УЧЕНИЦИ ЧЕТВРТОГ РАЗРЕДА ОСНОВНИХ ШКОЛА У ПОСЕТИ УСТАНОВАМА КУЛТУРЕ
Ученици четвртог разреда чачанских основних школа, од 12. до 22. октобра, организовано, уз пратњу водича, посетили су установе културе, Народни музеј, Међуопштински историјски архив, Уметничку галерију “Надежда Петровић”, Градску библиотеку “Владислав Петковић Дис” и Културни центар. Програм посете око 1.000 четвртака реализован је на основу Споразума о сарадњи установа култура и школа, који је потписан у фебруару прошле године. У оквиру пројекта “Основци и средњошколци у посети установама културе”, прошлог петка, 20. октобра, Културни центар Чачак посетили су ученици четвртог разреда ОШ “Ратко Митровић”, где их је дочекао Душан Јаковљевић, PR ове установе културе.
Милош Папић, члан Градског већа задужен за област образовања, науке и културе, каже да је циљ овог програма, који ће временом постати традиционалан, да се ученици упознају са делатношћу наших установа културе, односно, да се промовише културна сцена у Чачку. Повећање броја посетилаца школског и предшколског узраста локацијама културног наслеђа и културним садржајима, успостављање и развијање културних навика и додатно образовање, неки су од циљева Споразума о сарадњи, који су прошле године потписали директори установа кутуре, предшколских установа, основних и средњих школа Града Чачка.
– Овај програм подразумева активно укључивање ученика у културу, њихово присуство разним културним манифестацијама, а све у циљу да деца развијају културне навике и науче што више о богатој култури и историји нашег града. Циљ овог програма је додатно неформално, али и формално образовање у области националног и завичајног културног наслеђа, као и само присуство деце на актуелним програмима установа културе и глобално, стварање повољнијих услова за партиципацију деце и младих школског узраста у културном животу. Заправо, улога културе у образовању и улога образовања у култури су изузетно важне и то су две нераскидиве целине, па верујем да ће овај програм, који се одржава другу годину за редом, постати традиција – нагласио је Милош Папић.
Градски већник је захвалан учитељима, као и запосленима у установама културе, што су поред својих редовних активности, радо дочекивали наше младе суграђане.
– Пројекат је трајао десет дана, од 12. до 22. октобра, а било је укључено 17 основних школа са територије Града Чачка, укључујући и Школу за основно и средње образовање “1. новембар”. Програм је започет дан после отварања изложбе “Модерност и нација”, у Уметничкој галерији “Надежда Петровић”, као дела најзначајнијих догађаја у оквиру пројекта “Чачанска родна”. Ове године у програму је учествовало 55 одељења и 957 ученика. Поред тога што су чули о функционисању установа и раду запослених у њима, видели су и неке програмске садржаје које установе културе реализују – рекао је Папић.
Ученици четвртог разреда су, како кажу, видели много занимљивих ствари, сазнали пуно о нашим уметницима, установама културе и појединим градским манифестацијама, а посебно им је била занимљива посета Конаку Јована Обреновића, јер су били изненађени причом о предметима који су стари више од 5.000 година.
– Били смо у Конаку Јована Обреновића, где смо видели предмете који су стари више од 5.000 година. Сазнали смо пуно о Првом и Другом српском устанку, Првом и Другом светском рату, а причали су нам и о Ратку Митровићу. Било нам је занимљиво. Важно је да посећујемо установе културе да бисмо научили о догађајима који су се десили пре нас и сећали људи који су дали своје животе да бисмо ми живели. Битно је да посећујемо установе културе, пре свега, да бисмо видели нешто ново и све то сачували за нове генерације – утисци су четвртака.
Милош Папић напомиње да ће идуће године бити завршен и Музеј кошарке и Етнографска поставка у Хаџића кући, па ће ученици имати још богатији програм. Циљ организатора је да код основаца и средњошколаца пробуде жељу и љубав према уметности и традиционалном културном наслеђу, како би што чешће са породицама, пријатељима, али и самостално посећивали установе културе, јер је култура основ савременог друштва. Наравно, ученици треба да виде и модерну, савремену уметност, али и традиционално и културно наслеђе, наглашава градски већник.
Н. Р.