Министарство заштите животне средине уложиће више од 2,3 милиона динара у програм озелењавања у Чачку. Више од 200 садница биће на јесен засађене на Градском гробљу. Наиме, Град Чачак је конкурисао и ове године код Министарства са пројектом пошумљавања у циљу заштите и очувања предеоног диверзитета.
Према речима Марјане Петронијевић, помоћнице градоначелника, која је ресорно задужена за екологију, укупна вредност пројекта је више од три милиона динара. Како је наведено у тексту пројекта, планирана је садња аутохтоних лишћарских и четинарских садница, а озелењавање је предвиђено на парцелама Градског гробља које се налазе у оквиру поља за сахрањивање која гравитирају према суседним парцелама становања, као и дуж постојећих саобаћајница на гробљу и у његовим рубним деловима.
– Министарство за заштиту животне средине одобрило је целокупан тражени износ, односно, 2.362.640 динара. Град Чачак ће уложити додатно више од 705 хиљада динара. Све саднице биће засађене на шест парцела Градског гробља, тачније, на око осам хиљада квадратних метара површине. Највећи део садница су лишћари, али биће и четинара. Пројекат је предложило Јавно комунално предузеће „Градско зеленило“, а поред очувања земљишта, циљ је и смањење загађености ваздуха. Ово је наставак добре сарадње са Министарством заштите животне средине које је финансирало два програма пошумљавања „Зеленог појаса“ – подсетила је Марјана Петронијевић и навела податак да је од 2019. године у Чачку засађено више од 6.000 стабала.
Она је нагласила да ће пошумљавање бити настављено и у градским насељима, у оквиру редовних активности, преко градског и буџета заштите животне средине.
– Настојимо да Чачак буде што зеленији град. Наравно, потребне су сталне акције, јер је дрвеће веома важно за заштиту животне средине – закључила је помоћница градоначелника Марјана Петронијевић.
В.Т.
Moglo bi i par metara stazice, vec 20 godina ne moze da se uradi.