Društvo Kultura

У НАРОДНОМ МУЗЕЈУ ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА “ИСПИТ ЗРЕЛОСТИ”

У НАРОДНОМ МУЗЕЈУ ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА “ИСПИТ ЗРЕЛОСТИ”

СВАКО ПРОЛЕЋЕ У ДУХУ ПРОСЛАВЕ МАТУРЕ

У Народном музеју у Чачку, недавно је отворена изложбаИспит зрелостиМатуранти војвођанских гимназија од половине 19. века до 60-их година 20. века”, ауторки Чарне Милинковић и Љубице Отић, која говори о полагању матурског испита и касније о прослави матуре. Изложба ће бити отворена до 20. маја.

Делфина Рајић, Мирослав Петковић, Чарна Милинковић и Тијана Савковић Пештерац

– Музеј Војводине, као чувар традиције, баштини велики број старих матурских таблоа. У централној Србији та традиција никада није постојала. Војводина и Нови Сад су имали наслеђе Аустроугарске на крају школовања, односно, када се полагала велика матура ђаци су правили матурске таблое, који су били поклон разредном старешини. Ученици су се појединачно фотографисали и лепили своје фотографије на паное које су украшавали. На овој поставци можете да видите различите паное, а најрепрезентативнији је са почетка 20. века, из 1903. и 1904. године, који има богат рам. Та традиција је у Новом Саду одржана до данашњих дана. Матуранти и данас праве своје таблое на крају школовања, али више их не поклањају разредним старешинама, него они украшавају бутике центра града. Сваког пролећа, у духу прославе матуре, град засија са тим лепим лицима младих људи. Изложба “Испит зрелости” говори о једном минулом времену, о томе како се некада полагала матура, са чим су се тадашњи ђаци суочавали, које су предмете изучавали, колика је била строгост. Такође, изложба кроз матурске таблое приказује и тадашњу моду, како су се некада одевали – рекла је за наш лист ауторка изложбе Чарна Милинковић, виши кустос, историчар.

Испит зрелости, нижи или виши течајни испит, мала или велика матура јесу називи који осликавају догађај битан у одрастању сваког ђака. Моменат када се укршта детињство са зрелим добом јесте и граница на којој се припремамо за нове животне изборе, нагласила је Делфина Рајић, директорка Народног музеја у Чачку. 

– Кроз приказане историјске предмете, посетилац изложбе може сагледати везу између дана и година који су далеко иза нас и дана у којима тренутно деламо. Историјски гледано, изложба прати хронолошки период развоја гимназија на простору Војводине које су и даље актуелне, од друге половине 19. века, када се појављују први испити зрелости у српским гимназијама, до 60-их година 20. века, када почиње нови начин и приступ прославе матуре препознатљив и данашњим ђацима. Кроз реконструкцију учионице са краја 19. и почетка 20. века, кроз историјске записе комисија са полагања испита зрелости, ђачка сведочанства и књижице, школске извештаје, кроз сачуване матурске таблое, наставна средства, уџбенике, одећу која осликава одређени временски период, актуелну музику и фотографски атеље публици је приближена друштвено-политичка и васпитно-образовна ситуација једног времена. Преко наведених предмета, ауторка је покушала да дефинише позицију гимназија, како некада, тако и данас, у чији друштвени систем су дубоко уграђене. Бити гимназијалац и понети епитет “зрелог” имало је подједнаку тежину, која није временски ограничена и која нам је омогућила да дамо неке одговоре на увек актуелна и присутна питања – рекла је Делфина Рајић на отварању изложбе, чему је свој “печат” дао и хор чачанске Гимназије, под диригентском палицом професорке Мирјане Јаневске.

У Збирци Школство најстарији матурски пано или табло датира из 1889/90. године. Реч је о матурантима Српске православне велике гимназије у Новом Саду (данас Гимназије “Јован Јовановић Змај”).  

– Оно што се намеће као закључак јесте да традиција која се негује више од 100 година говори боље од било какве усмене или писане речи и да су просветне прилике заиста огледало једног друштва. Ауторка је кроз музејске предмете и документа приближила период када је владао неки други систем вредности. Зато они нису само сведочанство једног времена, већ су и порука младима да праве вредности никада не нестају – нагласила је Делфина Рајић.

Изложба “Испит зрелости” биће отворена до 20. маја у Галерији Народног музеја.

Н. Р.

НАГРАДА МУЗЕЈСКОГ ДРУШТВА СРБИЈЕ

– Овом изложбом  Европска престоница културе, односно, Музеј Војводине отвара своје учешће у програму “Чачанска родна” у Чачку, као првој Националној престоници културе. Почињемо са фантастичном изложбом Чарне Милинковић која је гостовала у многим градовима Србије. За нас је значајна из више разлога, а да је и успешна потврђује и чињеница да је 2020. године добила награду Музејског друштва Србије “Михаило Валтровић” – подсетила је Тијана Савковић Пештерац, директорка Музеја Војводине.

ЧАСТ ЈЕ БИТИ УЧЕНИК ГИМНАЗИЈЕ

– Имао сам задовољство и част да будем 150. генерација чачанске Гимназије. Бити ученик Гимназије је велика ствар, што се потврђује кроз даље школовање, кроз студије. Сваке године пратимо како наши ученици напредују током даљег образовања и сведоци смо да ђаци Гимназије остварују сјајне резултате. Захваљујући овој изложби, моћи ћемо да видимо како је матура изгледала у другој половини 19. века и првих 60 година 20. века – рекао је Мирослав Петковић, помоћник градоначелника за друштвене делатности, отварајући изложбу “Испит зрелости”.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.