Društvo

Nakon dve decenije Čačak ponovo dobija Kulturno prosvetnu zajednicu

Nakon skoro dve decenije Čačak ponovo dobija Kulturno prosvetnu zajednicu (KPZ), čiji će cilj biti podsticanje i obnavljanje kulturnog stvaralaštva mladih na seoskom području.

Kulturno prosvetna zajednicu u Čačku postojala je od 1991. do 2002. godine kada je ugašena.

– Ideja da se rad KPZ obnovi rođena je na 32. Saboru frulaša kada je domaćin bio generalni sekretar Kulturno prosvetna zajednica Srbije, Živorad Ajdačić. KPZ je od strane vlade proglašena ustanovom od nacionalnog značaja za kulturu Srbije. Nakon godinu dana uz svesrdnu podršku grada Čačka, direktora svih ustanova kulture, mi smo obnovili KPZ i ona je zvanično registrovana 1. septembra – izjavio je predsednik Izvršnog odbora Kulturno prosvetne zajednice Čačak Zoran Rajičić.

On objašnjava da KPZ nije konkurencija niti je u ravni sa ustanovama kulture u gradu Čačku.

Nekada je gotovo svako selo imalo kulturno umetničko društvo, a danas se mogu nabrojati na prste jedne ruke.

– Ono gde je prostor za delovanje KPZ jeste amatersko stvaralaštvo. Naš cilj je da pre svega u seoskim sredinama podstaknemo i obnovimo kulturno stvaralaštvo mladih. Treba znati da u Čačku gotovo u nijednom selu više nemate kulturno-umetničko društvo. Ima nekoliko gradskih društava, pevačkih grupa, udruženja građana koja se bave određenim kulturnim delatnostima. Cilj KPZ Čačak je da se u tom segmentu profiliše i da to bude prostor njegovog delova – naveo je Rajičić.

Rajičić podseća da je KPZ nekada organizovala takmičenje sela Srbije.

– Ona ga organizuje i sada, ali ne na teritoriji Čačka, to ne postoji već deset i više godina. Štampane su hronike sela, dodeljivane čitalačke značke, sprovođene akcije najdraži učitelj, dodeljivane zlatne značke KPZ, Vukove nagrade. Jedan od podsticajnih faktora koji je omogućio da ovako brzo i efikasno formiramo KPZ jeste i činjenica da je ove godine Sabor frulaša dobio izuzetnu Vukovu nagradu – naglasio je on.

Pored obnove kulturno-umetničkih društava, kaže Rajičić, utvrdiće se u kakvom su stanju seoski domovi kulture, biblioteke.

– Tu nam predstoji značajan rad sa školama u seoskim sredinama, da krenemo od tih mladih, da organizujemo nekoliko akcija koje već imamo u planu. Između ostalog planiramo da organizujemo škole frule u seoskim sredinama, Milutin Gigi Jevđenijević je predložio da se zaštiti srpski jezik i ćirilica, gde će deca prikupljati stare reči koje ćemo beležiti – zaključio je Rajičić.

Predsednik Skupštine Kulturno prosvetne zajednice Čačka je Milijko Kaloserović, a sekretar Sanja Urošević.

Poslednjih godina širom Srbije ponovo je počelo osnivanje ovakvih zajednica.

Izvor: MNA

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.