Aktuelno Društvo Selo

СЛОВЕНАЧКИ МОДЕЛИ СЕОСКОГ РАЗВОЈА

ПРЕДСТАВНИЦИ ЛАГ-А „ДРАГАЧЕВО – ЈЕЛИЦА – ЗАПАДНА МОРАВА“ И ГРАДА ЧАЧКА ПОСЕТИЛИ СЛОВЕНИЈУ

СЛОВЕНАЧКИ МОДЕЛИ СЕОСКОГ РАЗВОЈА 

Представници ЛАГ-а „Драгачево – Јелица – Западна Морава“ и Града Чачка су у другој половини априла посетили Словенију. Стручно путавање је реализовано у оквиру међународног пројекта ПРО-ЕКО (2022 – 2025), чији су циљеви: размена информација, знања, вештина и добрих примера праксе у пољопривредној производњи, преради, промоцији и продаји еколошке хране, области туризма и локалног развоја.   

Локална акциона група „Драгачево – Јелица – Западна Морава“ је партнер на тогодишњем пројекту са два словеначка ЛАГ-а: „С Циљем“ из Идрије и „Обсотеље и Козјанско“ из Шмарја при Јелшах. 

Свој боравак у Словенији представници ЛАГ-а и Града Чачка су започели посетом туристичком домаћинству „Помона“ у Рогашкој Слатини, где је у организован округли сто са учесницима пројекта „ПРО – ЕКО“ на тему примера добре праксе у развоју пољопривреде – основних и допунских делатности, производње, прераде и промоције хране, лековитог биља, туризма и локалног развоја. Након тога, за госте из Србије је организован одлазак у суседну општину Рогатец, на 7. по реду „Зелени фестивал“, на коме су организоване изложбе, промоције, предавања, радионице старих семена, садница, лековитог и зачинског биља, магични свет природне козметике и биљних производа. „Зелени фестивал“ је представљао идеалну прилику да Мартин Миколич, председник општине Рогатец и Вили Буксек, директор Завода за културу, туризам и развој Рогатец, угосте партнере из Србије. 

Туристичко имање „Јеленов гребен“ годишње посети 160.000 гостију

За представнике Града Чачка и ЛАГ-а посебно је била интересантна посета Златном европском селу Олимје на подручју општине Подчетртек, које је 2009. године у Великој Британији добило златно признање, као прво словеначко село за достигнуте резултате у областима здравог друштвеног и културног развоја, вртларства, туризма и уређене животне средине. У селу Олимје налазе се сеоско туристичко имање „Јеленов гребен“, миноритски манастир Олимје, Чоколадница Олимје, Кућа бајки и маште за децу… Најпосећени део села Олимје је „Јеленов гребен“, са више разноврсних програма у понуди – ресторанима са 500 места за госте са одличном домаћом кухињом и словеначким винима, апартманима и собама са модерно опремљеним велнес и масажним студиом, продавницом домаћих производа, Туристичко – производним центром „Пика“ са више одељења. Посебна атракција за туристе су јелени и муфлони, који се налазе на имању. Туристичко имање „Јеленов гребен“ годишње посети 160.000 гостију. Сараднике из Србије је поздравио Петер Мисја, председник општине Подчетртек, једне од најуспешнијих словеначких локалних управа по локалном развоју и привлачењу инвестиција.

Веома поучна је била и посета еколошким пољопривривредним газдинствима у планинском делу Идрије, на око 1.000 метара надморске висине, где се у селу Војско налази газдинство Рока Ликара (у коме се обрађује 110 хектара земље) са чак 12 регистрованих допунских делатности на пољопривреди, почев од образовања деце о еколошкој пољопривреди, машинских услуга у пољопривреди и шумарству, па све до до чишћење снега на путевима и јавним површинама. У туристичком домаћинству „Подобник“ у Идрији представило се Друштво одгајивача оваца и коза Идрија – Церкно са Секцијом за рукотворине, која активно ради на очувању, реализацији и промоцији занатских активности и производа од вуне. Томаж Венцељ – председник општине Идрија и Јожица Лазар, директорка Идријско – Церкљанске развојне агенције, приредили су са својим сарадницима за српске партнере заједничку вечеру, на којој се разговарало о реализацији текућег пројекта ПРО – ЕКО и новим могућностима сарадње. 

– Добри примери словеначке праксе ће бити врло корисни за даљи рад ЛАГ-а, као и за примену стечених искустава и сазнања у чачанским и драгачевским селима. Ово студијско путовање је значајно унапредило међусобно поверење партнера на пројекту „ПРО-ЕКО“, као и за наставак даље сарадње. За примену словеначких искустава потребно је развијено партнерствоса носиоцима државне и локалне власти, чему ће се посветити озбиљнија пажња у наредном периоду – истакао је Душан Р. Ивановић, председник УО ЛАГ-а „Драгачево – Јелица – Западна Морава“.

Партнерима из Србије су представљени и други програми: Месотека при Фару, специјализована продавница за продају меса најбољег домаћег – словеначког порекла, која је у власништву Пољопривредно – шумарске задруге Идрија, затим, заједнички локални бренд „Идрија изабрано“, заштићено природно добро Регионални парк Горња Идријца и његов управљач Завод за туризам Идрија.

Представници ЛАГ-а и Града Чачка су, између осталог, посетили и еколошка пољопривредна газдинства („Кошенија“ – Горњи Новаки у општини Церкно и „Крнчан“ у селу Идријске Крнице). 

На крају студијског путовања, гостовали су и у пољопривредном газдинству „Пустотник“ у Горењем селу код Шкофја Локе, које се бави производњом око 70 врста млечних производа од крављег, овчијег и козјег млека. Газдинство има савремену шталу са роботом за мужу крава, млекару за прераду млека, сирарски бутик за презентацију и продају млечних и других производа, аутомат за продају млечних производа. 

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.