ЈАЧАЊЕ ВОЛОНТЕРИЗМА МЛАДИХ И ДАЉЕ МЕЂУ ПРИОРИТЕТИМА
Црвени крст Србије је у недељу, 6. фебруара, обележио 146 година постојања и хуманитарног рада, па је то била и идеална прилика да се сумирају резултати рада у прошлој, због пандемије короне веома тешкој години, која је значајно отежала живот грађана, али истовремено и зацртају смернице деловања у наредном периоду. И чачански Црвени крст је поводом 146. годишњице рада ове хумнитарне организације организовао поделу јабука корисницима Народне кухиње.
Српско Друштво Црвеног крста је основано је 25. јануара по старом, а 6. фебруара по новом календару 1876. године у Београду, у згради на Студентском тргу, где и данас постоји спомен плоча о настанку најстарије хуманитарне организације у земљи. Иницијативу за оснивање Српског Друштва Црвеног крста покренуо је др Владан Ђорђевић у време Херцеговачког устанка, а свечаној, оснивачкој седници су присуствовали знаменити људи тадашње Србије као што су: Јосиф Панчић, Ђорђе Вајферт, Илија Коларац и проф. Коста Стојановић и други. Први председник Црвеног крста Србије био је митрополит Михајло Јовановић.
Кроз све године постојања, Црвени крст Србије је деловао поштујући основне принципе Међународног покрета Црвеног крста и Црвеног полумесеца: хуманост, непристрасност, неутралност, независнот, добровољност, јединство и универзалност.
УВЕК СА СВОЈИМ НАРОДОМ
Председник ЦК Србије проф. др Драган Радовановић је поводом годишњице ове организације (у видео честитки коју је упутио волонтерима и запосленима) нагласио да је Црвени крст Србије свих 146 година био са својим народом, помажући свима којима су помоћ, утеха и нада били потребни:
-Црвени крст је народ и народ је Црвени крст. Овај однос је суштина дуговечности наше организације. Поред угрожених људи, важан фокус деловања Црвеног крста је био мобилисање што већег броја волонтера и људи који су помагали Црвени крст као дародавци или чланови. Окупљањем волонтера, чланова и дародаваца начињен је велики круг добрих људи.
У свом осврту на претходну годину која је била изузетно тешка због пандемије короне, др Радовановић је навео да је ЦК остварио одличне резултате у свим програмским активностима, почев од пружања помоћи особама које су биле угрожене несрећам или пандемијом короне, у оквиру којих је најугроженијем становништву дистрибуирано 672 тонe помоћи, па све до акција добровољног давалаштва крви у којима су забележени одлични резултати. Црвени крст је припремио више од 6.572.000 топлих куваних оброка за близу 33.300 корисника у 77 средина у Републици Србији,
Црвени крст Србије данас има више од 60.000 волонтера, од којих је половина свакодневно укључена у хуманитарне активности, око 130.200 чланова и 724 запослена у 183 организације ЦК у градовима и општинама, две покрајинске организације и седишту ЦК Србије. На евиденцији Црвеног крста широм Србије се тренутно налази око 21.000 младих волонтера. Само у прошлој години, овој организацији се придружило више од 2.600 младих који су, по први пут, почели да волонтирају. Баш као и у претходној години, акценат у овогодишњем раду ЦК Србије биће на даљем развоју чланства и анимирању што већег броја волонтера, пре свега, младих, који у значајној мери могу да допринесу раду ове хуманитарне организације, али истовремено и на наставку даље дигитализације пословања.
И ЧАЧАНСКИ ЦРВЕНИ КРСТ ОБЕЛЕЖИО ЗНАЧАЈАН ДАТУМ
Црвени крст у Чачку био је један од 35 пододбора, такође формиран 1876. године, а основали су га угледни и имућни Чачани. Мисија ЦK је била заједничка и тада и сада – доброчинство и хуманост на делу. Због честих ратних сукоба до Другог светског рата, приоритет је била болничка помоћ на бојишту, збрињавање рањеника као и помоћ оболелима од туберкулозе, тифуса и других заразних болести. Временом, у дужим мирнодопским периодима, активности ЦK су добијале све већи обим, почев од здравственог програма који је проширен на превентивну улогу здравља грађана, преко добровољног давалаштва крви, помоћи у храни, намирницама, одећи и обући, хигијенским пакетима, па све до развијања волонтеризма у виду Омладинско теренских јединица које имају значајну улогу у деловању у несрећама и другим кризним ситуацијама.
ПОЗИВ ГРАЂАНИМА ДА СЕ ПРИКЉУЧЕ ВОЛОНТЕРСКОМ ТИМУ!
Волонтери ЦК су били најефиканији у ситуацијама елементарних непогода и отежаних услова живота узрокованих природним недаћама. У условима епидемије Ковид- 19, били од су од велике помоћи, превасходно старијим грађанима, којима су на кућну адресу допремали пакете са основним животним намирницама.
– Потреба да се помогне људима који услед немилих околности осећају немоћ, основни је мотив волонтерима и свима који се баве хуманитарним радом. Чачански Црвени крст позива ученике, студенте, односно све младе који желе да буду део волонтерског тима ове хуманитарне организације Волонтери ће имати могућност да стекну различите вештине, знања и искуства у областима којима се Црвени крст бави. Такође, поред младих добро дошли су Чачанке и Чачани различитих генерација, јер је разноликост у годинама старости волонтера посебна добит за локалну заједницу – каже мр Наташа Цвијовић, секретар ЦK Чачак, посебно истичући да је умрежавање учесника у волонтерском раду на локалном нивоу и повезивање волонтера један од приоритета чачанског Црвеног крста.
Иначе, Град Чачак и Министарство за рад и социјалну политику посредством Црвеног крста Србије омогућили су да 700 лица, међу којима и 220-ро деце, сваког радног дана има топли оброк, а викендом конзервирану храну.
Чачани су, иначе, међу најбројнијим даваоцима крви у Србији, сразмерно броју становника. Упркос пандемијским околностима, у уторак, 8. фебруара, редовној акцији добровољног давалаштва крви се одазвало више од 60 грађана, а све је више и давалаца који породично долазе да дарују драгоцену течност, навела је Оља Вукићевић, стручни сарадник за ДДK у ЦK Чачак.
В. С.