Kultura

И БЕШЕ „СЛОВЦЕ” НА ПОЧЕТКУ ТРАГОВА ДЕЧИЈЕГ ПЕРА

ТОКОВИ ПОСЛЕДЊЕ У НИЗУ ЗИМСКИХ РАДИОНИЦА ГРАДСКЕ БИБЛИОТЕКЕ „ВЛАДИСЛАВ ПЕТКОВИЋ ДИС”

Неговање дечије природе уз одабране едукативне и васпитне садржаје Градска библиотека „Владислав Петковић Дис” омогућава младим Чачанима кроз циклус зимских радионица које трају током јануара и фебруара. Након реализације радионица „Језик жирафе – језик срца” и „У Будиму граду, чудно чудо кажу” отпочети су токови завршне радионице кроз Књижевни клуб „Словце”. За правилно уобличено литерарно надахнуће малишана узраста од oсам до 12 година, креативне радионице припрема и води Оливера Недељковић, књижевник и библиотекар уз своје сараднике. Нови литерарни клуб при Одељењу за децу и младе своју прву радионицу отпочео је 29. јануара, у просторијама истог одељења Градске библиотеке, а радионичари ће око пера и откривања својих литерарних могућности бити окупљени сваке суботе.

Више од десетине малишана узраста од првог до шестог разреда захваљујући радионичарским активностима има прилику да спозна важне чиниоце креативног писања, али и јавног наступа кроз ортографска и ортоепска начела, дакле, начела правилног писања и правилног говора. Оливера Недељковић, водитељ радионица „Словцета”, иницијалном радионицом је упознала мале учеснике, чланове Клуба, о активностима које их очекују, те је љубитељима књижевноуметничког стила дат увид у предстојеће – креативно удружени машта и перо. Савремени приступ кроз активности Клуба посредством дигиталних садржаја, али и надахнутог усменог излагања водитеља и брижно одабраног материјала за сваког учесника јасно су одређени стиховима:

„Слово је било на почетку

и тако ће бити довека.

    Словце у књигу нека порасте

     баш као дете у човека.”

Доба у којем савремени дигитални свет овладава дететом до мере да је оскудна читалачка култура, а самим тим и говорна, језичка култура у својој и усменој и писаној реализацији обесхрабрује како родитеље, тако и читав образовни систем. Књижевни клуб „Словце” делује на малишане управо у ходу са оним што је свевремено и потребно савременом – формирање детета које зна правилно да изрази своју мисао и свој таленат.

Потврду претходног сведочи један од чланова Књижевног клуба и ревносни посетилац и претходних радионица Искра Јековић, ученица 6. разреда Основне школе „Филип Филиповић”: „Веома ми се допада ова радионица и надам се да ће бити још доста оваквих. Ишла сам на много радионица у Библиотеци током лета и зимског распуста, а ова ми се највише свидела зато што волим да пишем песме и приче. Упознала сам доста нових другара и надам се да ћемо се још дуго дружити.”

 На основу радионица које своје токове виде у жељи за развијањем властитог литерарног сензибилитета и, на тај начин, оригиналног књижевног израза сваког малишана понаособ, јасан је квалитет функционисања новооформљеног Клуба. Трагови стваралаштва које ће овим активностима бити правилно усмерено изнедриће учеснике на многобројним литерарним конкурсима и јавним наступима. Чланови „Словцета” имаће могућност да увиде и на који начин се формира сарадња и како функционишу књижевна гласила и електронски медији, отуда ће спознати и стилистику језичког израза и из својеврсног новинарског угла. Најпосле, међу децом се негује правилан однос кроз међусобно уважавање и поштовање сваког надареног што доприноси квалитетним сегментима социјализације маладих талената.

Књижевни клуб „Словце” својим радионицама оставља и наду да ће у просторијама Дисове библиотеке поникнути неки нови Дис, а да ће се млади радионичари у будућности задовољно и захвално сећати ових почетака, клица свог стваралаштва управо кроз речи: И БЕШЕ „СЛОВЦЕ” НА ПОЧЕТКУ ТРАГОВА ДЕЧЈЕГ ПЕРА!

Милица Матовић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.