G.Milanovac Region

РИСЦ „Импулс“ домаћин међународног пројекта „Give me some dialogue“

Регионални иновациони стартап центар „Импулс“ (РИСЦ „Импулс“) угостио је 21. и 22. априла учеснике међународног пројекта „Give me some dialogue“ који је окупио представнике Норвешке, Шведске и Србије. Пројекат се фокусира на дигиталну комуникацију за младе и подразумева креирање апликација или сајтова у којима учествују млади а који су подржани од стране професионалаца из општинских и грађанских организација поменутих земаља.

– Велико нам је задовољство што смо били домаћини дводневних сесија у оквиру међународног пројекта „Give me some dialogue“ и имали прилику да угостимо младе људе из Норвешке, Шведске и Горњег Милановца. Пројекат представља одличан пример како млади људи могу бити покретачи позитивних промена у друштву и како иновативни приступи могу довести до значајних резултата. Наш циљ у Импулс центру је да подржимо и охрабримо стицање нових знања и вештина, која су релевантна за савремено пословање и иновативно предузетништво, а овај пројекат се савршено уклапа у нашу визију. Током боравка наших међународних гостију, имали смо прилику да им детаљно представимо наше капацитете, ресурсе и области рада, као и све услуге које пружамо нашим корисницима. Истичем да су наши гости имали прилику да користе наше ресурсе у развоју овог пројекта. Радујемо се будућој сарадњи и прилици да их поново угостимо. Такође, изузетно смо поносни што је РИСЦ Импулс данас један од кључних и репрезентативних ресурса у нашој општини – истакла је Ивана Крстић, координатор програма у РИСЦ Импулс.

У оквиру овог пројекта, одржан је трећи састанак током ког је разматрано стање пројекта, идентификовани су изазови и потребе младих али и планирано тестирање апликација и сајтова које су осмислили млади из све три поменуте земље.

Пројекат „Give me some dialogue“ спојио је младе људе, професионалце из ИТ сфере, као и представника локалних управа у Шведској, Норвешкој и Србији с циљем да се у међусобном дијалогу створи дигитални садржај (апликација или сајт) који ће одговорити на потребе и питања младих. Главни квалитет пројекта је да садржај за младе креирају управо млади и упоредо се упознају и уче о сличности и разликама у свакодневном животу у ове три државе. Наш град су представљали Ђурђа Вучићевић и Андреа Нишавић из Гимназије „Таковски устанак”, Тамара Пантелић из ЕТШ „Књаз Милош” и Вукашин Недељковић из ТШ „Јован Жујовић”, али и Удружење „СЦИО“ које је носилац израде сајта по идејама наших младих. Уживали смо у гостопримству РИСЦ Импулс, Гимназије, ОШ „Момчило Настасијевић”, Културног центра и Музеја који су се представили гостима у најбољем могућем светлу. Утисци су били и више него позитивни посебно јер је и време због Српског фестивала светске музике било испуњено културним садржајима – изјавила је Сандра Раловић, представник пројекта у име Општине Горњи Милановац.

Пројекат „Give me some dialogue“ представља одличан пример сарадње и размене примера добре праксе међу младима из различитих земаља, као и иновативног приступа у креирању решења која су прилагођена потребама младих.

– Носимо одличне утиске из Горњег Милановца. Осећали смо се добродошло, уживали у слободном времену, али и имали квалитетан састанак пројектног тима на коме смо направили нацрт програма за камп који ће у Горњем Милановцу бити одржан у октобру. Тада ће већа група младих из Норвешке, Шведске и Србије тестирати апликације/сајтове који су резултат идеја младих и рада професионалаца на пројекту. Идеја нам је да подржимо активизам младих, освестимо их да треба да узму учешћа у одлучивању своје заједнице и наравно уз то се и упознају, друже и забаве. Пројекат је финансирала Европска унија кроз „Ерасмус+“ програм размене младих, а делом је подржан из фондова Краљевине Норвешке. У пројекту су укључени млади лидери из Омладинских савета широм Норвешке, од којих је баш Омладински савет из комуне Вефсн изабран за најбољи у целој Норвешкој – рекао је Харалд Факвам, координатор пројекта, представник из Норвешке.

Када млади људи из различитих земаља раде заједно на оваквом пројекту, то не само да доводи до иновативних идеја и решења, већ такође доприноси ширењу мултикултуралности и међусобног разумевања.

– Удружење „Scio“ претежно делује у области ИКТ-а, са примарним циљем увођења савремених технологија у образовни процес. Као професионално удружење компетентно за тему пројекта „Give me some dialogue“, позвани смо од стране наше општине и комуне Вефсн да се прикључимо реализацији пројекта. Чланови нашег удружења задужени су за израду портала за младе са територије наше општине. Реализација задатака у оквиру пројекта тече по плану. Желим да се захвалим свим учесницима у пројекту и донаторима што реализацијом овог важног пројекта утичу на партиципацију младих и њихово оснаживање. У своје име и име чланова нашег удружења, захваљујем се и на прилици да учимо од наших пројектних партнера и да размењујемо драгоцена искуства – рекао је Душан Симовић, представник Удружења „Scio“.

Овај пројекат је одлична прилика за размену идеја и стварање нових сарадњи, као и начин да се млади људи упознају са новим технологијама и приступима у области дигиталне комуникације које могу да им помогну у њиховом личном и професионалном развоју.

Фото: РИСЦ „Импулс“

Приредила: М.Матовић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.