Društvo

КРУНА ДОСАДАШЊЕГ СТВАРАЛАШТВА

МАРИЈА ЛУКИЋ, ДОБИТНИЦА СПЕЦИЈАЛНЕ НАГРАДЕ ЗА ОЧУВАЊЕ СТАРИХ УМЕТНИЧКИХ ЗАНАТА КУЛТУРНОГ НАСЛЕЂА ГРАДА

За добитницу Специјалне награде Форума привредника Чачка за очување старих уметничких заната културног наслеђа града – Марију Лукић, ово признање је изузетна част и неизмерно је захвална успешним привредницима и, пре свега, сјајним људима. Професорку Машинско-саобраћајне и Уметничке школе, познату по Атељеу „Shabby Chic Design“, у коме се бави репарацијом и редизајном намештаја и ентеријера, уметничким осликавањем предмета и објеката, одувек су привлачили уметнички занати. Поред тога, бави се и едукацијом одраслих и деце, а поноси се и чињеницом да је званични заступник чувеног бренда „Ени Слоун“ за Србију.

ТРАГ У ВРЕМЕНУ…

– Веома сам почаствована што сам награду добила од људи који су имали идеју, визију и храброст да покрену жељени посао. Изузетно поштујем привреднике, не само у Чачку, управо због храбрости да се упусте у воде приватног бизниса, јер је, не само данас, већ увек било јако тешко бавити се приватним послом. Управо због тога ми је ово признање изузетно драго. То значи да се нечији рад вреднује и поштује, не само у локалној заједници, него и шире. Специјална награда Форума привредника је круна свега што сам радила, свега где сам оставила свој печат. Али, за мене је велика награда када људи виде мој рад и кажу: „То је, заиста, лепо“! У послу је највећа награда када човек иза себе остави неки траг – каже на почетку разговора Марија Лукић, која је Специјалну награду Форума привредника за очување старих уметничких заната културног наслеђа града добила захваљујући номинацији Пословног удружења „Градац 97“.

Марија сматра да су емоције кључне у пословању, а поготову када је реч о уметности, редизајну, старим занатима.

– Емоције су за мене јако важне како би рад добио печат. Своју унутрашњост преносим на радове. Због тога и награде, као и радове, доживљавам врло емотивно. Оне су велики подстрек, али када добијем награду, увек покушавам себе да „унизим“, како каже Мирјана Бобић Мојсиловић. Не желим да превише уздигнем себе, јер је то лоше за човека – наглашава саговорница „Гласа“.  

СЕРТИФИКАТ СТАРОГ УМЕТНИЧКОГ ЗАНАТА

Иако веома воли рад са децом у Машинско-саобраћајној школи, Марија највише ужива у свом Атељеу „Shabby Chic Design“, где се бави репарацијом и редизајном намештаја и ентеријера, уметничким осликавањем предмета и објеката.

– Људи углавном бацају старе ствари, чисте простор, уклањају негативну енергију. Али, постоје ствари за које се „вежу“, јер су им посебно драге. Постоје стари намештаји који су успомене још из детињства. За многе је највећа вредност када се поједини предмети или објекти преуреде, рестаурирају и добију нов изглед. Атеље сам основала 2016. године са мисијом да, поред мојих радова који ће остати иза мене, створим слику пријемчивости ка старим уметничким занатима. У школи деци увек причам колико је важно сачувати старе занате, који су се некада преносили са колена на колено, а данас су углавном заборављени или ретко заступљени. Данас имамо мало обућара, шнајдера, ташнера, калиграфа… И сви су сјајни мајстори у својим областима, јер раде из љубави – каже Марија Лукић.

А Маријина велика љубав према старим уметничким занатима почела је 1991. године када је била у Енглеској, прво у Вимблндону, па потом у Оксфорду.

– Госпођу Ени Слоун сам упознала када сам имала 17 година и тада се заљубила у њену радњу. Иако сам студирала машинство, неговала сам љубав према уметности. По завршеном факултету, радила сам у фирми „Спектар“ осам година, као директор система квалитета, а потом сам прешла у Машинско-саобраћајну школу. Иако много волим рад са децом, моја неизмерна љубав према сликарству је допринела отварању Атељеа „Shabby Chic Design“, као и званичном заступништву чувеног бренда „Ени Слоун“ за Србију – поносно прича Марија.

Захваљујући великој љубави значајан је и њен допринос у промоцији женског иновационог предузетништва за који је од Министарства привреде добила сертификат да се њена уметничка дела могу сматрати „производима старог уметничког заната“. Иако је дипломирани инжењер ваздухопловства, многим Чачанима је сачувала старе комаде намештаја, а један од њених посебних радова је древни рељефни иконостас несвакидашње лепоте, који је осликала специјалним бојама и златом, у Цркви Успења Пресвете Богородице. Може се похвалити и великом рестаурацијом најстарије и најпознатије кафане „Цар Лазар“, објекта из 1883. године, коме је сачувала дух тог времена према упутима стручњака Завода за заштиту споменика културе у Краљеву. Марија је радила и на сценографији за монодраму о Надежди Петровић, која је изведена у оквиру манифестације „Чачак, национална престоница културе“. Њени радови се налазе и у холу Градске управе, на Одељењу гинекологије у чачанској Болници, у хотелима „Морава“ и „Ливаде“, а има их и у Хрватској…

Познато је да се Марија Лукић бави и едукацијом одраслих и деце, а као званични заступник чувеног бренда „Ени Слоун“ за Србију организоваће и престижан догађај. У Чачку ће, 8 и 9. новембра, Марија и Tristan Merriam, бренд амбасадор „Ени Слоун“ одржти Masterclass „The joy of painting“. 

Нела Радичевић

Фото: Архива саговорнице

МИА, НАЈВЕЋИ И НАЈЛЕПШИ ЖИВОТНИ УСПЕХ

Иако ужива у сликарству и уметничким занатима, Марија наглашава да је њен највећи и најлепши животни успех, наравно, ћерка Миа Лукић.  

– Миа је студент мултимедијалне продукције на Факултету савремених уметности. Нисам сигурна да ли ће наследити моју љубав у овој области уметности, али сигурна сам да ће бити сјајна шта год буде радила. Свако дете има свој пут којим треба да иде. Родитељи треба само да усмеравају, помажу и бодре, а деца су та која бирају, одговорно и зрело, свој пут – нагласила је Марија.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.