Aktuelno Zdravstvo

Kako preživeti sezonu gripa i prehlada

Stiže sezona prehlada i gripa, evo načina kako da se zaštitite:

1. Pijte jogurt
Proizvodi poput jogurta sadrže dobre bakterije koje obnavljaju rad metabolizma, ali su i dobar izvor proteina, vitamina i minerala. Osim proteina i kalcijuma, sadrži i žive bakterijske kulture.

2. Perite ruke
Virusne respiratorne infekcije prenose se kapljičnim putem, ali i preko ruku. Zato je redovno pranje ruku prva linija odbrane! Uz neophodnu osnovnu higijenu, perite ruke nakon svakog boravka izvan kuće/posla.

3. Ne tražite antibiotike
Prehlada i grip su virusne infekcije za koje nema specifičnog leka, nego je potrebno mirovanje, uzimanje dovoljno tečnosti, sredstava za snižavanje temperature i ublažavanje bolova. Dakle, ne leče se antibioticima! Njih će propisati doktor samo ako dođe do takozvane sekundarne bakterijske infekcije poput upale grla, sinusa, uha, pluća…

4. Voda, voda, voda…
Za zdravlje krvi i tkiva potrebni su nam svi sastojci vode, uključujući elektrolite i mineralne soli (natrijum, kalijum, kalcijum, magnezijum, hlor, bikarbonat, fosfat, sulfat…). Od velike je važnosti tokom hladnijih dana konzumirati dovoljne količine tečnosti, kako biste ojačali imunitet i održali kožu zdravom.

5. Otvorite prozor
Ako provodite dane u zatvorenom, među ljudima, velike su šanse da ćete nešto “pokupiti”. U ovom slučaju jedini način prevencije je provetren prostor.

6. Okrenite glavu kada neko kija
Naravno, ne volite biti nepristojni, ali izbegavanje zaražene osobe je veoma važno.

7. Ne dodirujte usne
Ako ne dodirujete lice često rukama, na dobrom ste putu i tako ćete najlakše izbjeći zaraze. Ruke su glavni krivac za “ulazak” klica i bakterija u telo. Ali, to je lakše reći nego učiniti, jer prosečna osoba u sat vremena rukama dotakne lice tri puta.

8. Spavajte dovoljno
Neke su studije pokazale kako osobe koje spavaju najmanje sedam sati imaju tri puta manje šanse da će se razboleti.

10. Isperite nos
Tokom sezone prehlada dodajte ispiranje nosa u svoju rutinu. Možete koristiti razne kapi s morskom vodom kako biste očistili neželjene čestice dok se još nisu ukorenile u telu.

11. Ovlaživač vazduha
Suv vazduh može uzrokovati suvo grlo i čudan kašalj koji se može pogoršati. Uz to studije pokazuju da virusi lakše preživljavaju ako je u prostoriji vazduh suv.

12. Koristite začine
Kurkuma, đumbir i biber deluju antimikrobno, protivupalno i podstiču čišćenje organizma od bakterija, virusa i toksina. Osim toga, svi sastojci sadrže bioaktivne komponente koje štite organizam i podižu imunitet.

13. Koristite eterična ulja
Najbolja eterična ulja s analgetskim i protivupalnim svojstvima su kamilica, slatki mažuran, lavanda, eukaliptus, ruzmarin i tamjan.

14. Ispirajte usta s vodom

Prokuvana voda sa bosiljkom može se piti kako bi se umirilo bolno, upaljeno grlo, a vodicu takođe možete koristiti za ispiranje grla. Možete koristiti i samu slanu vodu kako biste očistili grlo.

15. Pileća supa
Šta može zagrejati organizam bolje od domaće pileće supe? Ona će otvoriti disajne puteve i ima svojstva koja usporavaju kretanje belih krvnih zrnaca koja se bore protiv infekcija – što se sporije kreću, to više vremena provode na području gde su najpotrebnija.

16. Jedite med
Med je pravo tekuće zlato koje štiti organizam od upala i infekcija. Pojedite jednu kašičicu meda u danu.

17. Jedite sladoled
Zimi je češća pojava prehlada i gripa koji su neretko propraćeni grloboljom ili povišenom temperaturom. U takvim situacijama lek možete pronaći upravo u sladoledu. Naime, potpuni je mit da sladoled izaziva grlobolju budući da on upravo zbog svoje hladnoće može umanjiti simptome grlobolje kao što su osećaj vreline u grlu i upaljenost grla.

18. Proverite vrat
Ako se ne osećate dobro, postoji pravilo “provera vrata”. Ako vas boli sve iznad vrata (nos, glavobolja, grlo), verovatno ste zaradili prehladu. Ako imate temperaturu, bole vas telo ili pluća, verovatno se radi o gripu.

19. Ne delite
U sezoni virusa i infekcija, ne delite sa saradnicima ili prijateljima čaše, peškire, pribor za jelo i poljupce…

20. Jedite
Bolest može ubiti vaš apetit, ali istraživanja pokazuju kako nije pametna ideja hodati okolo praznog želuca. Hrana daje energiju koja je potrebna organizmu za borbu protiv negativnih spoljnih uticaja, koja je potrebna i kada je organizam već zaražen.

Izvor: www.srpskacafe.com

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.