Društvo Kultura

ЕВРОПСКА НОЋ МУЗЕЈА ОБЕЛЕЖЕНА И У ЧАЧКУ

ОКУПЉАЊЕ ПОКЛОНИКА УМЕТНОСТИ

Народни музеј у Чачку, као и претходних година, учествовао је у манифестацији  “Музеји за 10”, националној музејској иницијативи, највећој у Србији, која је јединствена у Европи. Ове године је одржана по осми пут, под покровитељством Министарства културе и информисања Републике Србије, а у координацији Националног комитета Међународног савета музеја – ICOM Србија.

У чачанском Народном музеју, прошле суботе, 14. маја, посетици су могли да уживају у наступу ученика Музичке школеДр Војислав Вучковићи виде сегмент културног блага који се чува у збиркама музеја. Такође, као и сваке године, заинтересовани су могли да посете Римске терме, које су од прошле године свакодневно отворене и улаз је слободан.

Ученици Музичке школе

Током седам дана бесплатног програма, обележава се Међународни дан музеја, Европска ноћ музеја и Национална недеља музеја, у преко 60 градова широм Србије, са више од 120 учесника, на око 180 локација, односно, припремају се разноврсни садржаји.  

Делфина Рајић, директор Народног музеја Чачак

– Народни музеј Чачак имао је програме на више локација: у Конаку Јована Обреновића, где су посетиоци могли да виде сталну поставку; у дворишту музеја су наступили ученици  средње Музичке школе “Др Војислав Вучковић”, Дуња Шиљковић – флаута, Јован Пајовић – хармоника, Уна Бисенић – сопран и Сара Даниловић – сопран, које је припремала професорка камерне наставе Сандра Ковачевић, а у Галерији нашег музеја могли су да виде изложбу “Прича о накиту”, аутора Биљане Чкоњевић, палеонтолога. У Европској ноћи музеја, Чачани су могли да посете Римске терме, уз стручно вођење кустоса.  Затим, стручно вођење ученика волонтера Економске школе за своје вршњаке организовано је 17. и 19. маја, у оквиру програма “Римске терме – Средњошколци за средњошколце”, који су осмислили археолог Народног музеја Александра Гојгић и професор географије Горан Шипетић. Изложба “Манастири Овчарско-кабларске клисуре” гостовала је у Фочи, у Музеју “Стара Херцеговина”, која представља допуну монографије истог назива, аутора Делфине Рајић и Милоша Тимотијевића – рекла је за наш лист директорка Народног музеја Делфина Рајић.

“ПРИЧА О НАКИТУ” СА МНОГО СИМБОЛИКЕ И СКРИВЕНИХ ЗНАЧЕЊА

Посетиоци су у Галерији Народног музеја имали прилику да виде најстарије експонате које је човек од свог постанка до данас користио у сврху украшавања. Такође, могли су да сагледају и континуитет у изради и ношењу накита, који са собом носи много симболике и скривених значења. За ову прилику позајмљен је и део експоната из Природњачког музеја Београд, који је употпунио чачанску “Причу о накиту”.   

Биљана Чкоњевић, палеонтолог Народног музеја

– У овогодишњој Европској ноћи музеја, 14. маја, у Галерији Народног музеја започета је једна дивна прича, прича о накиту, најстаријем начину украшавања, полудрагом камењу и начинима како су га многе културе славиле због магијских и исцелитељских моћи. На изложби је приказан сегмент  културног блага, које се  се чува у палеонтолошкој и античкој збирци Народног музеја Чачак, са делом експоната из Природњачког музеја у Београду. Сви  изложени предмети имају своју причу и са собом носе много симболике и скривених значења. Посебну пажњу посетилаца привукле су  шкољке бисернице, чије бисере одликује магичан сјај због којег су вековима тражени у читавом свету, као ретка драгоценост. Циљ овог излагања био је да посетиоцима приближи креативност праисторијског човека, континуитет у изради накита и различитост материјала од кога је прављен. Надам се да ће посетиоци уживату у делу изложеног блага, које ће моћи да виде до 23. маја и да ово неће бити крај наше приче и нашег дружења – нагласила је Биљана Чкоњевић, палеонтолог Народног музеја.

РИМСКЕ ТЕРМЕ, ЈЕДИНИ ОБЈЕКАТ ОВОГ ТИПА ДОСТУПАН ЈАВНОСТИ У ЗАПАДНОЈ СРБИЈИ

У Европској ноћи музеја, међу посетиоцима Римских терми били су, не само Чачани, већ и гости из других градова, а археолог Народног музеја Александра Гојгић је напоменула да је купање једна од основних човекових потреба.  

Александра Гојгић, археолог Народног музеја

– Купатила у античком свету била су повезана са чистоћом, здрављем, одмором, спортом, пливањем и дружењем. Колико су Римљани волели јавна купатила показује Цицеронова изјава “да је гонг који је сваког дана најављивао отварање купатила био слађи уху, од неког филозофа у школи”. Римске терме у Чачку су једини објекат овог типа, који  је истражен, конзервиран и доступан јавности у данашњој западној Србији. Грађевина, која је 1970. године откривена, највероватније је изграђена крајем III – почетком IV века. Објекат је био у употреби до 378. године и провале Западних Гота. Купатило у Чачку припада раширеном типу касноантичких купатила, за које се користи латински термин balneum, balineum – подсетила је Александра Гојгић.

Н. Р.

Фото: Н. Р. и Б. Ч.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.