ИНКЛУЗИВНЕ РАДИОНИЦЕ
Почиње као и свака бајка: „Пре много и много година, у близини моћне реке живео је уважени Миш са својом породицом…“ Да би дочарали то далеко време неко је постао краљица, неко олујни ветар, бели облак, ратник или сунце… А сви заједно чине Кинески зид. Уз говорне вежбе, савладали су и сценски покрет и игру. Открили су свој таленат, навикли се на позоришни амбијент, у коме се сада мање–више осећају као међу својима… Истина, треме увек има, бар мало, што целој причи даје посебан сјај. Једно је сигурно – свако ту учи од других!
Ово је део приче са глумачких радионица које су почеле у Дому ученика пре неколико месеци. Трупу чини десеторо деце различитих узраста. Заједно са малишанима ометеним у развоју, на омиљене часове глуме долазе и њихови вршњаци из две школе са инклузивном наставом. Већини је ово прво глумачко искуство. Ускоро, све што су научили, а то је, пре свега да је све могуће, показаће публици представом „Мишико и Мишисан“. Премијера је заказана за 29. децембар, у 20 часова, на позорници у Дому ученика.
Наташа Ђелкапић, Лука Гачевић, Владе Курћубић, Вукашин Мојићевић, Виктор Стевановић, Лазар Ђелкапић, Кристина Драшковић, Лука Јевтовић и нешто старије Ђурђија Минић и Милица Златић из Дома ученика. Сви они једва чекају уторак и четвртак, када заједно уче основне лекције глуме. Ишли су лаганим корацима – од упознавања, ослобађања, вежби говора, сценске игре… Сада су стигли до тренутка да заједно могу да дочарају шта год измашта неко ко зна да пише дивне текстове за позоришне представе. У томе им помажу ауторке ове лепе приче – глумица Марта Микић, аматерска глумица Ивона Ђукић, логопед-дефектолог Ана Богдановић и психолог Јасмина Кандић Шипетић. А, у ствари, како и саме признају, успевају и оне, као и деца, да се играју и уживају. Вишемесечни рад се исплатио.
– Циљ нам је био да покажемо да је све савладиво и да не постоје никакве препреке… Поред тога, желели смо да њима и себи дамо прилику да квалитетно проведемо време, у игри, дружењу и креативности, да деца имају активности и ван школе. Понешто су они научили од нас, али много више ми од њих. Научили смо сви шта, заиста, значе речи стрпљење, разумевање и толеранција – каже Марта Микић, показујући осмехом радост рада са овом децом, „бескомпромисно“ искреном.
У представи своју улогу има и аматерска глумица Ивона Ђукић. Она каже да су кренули од идеје да се радионицама и представом култура приближи и деци са сметњама у развоју, која немају много прилике да покажу шта и колико могу.
– Желели смо да им дамо простор да могу да развију своје вештине и да остваре своје снове – да постану глумци! А све им је било занимљиво – од тога како се отвара и затвара завеса, како изгледа сама позоришна сцена када стојиш на њој, а посебно су уживали у вежбама гласа и говора – препричава Ивона.
Улогу мишице-краљице игра Наташа Ђелкапић. Поверава нам да воли да глуми и да ће у представи имати лепу хаљину.
Вукашин Мојићевић глуми Сунце Јарко и зато ће носити наочаре за сунце:
– Лепо је бити глумац. И није тешко… Текст сам учио и код куће, а вежбао сам са мајком Слађаном.
Владе Курћубић каже да има баш „озбиљну“ улогу, глуми господина који има много текста.
– Моја улога је Мишидан, он је краљ, али се спомиње само на почетку и на крају представе. Дошао сам овде да бих помогао деци која имају неке проблеме са говором, памћењем… – појашњава своју улогу осмогодишњи Лука Јевтовић из ОШ „Милица Павловић“.
Један од најмлађих је Лазар Ђелкапић који има чак три улоге: ветра, ратника и Кинеског зида.
Десетогодишњи Лука Гачевић ученик је ОШ „Ратко Митровић“. Рекао нам је да је веома поносан што је постао глумац и наратор у овој представи о другарству и љубави.
– Имао сам добар осећај, јер ми је глума задовољство!
Његова мајка Тамара срећна је што је Лука добио шансу да квалитетно проведе време заједно са другом децом. И да нешто ново научи:
– Лука има различита интересовања, пуно чита, има добру меморију… Често је био сам, али другари у школи су га добро прихватили. И овај пројекат је одличан. Доказ је срећа коју ова деца показују. Долазе овамо са толико радости. Било би добро да су овакви пројекти бројнији, да могу да се укључе и деца из редовне популације. То би допринело да се навикну на различитости – каже Тамара.
Донедавно се, углавном, нису познавали, а сада су другари, па и због тога једва чекају следећу пробу. И не само они, већ и њихови родитељи, па и ауторке јединственог пројекта који на прави начин показује значење речи инклузија.
Добро расположење током свих проба, надају се, остаће и за премијеру. Па и после тога, када би сви, једногласни су у томе, желели да се ова њихова бајка настави. И да је покажу и публици у другим градовима. Да и заједничко путовање на турнеју допринесе осећању да су права глумачка дружина.
В. Т.
„СТАВИ НАШЕ НАОЧАРЕ“
Глумачке радионице и представа реализују се у оквиру пројекта „Стави наше наочаре“ Центра за развој аудио и визуелних медија „Кино-култ“, који финансира Град Чачак. Донатори су „P. S. Fashion“ и “Аквапан“. Велику захвалност аутори дугују и Дому ученика који им је омогућио коришћење сцене кад год је то потребно.
Представа је рађена по тексту Ксеније Стојановић. Адаптацију текста радила је Јована Мишковић, глумица Српског народног позоришта у Новом Саду.