Društvo Obrazovanje

ФОКУС НА ПРАКТИЧНИМ ВЕШТИНАМА

ПОДУЧАВАЊЕ ЕНГЛЕСКОГ ЈЕЗИКА ЗАПОСЛЕНИХ У ЛОКАЛНИМ САМОУПРАВАМА

Пројекат под називом “Подучавање енглеског језика запослених у локалним самоуправама са фокусом на практичне вештине потребне за ефикаснију комуникацију са ЕУ партнерима” реализују школе у оквиру Удружења школа страних језика Србије “YALS”, а покровитељ је Амбасада САД у Београду. У другом циклусу, чачанска језичка школа “Blackbird” успешно реализује обуку у две групе. Поред тога што наилази на изванредан одзив полазника, обука коју реализују средствима америчке амбасаде представља јединствену могућност за унапређење њихове методике рада са одраслим полазницима који уче енглески за потребе стручног и личног усавршавања.

У октобру 2021. године почела је настава енглеског језика за запослене у локалним самоуправама у оквиру пројекта Удружења школа страних језика Србије “YALS”, под покровитељством Амбасаде САД у Београду. У првом циклусу пројекта под називом “Подучавање енглеског језика запослених у локалним самоуправама са фокусом на практичне вештине потребне за ефикаснију комуникацију са ЕУ партнерима”, који је реализован од септембра 2021. до јуна 2022, учествовало је око 130 полазника, из 11 одабраних градова и општина широм Србије.

– Пројекат је сада у другој години реализације, односно, у другом циклусу обука, где наставу енглеског језика похађају запослени у локалним самоуправама и јавним организацијама у више градова Србије. За ову сврху, “YALS”-ов тим за израду наставних материјала је приредио посебан приручник који осликава функционални језик и вештине релевантне за ситуације у раду државних службеника, као што су састављање CV-ја, активно учешће на састанцима, писање формалних мејлова, односно, дописа, прављење и држање презентација и употреба корисних дигиталних алата, у оквиру тема из друштвене, урбанистичке и привредне делатности, као и културе европских партнера, САД и Србије – каже за наш лист Маријана Ћендић, професорка енглеског језика у школи “Blackbird”.

Колега Тери и професорке Џени Лемпер и Маријана Ћендић

“ОВО ЈЕ УПРАВО ОНО ШТО НАМ ТРЕБА”

Циљ пројекта је унапређење вештина комуникације на енглеском језику запослених у локалним самоуправама, али мотивисаност полазника и посвећеност су међу битним сегментима, наглашава професорка: 

– У обуци учествује 15 полазника из Привредног суда и Института за воћарство. Настава је почела са пуно ентузијазма, како полазника, тако и предавача, а утисци са почетних часова су веома позитивни. “Ово је управо оно што нам треба”, “Баш нам је требало једно солидно обнављање језика”, “Сад можемо да разјаснимо све недоумице у вези енглеског”…, били су неки од коментара после првих одржаних часова.

Захваљујући подршци америчке амбасаде, омогућена је посета изворног говорника, а полазницима је пружена изванредна прилика да комуницирају. Недавно је гост часа у школи “Blackbird” била професорка Џени Лемпер, запослена на Универзитету у Крагујевцу. Сјајну прилику да присуствује њеном часу имала је и екипа нашег листа. 

– Увек је интересантно видети другог наставника и поделити међусобно искуство, али основни циљ је да се полазници ослободе у смислу комуникације. Иначе, правимо динамичне, занимљиве, креативне часове, јако ми је драго што то потврђује добра атмосфера. Тема заједничког часа са професорком Лемпер била је “Божић”, односно, обичаји, али не само наши и амерички, већ широм света – нагласила је наставница Ћендић, пожелевши полазницима, као и нашим читаоцима да и даље чине нешто за себе и улажу у своје образовање, јер ће бити срећнији и задовољнији.

Професорка Џени Лемпер

УСАВРШАВАЊЕМ ЧИНИМО ДОБРО И СЕБИ И ДРУГИМА

Професорка Џени Лемпер је други пут у Србији, први пут је била 2004. године, када је посетила Гучу и, како каже, то је било феноменално искуство.

– Задовољство ми је што сам поново овде. Када сам аплицирала за посао добила сам југоисточну Европу и изабрала сам Србију да наставим свој ангажман. Одушевљена сам, јако ми је драго што сам запослена овде. Некада сам радила у Калифорнији, такође, са одраслим полазницима. У томе уживам зато што могу да причам о животним искуствима и озбиљнијим темама. Са овог часа смо желели да пошаљемо поруку зашто је битно да се сачува дух и традиција Божића. Циљ је да се науче култура и обичаји, не само Америке и Србије, него на глобалном нивоу – рекла је професорка Лемпер, поручивши да је важно да увек “радимо на себи”, јер тако чинимо добро и себи и другима.

Група полазника на часу

СПОСОБНОСТ ЕФИКАСНЕ КОМУНИКАЦИЈЕ

Једна од полазница, Маријана Пешаковић из чачанског Института за воћарство, сматра да овај пројекат пружа велике могућности за унапређење, не само комуникативних компетенција, које обухватају знање језика и вештине примене усвојеног знања при интеракцији у стварној комуникацији, већ и језичких вештина, као што су писање, читање, разумевање, креирање и коришћење дигиталних платформи за комуникацију на енглеском језику и друго.  

– Програм је тако конципиран да подиже способност ефикасне комуникације на енглеском језику симулирајући ситуације из реалног пословног контекста, коришћењем различитих стратегија и прецизно одабраних и занимљивих текстова. Сматрам да ће ми похађање овог курса помоћи да своје компетенције подигнем на виши ниво, будући да се бавим научноистраживачким радом, где познавање енглеског језика представља неизоставану карику, не само у контексту писања научноистраживачких радова и пројеката које финансирају различите иностране организације и фондови, или презентовања радова на међународним научним скуповима, већ и у ширем друштвеном контексту, с обзиром на то да је део мојих професионалних активности усмерен и на организацију научноистраживачке делатности, која подразумева комуникацију са бројним научним радницима, друштвима и делегацијама из иностранства – рекла је Маријана Пешаковић, захваливши Љубомиру Васовићу, директору школе “Blackbird”, који је препознао потребе наше локалне заједнице и допринео реализацији овог пројекта, као и професорки  Маријани Ћендић, на њеном залагању да полазници на занимљив и креативан начин усвоје и унапреде практичне вештине и овладају широким спектром функција енглеског језика, како у писаној, тако и усменој форми.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.