Društvo Privreda

ПРВА 3D ШТАМПАНА КУЋА У ИСТОЧНОЈ ЕВРОПИ

ПРЕДСТАВЉЕН ИНОВАТИВНИ ПРОЈЕКАТ КОМПАНИЈЕ “НАТУРА ЕКО”

Прва 3D штампана кућа “ПротоДом” у источној Европи, коју су направила два човека и једна машина за само 21 сат и 15 минута, премијерно је представљена у Научно технолошком парку Чачак, недавно, 2. децембра. Ова иновативна кућа Компаније “Натура Еко” одмах је спремна за живот, направљена је од бетона и пружа апсолутну сигурност, јер су тестирања у сарадњи са Грађевинским факултетом Универзитета у Београду показала да је отпорна на ветрове, земљотресе и остале непогоде.

Милош Јовановић и Никола Ракић

У изградњи куће коришћена је иновативна технологија 3D штампача направљених у Србији, којом се смањују трошкови инвеститора, као и повреде на градилиштима широм света и количина отпада коју виђамо поред њих.

– Предности 3D штампане куће у односу на оне које су традиционално грађене су квалитет и чврстина материјала, који је за разлику од стандардног бетона и опеке три до пет пута чвршћи. Такође, важна предност је и брзина градње, јер сви радови на 3D штампаној кући теку симултано, и уградња цеви, инсталација, столарије, па нема губљења времена. Додатно, веома је важан податак да је количина отпада равна нули, јер се унапред зна потребна тачна количина материјала – рекао је на свечаном представљању прве 3D штампане куће Никола Ракић, генерални директор Компаније „Натура Еко“, који је заслужан за овај иноватни пројекат.

Према његовим речима, изградњом 3D штампаних кућа сигурност учесника на градилишту је потпуна, што је неизмерно важно ако се има у виду да је пад са скеле у нашој земљи међу најчешћим повредама на раду.

– Грађевинска индустрија се сваког дана сусреће са невероватним проблемима. С једне стране, недостатак квалификоване радне снаге, с друге, повреде на градилиштима, које су од 2011. године повећане за 40 одсто и с треће стране, ефекат глобалног загревања који је у константном порасту. Поред ових, још један од разлога зашто смо започели овај пројекат је да грађевинску индустрију учинимо бржом, ефикаснијом, чистијом, али и приступачнијом. Ова кућа је урађена са најновијом технологијом која је тренутно доступна у грађевинској индустрији – нагласио је Никола Ракић.

“ДВА У ЈЕДАН”

Такође, коришћењем 3D штампе у грађевинској индустрији, нема пробијања рокова, а брзина и време штампе су унапред познати.

– Додатно смо увели иновацију у материјалу, који је практично два у један. Један материјал представља зид и изолацију која се налази унутра, односно, у њему имате и електричне и водоводне инсталације. Када се ова машина повуче, добијате готову кућу око које немате никакве додатне трошкове и радове. Једино ако хоћете можете да је окречите и промените боју зидова – објаснио је Милош Јовановић, технички директор Компаније “Натура Еко”.

Тим младих иноватора из Чачка открива да је интересовање за прву 3D штампану кућу у источној Европи велико, а да ће резервације ускоро бити могуће. Прве објекте планирају да испоруче већ у другом кварталу наредне године.

“НАТУРА ЕКО”, НАЈСВЕТЛИЈИ ПРИМЕР КАКО ОД ИДЕЈЕ ДО РЕАЛИЗАЦИЈЕ

Овај пројекат ставља Србију на светску сцену 3D грађевинске штампе раме уз раме са технолошки најнапреднијим силама. Компанија “Натура Еко” је екипа младих људи, ентузијаста, заинтересованих да развијају своју идеју. Прво су направили 3D грађевински штампач, производ који су пројектовали, развили и усавршили, а потом, после више испитивања, и први грађевински објекат, подсетио је Мирко Пешић, в. д. директора Научно технолошког парка Чачак, наглашавајући да је “Натура Еко” одличан пример како треба развијати свој стартап, од идеје до реализације:    

– Компанија “Натура Еко” представља један од најсветлијих примера како се иновације светског потенцијала могу развијати у малој средини. Од самог почетка развоја идеје за штампу прве 3D куће у овом делу Европе, НТП Чачак је био подршка, али и привредници, академска заједница и појединци су својим знањем и искуством дали значајан допринос у постизању великог успеха. Ово су само први кораци, не и мали. Очекују нас још већи резултати у наредним годинама, што нам намеће још већу одговорност, али и привилегију, јер се управо кроз заједницу НТП Чачак покреће развој регионалне привреде заснован на знању. То је велика ствар за НТП Чачак и за Републику Србију.

Пешић је напоменуо да су пред овим сјајним тимом, не само инвеститори из наше земље, већ и из иностранства, заинтересовани за улагање и развој компаније “Натура Еко”:  

– На презентацији су се појавили купци и машине и кућа. То је одличан знак да овај млади тим ради веома захтеван пројекат, који има велику будућност.

ОД НЕСТВАРНОГ, ДО ЕПОХАЛНОГ И ЈЕДИНСТВЕНОГ

Градоначелник Чачка Милун Тодоровић је нагласио да је ово историјски дан, не само за Чачак, већ и за Србију:

– Поносан сам и срећан, јер када смо први пут разговарали на ову тему, искрено, деловало ми је заиста нестварно. Али, из месеца у месец, из године у годину, створили смо услове да се овакав пројекат реализује у нашем граду. Ово је епохално и јединствено у источној Европи. Град Чачак и Влада Републике Србије, од пре три и по године пружају велику подршку у областима иновација, науке, технологије, као и Стартап центру, а кроз Научно технолошки парк створили смо могућност младим људима који имају идеје да постигну сјајне резултате.

Овом приликом градоначелник Тодоровић је саопштио да је Влада Републике Србије потписала уговор о прибављању у својину парцеле за проширење НТП Чачак, за нешто мање од једног хектара површине.

– Данас промовишемо велико постигнуће младих људи који верују у себе, који су својом способношћу снове и знање претворили у реалност. Дакле, у овом случају, идеју да 3D машина штампа кућу. Надам се да ће за комерцијализацију 3D машине требати мање времена, него за осмишљавање, склапање и њену коначну израду – честитала је на великом успеху и народна посланица Милица Дачић, председница Скупштине оснивача Научно технолошког парка.

Свест о аутоматизацији и дигитализацији у грађевинској индустрији је још увек на ниском нивоу, али се ситуација постепено мења набоље. Прогнозе показују да ће тржиште 3D грађевинске штампе до 2027. године на светском нивоу порасти на невероватних 40 милијарди долара. Будућност је стигла са иновативним 3D штампаним кућама, порука је тима Компаније “Натура Еко”.

Нела Радичевић

Фото: Архива Компаније “Натура Еко”

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.