Društvo

ТОПЛИНА ЗВУКА (СТАРИХ) ПЛОЧА

У „СРПСКОМ ПАБУ“ ОДРЖАНА НЕОБИЧНА БЕРЗА

Берза грамофонских плоча, одржана 26. новембра у чачанском кафићу „Српски паб“, вратила је у сећања нека давна времена. Било је као пре ере нових „носача звука“. Напољу „пада први снег“, у топлој атмосфери „Српског паба“, уз добру музику, углавном, 70-их и 80-их година, жив разговор… На столовима гомила винила, разних жанрова – од џеза, блуза, рока, попа, па и понеког „народњака“… Многе је заинтересовао и у Чачак довео овај, по многима, празник музике. Овакви догађаји нису новина, већ неко време су веома популарни у свету. У Чачку је ово прва берза, али, како најављују организатори, сигурно ће их и убудуће бити, јер се грамофонске плоче враћају, не само због старе музике. На прву берзу у Чачак дошли су колекционари из многих градова Србије, па и из Црне Горе. Желели су своје колекције да покажу и Сарајлије, али их је право зимско време у томе овог пута спречило.

У пријатном амбијенту „Српског паба“ врвело је за тих неколико сати. Своје плоче понудило је двадесетак колекционара из Новог Сада, Београда, Ниша, Крагујевца, Крушевца, Лазаревца, Краљева, Ужица, Горњег Милановца… Много је и оних који само разгледају или траже плочу коју дуго желе.

„Главни кривац“ за ову одличну идеју је Ненад Златановић, који је своје прве три плоче купио пре више од 50 година. Имао је, каже, велику колекцију, коју је у једном тренутку продао. Сада је поново колекционар „почетник“, који већ дуже време посећује сличне берзе у Србији.

Ненад Златановић

– Довели смо у Чачак, заиста, највеће излагаче, јер су желели да нас подрже у овој лепој идеји. Неке плоче на овом сајму су старе и више од 50 година, а када их слушате и даље звуче „свеже“, јер су свевременске. Свуда у свету продаја плоча је у великој експанзији. Циљ нам је био да их приближимо млађима, јер генерације 60-их и 70-их на овакве догађаје дођу саме. Има младих и на овој првој берзи, али се надамо да ће их бити све више на свакој следећој – каже Ненад, веома захвалан Ненадовићима, Жани и Зорану из „Српског  паба“, који су се показали као одлични домаћини.

Душан Љутић из Горњег Милановца каже да већ дуго сакупља плоче, али и да воли да слуша музику са грамофона, коме је остао веран пуних четрдесет година.  

– Почео сам још од 1978. да правим колекцију и имам више од три хиљаде компакт дискова и две, три хиљаде плоча. Говорим о оригиналима, не о лиценцама. Углавном слушам рок 60-их и 70-их и понешто из 80-их, али купујем и нова издања „Стонса“, Дилана, Нила Јанга, Вана Морисона… Драго ми је да се, најзад, и у овом делу Србије одржава овакав догађај. На оваквим местима могу да се нађу веома ретки примерци, као што су бутлег издања или ауто-принтови, чији су тиражи били мали, а издавачи немају рачун да их реиздају. Наравно, има међу њима и веома скупих плоча које ми себи не можемо да приуштимо. Понешто од тога издато је на ЦД-у, али је то сасвим друга прича. Јер, плоча се СЛУША, не можете да радите нешто уз то, већ се, најчешће уз пријатеље и пиће, у томе ужива – прича овај велики љубитељ винила за кога су и омоти плоча, сами по себи, уметничка дела.

Чачански ортопед др Владимир Милошевић каже да се, захваљујући срећном споју интересовања разних људи и у Чачку, најзад, догодило окупљање великог броја аудиофила, попут оних на Дорћол плацу у Београду и у многим другим градовима.

– Берза је изузетно успешна. Разлог што смо сви овде је љубав према музици, али, пре свега, према споријем темпу живота – каже др Милошевић.

Међу посетиоцима има и веома младих. Двадесеттрогодишњи Милисав Гавриловић се „заразио“ музиком са плоча, нечим што за његову генерацију припада готово „историји“, преко комшија, чланова „Крвне групе“.

– Када су ми први пут пустили плочу, нисам имао представу да се грамофон још уопште слуша. И тако је кренуло. Пре неколико месеци почео сам да скупљам пратећу опрему… Кад слушам плоче, музика топлије звучи. И не боле уши! – каже Милисав који највише слуша блуз и на берзи је успео да нађе неколико плоча које му баш значе.

Борис Бурић дошао је са пријатељима из Подгорице. И он је већ дуго на колекционарским стазама. Свака плоча у његовој огромној колекцији има неку своју причу. Са одушевљењем је прихватио позив и дао подрушку Чачанима у организацији прве берзе плоча.

– Нама ова берза није комерцијална, већ нам је жеља да буде успешна у Чачку, граду који је за мене прави рокерски. Иначе, у Подгорици имамо и организацију „Монтенегро рекордс“, држимо сајмове, посећујемо их и промовишемо добру музику, не само кроз плоче и албуме, већ и књиге. Сличне организације постоје у Нишу, Крушевцу, Београду – наводи Борис.

Није само носталгија, слажу се наши саговорници. Плоче, мале и велике, враћају се на музичку сцену.

– Из мог стана, из мог живота, оне нису никада ни изашле. Али, плоче су се већ неко време „вратиле“ у свет. Наиме, колекционари имају одлично очуване примерке ретких плоча, првих издања, али нови, који улазе у овај свет музике, имају проблем да дођу до њих. Зато се и покренула индустрија, па се значајни, па и нови, наслови опет могу пронаћи на винилу. Индустрија плоча ради и на овим нашим просторима, као и у Европи. Разлог је и што су плоче најпоузданији медиј, који ће бесконачно дуго и физички сачувати звук, ако се правилно користи и чува. Сваки други, новији начин, од магнетофонских трака до дигиталних носача, све то има краће временско трајање – примећује Борис.

Много је тога што одређује цену плоча на оваквим берзама. У зависности од издања, плоче су се продавале од 200 динара, па и до педесетак евра. Како нам открива Ненад Златановић, на многим берзама међу најтраженијима су нека југословенска издања, попут плоча Миладина Шобића, „Атомског склоништа“, „ЕКВ“, „Азре“… Било је периода када су многе, веома драгоцене плоче завршавале у контејнерима, заједно са грамофонима. Наследници нису знали шта да раде, па су се тако ослобађали „баласта“. Али, ето, сада су можда могли и зарадити…

Текст и фото: Весна Тртовић

СЛЕДЕЋИ ПУТ И ГРАМОФОНИ

Ненад Златановић каже да је била идеја да из Београда дођу и колекционари са грамофонима, са којих би се плоче слушале, чиме би доживљај био комплетан. Нада се да ће то бити следећег пута, а план је да се чешће одржавају локалне берзе, на којима се могу продавати и мењати плоче.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.