Društvo

ОКРУГЛИ СТО НА ТЕМУ УМРЕЖАВАЊА СРПСКИХ МЕДИЈА У ЗЕМЉИ И РЕГИОНУ

ОКРУГЛИ СТО НА ТЕМУ УМРЕЖАВАЊА СРПСКИХ МЕДИЈА У ЗЕМЉИ И РЕГИОНУ

У овиру „Светосавских свечаностиˮ, 17. јануара, у сали Градског већа, уприличен је округли сто на тему „Креирање и размена медијског садржаја у циљу побољшања положаја српског народа у земљама регионаˮ, где су присуствовали представници локалних медија, РТС-а, али и представници српских медија из Хрватске, Црне Горе и Мађарске. 

Др Момчило Вуксановић

Осим представника медија, округлом столу присуствовали су и др Момчило Вуксановић, председник Српског националног савјета Црне Горе, проф. Љубомир Алексов, члан мађарског парламента и представник српског народа и Српске самоуправе у Мађарској, мр Дејан Дракулић, председник Заједничког вијећа општина Вуковара и Српског националног вијећа Славоније, Барање и Западног Срема и Владан Милић, заменик градоначелника Града Чачка који је истакао да локална самоуправа подржава рад Удружења „Светосавске свечаностиˮ од почетка и да ће такав вид активности увек наићи на разумевање и подршку. Др Момчило Вуксановић истакао је да је важна повезаност медија Србије, Црне Горе и Републике Српске и да су у Црној Гори активни српска радио станица, српска телевизија и новине захваљујући Српском националном савјету, али и да је циљ сарадње са српским представницима из региона афирмисање јединства и међу млађим генерацијама, што је већ заживело у Чачку и другим градовима.

Проф. Љубомир Алексов

Проф. Љубомир Алексов захвалан је на позиву Удружења из Чачка са којим први пут сарађује и сматра да је од кључног значаја одржавање контакта са свим представницима српског народа од Хиландара до Сент Андреје, како би се поделили проблеми и успеси, али и сачувала српска културна баштина. Мр Дејан Дракулић истиче да је важно информисати организације које делују у Србији о њиховом раду ради остваривања сарадње, као што је претходне године успешно спроведен камп у Чачку за ученике из Вуковара и да окупљања попут овог дају могућност да се планирају нове активности које би обогатиле живот будућих генерација и допринеле очувању културног и верског идентитета.

Представници медија говорили су о значајној улози коју медијски садржаји имају у процесу информисања јавности и креирања јавног мишљења, због чега је од великог значаја повезивање српских националних организација у региону и размена медијских садржаја, што је у складу са Конвенцијом о прекограничној телевизији. 

Мр Дејан Дракулић

Испред српских медија из Хрватске обратила се Јадранка Јаћимовић, председница Одбора за медије, информисање и веру, што је један од пет одбора Заједничког вијећа општина Вуковара. Одбор усклађује интересе српских медија у Хрватској – три радио станице, лист „Изворˮ, портал „Срби.хрˮ и телевизијска продукција чија се емисија о животу Срба у Славонији, Барањи и Западном Срему, али и на подручју Лике и Далмације, емитује на РТС сателиту и на РТВ-у. Планира се појачана сарадња са српским медијима, између осталог и са телевизијом „Галаксијаˮ из Чачка, како би грађане који су избегли из Крајине информисали о темама које су им блиске, али и формирање заједничког медијског простора за све српске медије из региона. 

Представник српских медија у Мађарској Предраг Мандић, главни уредник листа „Српске недељне новинеˮ и српске емисије на мађарској радио станици, истакао је да српско новинарство у Мађарској датира од 1838. када је секретар Матице српске Теодор Павловић покренуо лист „Сербске народне новинеˮ, након чега су настале и „Народне новинеˮ, „Српске народне новинеˮ, а потом од 2009. године „Српске недељне новинеˮ. Истиче се значај промовисања актуелности српског народа у Мађарској не искључујући приказ српске културе и дешавања у Србији путем радија, новина, РТВ „Варошˮ, али и телевизијске емисије „Српски екранˮ која се емитује једном недељно, али се може пратити и у Србији на РТС сателиту и РТВ-у. 

Црну Гору представили су Драган Алорић, новинар и уредник Српског радија, Будимир Дубак, књижевник и главни уредник Српске књижевне задруге и Новица Ђурић, председник Удружења књижевника Црне Горе, које постоји већ седамдесет девет година. Говорили су о објављивању књижевних дела на српском језику и ћирилици, о оснивању српског радија, телевизије, „Српских новинаˮ и портала, али и о проблему са повезивањем црногорских и српских медија на чему треба детаљније радити. 

Испред локалних медија говорили су Милена Петровић ТВ „Галаксија 32ˮ, Гордана Рајичић ТВ „Лав плусˮ, Гвозден Николић „Глас Западне Србијеˮ и агенција „РИНАˮ и Марија Миљуш „Чачански гласˮ, осврнувши се на досадашњу сарадњу са српским медијима ван Чачка и Србије и на проширивање тематског оквира са локалног нивоа на регионални, на шта су се надовезали и представници РТС-а Нада Вукелић и Мирослав Карлица, уредници емисије „Србија на везиˮ. Редакција програма за дијаспору постоји већ неколико деценија на РТС-у са циљем да повеже Србију са својим народом у региону који тамо живи вековима, чиме се превасходно бави и емисија „Србија на везиˮ. РТС истиче сарадњу са РТВ „Варошˮ Будимпешта, „Наша речˮ Темишвар, „Хроникаˮ Вуковар, „Српска ТВˮ Црна Гора, „Херцег ТВˮ Требиње и другима и очекују још плодоноснију сарадњу са медијима из региона, али и са локалним медијима. 

Циљ одржаног округлог стола, али и будућих активности медија из Србије и региона, није само међусобна размена медијског садржаја, већ оснивање јединствене медијске мреже где би се објединиле све информације како би се ширењем вести о стању и начину живота свих Срба побољшао њихов положај у земљи и региону.

Марија Миљуш

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.