. Пре две деценије 70 одсто акција овог предузећа купило је предузеће „Contango“.
У последњих 20 година, од када је компанија „Contango“ приватизовала флотацију „Рудник“, у привредном друштву стасало је на десетине младих рударских, геолошких, машинских електро инжењера који заузимају водеће позиције у том предузећу.
– Много је оних који су свој радни пут започели као помоћници рудара или флотера, а сада су врхунски рудари палиоци или искусни флотери. За протеклих 20 година кроз капије Рудника прошло је 1.379 радника, 158 је отишло у заслужену пензију и сви заслужују велику захвалност. Те 2004. године у флотацији „Рудник“ на Руднику радило је 295 радника, дуговања за плате била су скоро 500.000 долара, стварни дуг према добављачима износио је 3.3 милиона долара, техника и опрема били су стари и неисправни. Сада, ради 440 радника, плате и доприноси, божићни и ускршњи бонуси, награде за постигнуте резултате у производњи и верност Руднику, кадровске стипендије деци, широка социјална и здравствена подршка свим запосленим, редовно се измирују обавезе према добаљачима, редовно се обнавља техника и опрема од водећих светских и домаћих произвођача – рекао је Иван Коматина, директор компаније „Contango“.
Флотација „Рудник“ има важну улогу у развоју општине Горњи Милановац, а њен допринос буџету Републике Србије је велики.
– Од 2006. године у буџет Републике Србије само за радну ренту уплаћено је 1.3 милијарде динара, од чега је Општини Горњи Милановац припало 40 одосто, односно 500 милиона динара. Међу првим рударским предузећима у Србији добили смо Сертификат о угљеничном утиску и Декларацију о заштити животне средине за сва три производа. Строго водимо рачуна о минималном утицају на здраву животну средину. Рудник и флотација „Рудник“ није само пример једне од најуспешних приватизација, већ је постао једно од најбољих предузећа рударске индустрије у Србији, поуздани партнер домаћих и светских компанија, стабилан стуб српске економије и поуздани партер локалне самоуправе. Доказ је да српска памет може много више и много боље. Мисија „Contanga“ није само вађење и прерада руде цинка, бакра и сребра, већ здрав и задовољан радник, срећна рударска породица са пуно деце, квалитетан образовни систем од предшколског и школског узраста у локалу, до конкретне сарадње са високим школским установама и институтима, снажна културна сцена на Руднику и у Горњем Милановцу, подршка спорту. Да планира Рудник остане круна Шумадије – рекао је Коматина.
Ацо Илић, директор Рудника и флотације „Рудник“ истакао је да су данашњи резултати продукт дугогодишњег рада и улагања у опрему и кадар.
– Рудне резерве од којих зависи век „Рудника“ у моменту приватизације су биле 600.700 тона, током ових 20 година купљене су четири најмодерније гарнитуре за бушење без којих ми не бисмо постигли ове резултате. Куповина машина и улагање у младе људе, раднике довело је до тога да је дошло пораста метраже са скромних 2.300 метара 2004. године, на импозантних 33.500 метара у 2023. години, истраживања, односно метража је повећана 14 пута. Од тада пронађено је импозантних 3,5 милиона тона руде, тако да данас, 20 година касније резерве износе 1.500.000 и има их још за минимум седам година производње. На филму је речено да ће имати за шест, али ми смо пронашли још око 200.000, тако да је то још година више у нашем развоју. Од почетка рада „Рудника“, давне 1952. године, пре 72 године откопано 13 милиона тона руде, а за последњих 20 година, близу пет милиона – рекао је Илић.
Томислав Момировић, министар спољне и унутрашње трговине овом приликом је рекао да је приватизација Рудника добар пример успешне приватизације и пословања и да је она за две деценије донела доста просперотета локалној самоуправи.
– Данас је овде запослено 440 људи у условима који испуњавају највише стандарде безбедности и еколошке одрживости. Руковкодство компаније уложило је много како у осавремењавање процеса експлоатације рудника тако и у развој и едукацију запослених. Међу њима се налазе млади инжењери из Горњег Милановца, Чачка и других места који су добили прилику да раде, а самим тим и остану у овом прелепом граду – рекао је Момировић.
Министар је рекао да ширењем индустријских капацитета и новим инвестицијама јача конкурентност и привреда Србије.
– Рударски сектор је одувек био стуб развоја у нашој земљи. Данас са глобалним фокусом на зелену транзицију и одрживе изворе енергије, рударски секотор добија значајније место. Улагањем у одрживи и одговоран рударски сектор ми не само да подстичемо економски раст и отварамо нова радна места, већ доприносимо развоју техонологија које ће обезбедити чистију и ефикаснију будућност за генерације које долазе. Велика шанса Србије лежи у њеној геологији и њеном географском положају и на нама је да те потенцијале ставимо у функцију напретка наше економије и у функцију интереса наше државе. У протеклом периоду показали смо да можемо бити партнери са глобалним играчима, да наша привреда може расти и јачати и да је Србија способна да створи повољан пословни амбијент. Зато ћемо наставити да радимо на стварању нових прилика кроз ширење индустријских капацитета, на јачању извоза и привлачењу стратешких инвестиција како би унапредили конкурентност наше земље – истакао је министар Момировић.
Дејан Ковачевић, председник oпштине Горњи Милановац овом приликом рекао је да се нада да ће Рудник успети да одржати постојећу стабилност и производњу уз пуну бригу о запосленима и животној средини.
– Друштвена одговорност флотације „Рудник“ према локалној самоуправи огледа у помоћи коју пружају вртићима, школама, али и у великом броју запослених, који од својих зарада могу нормално да живе. Ми имамо бенефите и кроз порезе на зараде који се директно враћају у општинску касу и са тим можемо да развијамо и рудник и наш Горњи Милановац – рекао је Ковачевић.
За дугогодишњи рад и допринос развоју флотације „Рудник“ признањима су награђени: Компанија „MINECO“,породица Вукобратовић, Душан Црнобрњић, директор Сектора за рударска истраживања компаније „Contango“, Ацо Илић генерални директор Рудника и флотације „Рудник“. Постхумно су додељена признања Зорану Недељковићу, извршном директору привредног друштва „Рудник и Флотација“, Златку Белићу, техничком директору привредног друштва „Рудник и Флотација“.
Флотација „Рудник“ добитник је бројних награда и признања, а само нека од њих су: Међународна награда за безбедност и здравље на раду Европске агенције за безбедност и управљања за 2016. годину, Национална награда Привредне коморе Србије за друштвено одговорно признање Прво место у категорији средњих друштава за 2016. годину, Прво место у категорији Родно најсензитивније компаније Награда Цвет успеха за жену змаја од Удружења пословних жена Србије.
В. Ј.