Društvo

„ДЕТЕТУ НИЈЕ ПОТРЕБАН САВРШЕН, ВЕЋ СМИРЕН РОДИТЕЉ“

Дом културе је организовао представљање књиге „Упутство за одгајање деце“ аутора др Светислава Поповића, педијатра са дугогодишњим искуством. Како је истакао, књигу је писао са намером да родитељима пренесе савете које им свакодневно даје у ординацији, како би лакше разумели основне принципе васпитања и бриге о деци.

У њој су брађене теме које се односе на здраво дете и његов развој, болести у детињству, као и најчешћа питања родитеља и терапијске методе.

Говорећи о савременим изазовима родитељства, др Поповић је указао на проблем „инфодемије“, односно преоптерећености информацијама, као и на нереална очекивања која се намећу родитељима.

„Детету је данас најпотребнији не савршен, већ смирен родитељ. Родитељи праве више грешака јер знају превише, али и зато што не знају коме да верују. Зато је важно ослонити се на сопствене инстинкте и здрав разум“, поручио је Поповић.

Он је нагласио да су најчешћи разлози за одлазак код педијатра страхови због повишене температуре, кашља и осипа, који у већини случајева немају озбиљну основу и пролазе сами од себе. Као једну од најчешћих грешака у васпитању издвојио је презаштићеност деце.

„Дете не сме да падне, не сме да се испрља, а управо то није тачно. Чистоћа је пола здравља, прљавштина је друга половина. Дете треба да истражује, да се пење, да падне и научи“, истакао је он.

Говорећи о температури, објаснио је да она није непријатељ, већ природна одбрана организма, те да је важније проценити опште стање детета него реаговати искључиво на бројке на термометру. Као поуздане издвојио је живине и галијумске топломере, уз напомену да туширање даје само краткотрајан ефекат снижавања температуре.

Код осипа је саветовао једноставан тест затезања коже: ако промена побледи, реч је о безопасној појави, док тамнија боја може бити сигнал за узбуну, нарочито ако је праћена температуром.

Када је реч о кашљу, нагласио је да секрет има заштитну улогу и да у акутној фази не треба сузбијати кашаљ лековима, као ни примењивати инхалације без разлога. Лекови су, како је навео, резервисани за хронична стања, док се на компликације сумња у случају отежаног дисања, убрзаног дисања без температуре или присуства „шкрипања“ у грудима.

Осврнуо се и на честу употребу препарата за јачање имунитета, истичући да је реч о помоћним средствима, а не лековима, те да их не треба рутински користити. Такође је упозорио на честу праксу да родитељи сами постављају дијагнозе, посебно када је реч о променама на крајницима, које су најчешће вирусног порекла и не захтевају антибиотску терапију.

Иако, како је рекао, није присталица прекомерне употребе лекова, др Поповић је нагласио значај вакцинације, истичући да она не изазива болести нити доводи до компликација, већ представља важну меру заштите деце.

                                                                                                                                              Ј.С.

(фото: Ј.С.)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.