Društvo

„ЗЕЛЕНИ ПОЈАС ЧАЧКА“ – НА ПЕТ ЛОКАЦИЈА ЗАСАЂЕНА 372 СТАБЛА

У протеклих месец дана на пет локација у граду радници ЈКП „Градско зеленило“ засадили су укупно 372 стабла, односно 254 лишћара и 118 четинара. Аутохтоне врсте дрвећа красе месне заједнице Атеница, Авенија, Љубић кеј, Парк захваљујући пројекту „Зелени појас Чачка“, у који је уложено око 4,5 милиона динара. Највећи део новца, око 3,5 милиона, учешће је Републике Србије, односно Министарства заштите животне средине, док је милион динара обезбедио Град Чачак.

Мирјана Ђоковић, помоћница градоначелника Чачка

Мирјана Ђоковић, помоћница градоначелника Чачка задужена за екологију, каже да су постигнути главни циљеви овог пројекта – заустављање деградације и смањење површине деградираног земљишта у широј градској зони, као и унапређење постојећих зелених оаза. За озелењавање је изабрано дрвеће типично за наше подручје, односно лишћари попут храста, јавора, липе и јасена, а од четинара смрча и бор.

– У Атеници, у новом рејонском парку, поред цркве Свете Марине засађен је 151 лишћар и 55 четинара. Ново дрвеће добио је и Љубић кеј, где је на око 23 ара у Улици Данице Марковић, на деградираном простору између канала и насипа, засађено укупно 27 стабала. Одабрана је и Авенија 2, односно угао Булевара Вука Караџића и Светогорске улице, где је велики стамбени комплекс, а недостају дрвореди. Ту су засађена 82 стабла, а мислимо да ће се одређени ефекти видети за неколико година. У Месној заједници Парк, на углу Улице Светог Саве и Булевара Вука Караџића, где је остао један неуређен простор поред веома фреквентне саобраћајнице, на површини од око 55 ари засађено је укупно 38 стабала аутохтоних врста, односно 23 лишћара и 15 четинара. Желели смо да унапредимо овај део града, да смањимо ефекат буке и аерозагађења у стамбеној зони. Акцију смо спровели и у Улици Славка Крупежа, у коју се „улива“ Булевар Танаска Рајића, и тако смо раздвојили стамбене објекте и пругу која пролази уз саму улицу. На тој локацији засађено је 37 стабала – наводи Ђоковић. 

Авенија 2:

Атеница, рејонски парк:

За разлику од ранијих година, када је у сличним акцијама, спроведеним у оквиру пројекта „Наша шума, наша брига“, учествовао велики број ђака чачанских школа, сада се, због пандемије, одустало од овакве организације. Ове акције су ипак спроведене и ове године, тако да је уз „Зелени појас Чачка“ у граду на Морави укупно засађено више од 1.000 нових стабала.  

Улица Данице Марковић

– У пројекту „Зелени појас Чачка“ одабране су само аутохтоне врсте, јер је то био и један од услова конкурса Министарства. То су врсте које дају и најбоље резултате у заштити животне средине на нашем подручју – каже Мирјана Ђоковић.

В. Т.

За спровођење пројекта озелењавања у Србији, ресорно министарство је ове године уложило укупно 370 милиона динара. Уговор о реализацији пројекта „Зелени појас Чачка“ потписали су у мају градоначелник Чачка Милун Тодоровић и министарка Ирена Вујовић.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.