УДРУЖЕЊЕ „ЛАРИС“ ОРГАНИЗОВАЛО ДВОДНЕВНИ ТРЕНИНГ
Увођење услуга важних за грађане, попут здравствене неге и заштите која недостаје у многим селима, психолошких саветовалишта све значајнијих за ментално здравље, покретање посебних програма запошљавања за рањиве групе, бољи услови живота и рада, остваривање права, промена прописа, законских одредби или инсистирање на њиховој примени, само су неки од проблема на које могу утицати грађани, пре свега преко својих удружења. Да би се, ипак, речи спровеле у дело потребно је знати све механизме коме, како и када упутити захтев, предлог или иницијативу да би се дошло до решења проблема. „Како побољшати своје вештине за заговарање“ била је тема дводневног тренинга који је одржан у уторак и среду, 24. и 25. октобра, у Дому Удружења глувих и наглувих Чачак.
Љиљана Петровић из „Лариса“ истиче да су тренингом обухваћена удружења грађана, која су и заступници ставова грађана, а међу главним делатностима је заговарање права грађана. Своја дугогодишња заговарачка искуства „Ларис“ настоји да пренесе и на друга удружења.
– Процес јавног заговарања није једноставан, јер су за њега потребне вештине, као и познавање како фунционише цео систем – ко је надлежан, за коју одлуку или област. Да би удружења то квалитетно радила, њихови заступници морају све то научити. Оваквим обукама настојимо да побољшамо њихове вештине за заговарање. Циљ јавног заговарања је да се донесе нека нова одлука у оквиру јавних политика или да се она примењује – објашњава Љиљана Петровић и наводи да је у оквиру пројекта „Жене су покретачи промена“, а тренинзи су део, урађено веома опсежно истраживање о потребама жена на територији Чачка.
Истраживањем су обухваћене жене из различитих категорија, односно, са градског и сеоског подручја, као и оне из осетљивих категорија. Истовремено, вођени су разговори и са онима који раде у систему, као што је социјална заштита, национална служба за запошљавање…
– Тако смо дошли и до одређених закључака, пре свега, шта је то што у нашем граду не функционише или недостаје, а потребно је. На пример, још не постоји локални Акциони план родне равноправности, којим би се, поред осталог, навеле конкретне мере потребне за побољшање положаја одређених категорија – жена са села, самохраних мајки, жена са инвалидитетом, као и оних преко 45 година старости, а које су незапослене… Током истраживања посебно нам је скренута пажња на мајке деце са здравственим тешкоћама – наводи Петровић и додаје да „Ларис“ не може сам утицати да буде усвојен Акциони план родне равноправности, већ је потребна шира сарадња са другим удружењима.
Tоком истог истраживања акцентован је и недостатак психолошког саветовалишта у Чачку, за које постоји и одлука.
– Некада је при Центру за социјални рад постојало Саветовалиште за брак и породицу, али је дошло до законских измена. Циљ нам је да заговарамо да се таква врста сервиса поново успостави у Чачку, јер је то потреба свих категорија – и жена и мушкараца, младих и старих… – истиче Љиљана Петровић.
На тренингу је било око двадесет учесника. Поред представника удружења грађана из Чачка (Удружења пословних жена „Надежда Петровић“, Црвеног крста, Центра за подстицање дијалога и толеранције, „Снаге села“, „Катржанки“, Кола српских сестара „Надежда Петровић“, Удружења пензионера, Локалне иницијативе за рурални развој…), учесници тренинга биле су и чланице два удружења из Ариља („Ружица“ и „Ариљке“) и „Мионе“ из Александровца.
Катарина Гачевић из ариљских удружења „Ружица“ и „Ариљке“ сматра да је ова активност веома драгоцена као искуство, али истиче да је важно и повезивање удружења из различитих градова и општина. Неретко, тиште их исти проблеми, а понекад решења у једној локалној средини могу допринети да се боље сагледа, а онда и реши исти или сличан у другој средини.
– Процес заговарања је веома дуг, траје од једне до три године. Морамо бити свесни да се ништа преко ноћи не може решити. Наша удружења настоје да обезбеде здравствену негу и заштиту у ариљским селима, где је много усамљених, старих, болесних, односно, да се на нивоу локалне заједнице успостави услуга неговатељица – навела је Катарина.
Активно су учествовали представници свих удружења у веома добро осмишљеном и успешном тренингу, који је водио Владимир Радојичић, стручњак из области јавног заговарања из Београда. Наизглед, чини се једноставно, али када се уђе у било који проблем заједнице, потребно је много искуства, времена, знања да би се савладале препреке и дошло до резултата, могло се закључити на основу низа примера које је навео Радојичић. Овакви тренинзи доприносе и да организације цивилног друштва ојачају своја знања и могућности, па и да их подстакну на међусобну сарадњу.
В. Т.
ЖЕНЕ ПОКРЕТАЧИ ПРОМЕНА
Овај тренинг део је пројекта „Жене су покретачи промена“ који спроводи Удружење грађана „Снага пријатељства“ – Amity, у партнерству са чачанским „Ларисом“ и трстеничком „Женском иницијативом“, уз финансијску подршку UN Women из средстава Европске уније.
Пре овог тренинга, организована су три циклуса обука на тему економских и социјалних права и родне равноправности. Пројектом је обухваћено најмање 200 жена са територија Чачка и Трстеника.