Društvo Obrazovanje

СТРУЧНИЈИ И ЛАКШИ ИЗБОР БУДУЋЕГ ЗАНИМАЊА

ОДРЖАН САЈАМ ОБРАЗОВАЊА “ИНДЕКС 2023.”

У уторак, 21. фебруара, у холовима Културног центра одржана је традиционална презентација универзитета, факултета, академија и високих школа Србије “Индекс 2023“. Манифестацију је организовала Туристичка организација Чачка уз подршку Града, а у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја – Школском управом Чачак, чачанским средњим школама и Националном службом запошљавања – Филијалом Чачак. Према речима организатора, Туристичка организација Чачка већ 16 година настоји да ученицима који завршавају средњу школу и желе да наставе даље школовање, омогући што стручнији, квалитетнији и лакши избор, односно, опредељење за будуће занимање.

Владан Милић, заменик градоначелника Чачка

На презентацији универзитета, факултета, академија и високих школа Србије “Индекс 2023“ представљене су 43 високошколске установе из целе Србије, што потврђује да је Сајам образовања који организује Туристичка организација, један од највећих у овој области, рекао је на отварању Владан Милић, заменик градоначелника Чачка.

– Средњошколцима желим да добро размисле пре него што одлуче који ће факултет да упишу, јер је то најбитније питање за будући живот и рад. Волео бих да што више средњошколаца упише жељене факултете и да се по завршетку, уколико упишу ван Чачка, врате у свој родни град. Такође, волео бих да што више ђака, будућих студената, упише факултете у Чачку, како би наша иницијатива о будућем универзитету била што утемељенија – нагласио је Милић отварајући 16. Сајам образовања и захваливши и Културном центру Чачак, који годинама прелепим простором излази у сусрет организаторима.

Предраг Обрадовић, маркетинг и PR менаџер Универзитета Сингидунум, каже да је “Индекс” у Чачку један од боље организованих сајмова образовања и да управо због тога њихов универзитет сваке године представља студијске програме.  

“Индекс” доводи ученике из свих средњих школа, а најважније је да буду присутни средњошколци, професори и родитељи, да на једном месту виде све акредитоване универзитете, факултете, високе школе, да чују искуства студената који већ студирају и да на основу сакупљених информација и материјала имају довољно времена да донесу одлуке. Универзитет Сингидунум у овој години има 46 бруцоша из чачанских средњих школа, што нам је јако драго. Иначе, наш универзитет уписују све бољи и бољи ученици, међу којима су и носиоци Вукових диплома, из Прехрамбено-угоститељске, Гимназије, Економске и Медицинске школе и они показују заиста добро предзнање из стручних предмета, као и лепо васпитање, тако да многи од њих врло брзо напредују, постају стипендисти, иду на праксе и запошљавају се – наглашава Обрадовић, напомињући да има и Чачана који уписују студије и на енглеском језику, па су конкурентни, не само у Европи, већ свуда у свету.

Иначе, Универзитет Сингидунум има десет студијских програма, од пословне економије, као највећег факултета, туризма и хотелијерства, по коме је препознатљив, преко информатике и софтверског инжењерства, који су последњих година веома актуелни, до мање популарних, као што су физичко васпитање и менаџмент у спорту, англистика, животна средина и одрживи развој и фармација.

Ирена Вучковић, која је прошле године била ђак генерације Прехрамбено-угоститељске школе, а ове је студент Универзитета Сингидунум, на смеру пословна економија, сматра да је направила прави избор и задовољна је факултетом, наставним кадром и извођењем наставе: “Уопште, све препоруке за факултет”.

Илда Козица, студент треће године Агрономског факултета у Чачку, смера општа агрономија, каже да је пољопривреда делатност, која ће увек бити значајна за живот човека, јер без хране нема живота:  

– Средњошколцима бих препоручила да упишу Агрономски факултет, јер имају велике могућности за даљи развој, а без пољопривреде нема ни живота. Наш факултет има велике предности, на пример, сви бруцоши су на буџету, у близини су центар града и спортски терени.

Сташа Миликић, PR Факултета техничких наука у Чачку, напомиње да ова високошколска установа има 12 студијских програма, по шест на основним академским и основним струковним студијама:  

– Наши студенти добијају савремено образовање, рад са савременом опремом, широка инжењерска знања и, оно што је најважније, брзо запослење по стицању дипломе. Студенти ФТН-а се запошљавају већ у току студија, јер имамо јако добру сарадњу са привредом. Сарађујемо са више од 250 компанија, у које наши студенти одлазе на праксу и неретко запосле. Будуће студенте позивамо да се пријаве на бесплатну припремну наставу за пријемни испит, која ће бити организована на Факултету техничких наука од 4. марта, што им пружа могућност да остваре што бољи пласман и финансирање из буџета.

Н. Р.

БИРАТИ ДЕФИЦИТАРНА ЗАНИМАЊА, АЛИ У СКЛАДУ СА ИНТЕРЕСОВАЊИМА

Саветница за планирање каријере у Националној служби за запошљавање Филијале Чачак Анђелка Маринковић, подсећа да ова институција традиционално учествује на сајмовима образовања, где представљају Центар за информисање и професионално саветовање.  

Анђелка Маринковић и Мирјана Зиндовић

– Данас смо овде да матурантима пружимо важне информације које им требају када бирају своје занимање. Информисаћемо их о стању на тржишту рада, односно, која су дефицитарна и суфицитарна занимања, о занимањима будућности и другим релевантним информацијама. Важно је да матуранти прво упознају себе, да буду свесни својих способности, својих особина, професионалних интересовања, али уз све то морају имати и информације о томе каква је ситуација на тржишту рада, која се занимања траже, да би могли да буду конкурентни и да би брзо и лако могли да дођу до посла. Дакле, важно је да бирају занимања која су дефицитарна, а у складу са њиховим психо-физичким карактеристикама. Најбрже долазе до посла: ИТ стручњаци, инжењери електротехнике, електронике, машинства и грађевине са одговарајућим лиценцама, затим математичари, физичари, професори страних језика, посебно немачког, лекари различитих специјалности, анестезиолози, педијатри, кардиолози, потом биохемичари, фармацеути, као и рачуновође, односно, стручњаци из области финансија – навела је Анђелка Маринковић.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.