Kultura

„NEO UNICATEˮ ‒ БРЕНД РУЧНО ИЗРАЂЕНОГ НАКИТА ИНСПИРИСАН ДЕЛИМА КЛАСИКА СЛИКАРСТВА И ВАЈАРСТВА

„NEO UNICATEˮ ‒ БРЕНД РУЧНО ИЗРАЂЕНОГ НАКИТА ИНСПИРИСАН ДЕЛИМА КЛАСИКА СЛИКАРСТВА И ВАЈАРСТВА

„ДУЖНОСТ САВРЕМЕНИХ УМЕТНИКА ЈЕ ДЕФИНИСАЊЕ И ОЧУВАЊЕ КУЛТУРЕˮ

Женски накит одувек је представљао естетски детаљ који употпуњује изглед, истиче лепоту и женственост, а његова вредност обично се мерила материјално. Постоје, међутим, и такви комади накита чија је вредност пре свега уметничка и који представљају уникатне, ручно рађене, истинске уметничке креације. Управо такав је накит бренда „Neo Unicateˮ који представља специфичну појаву, не само у нашем граду, већ и много шире, тако да смо пожелели да сазнамо чије уметничке руке стоје иза ове нестварне колекције накита, како изгледа процес рада, који су комади били најизазовнији за израду и како се овим видом уметничког стваралаштва спајају традиција и модерно доба.

Ко стоји иза бренда „Neo Unicateˮ и како сте дошли на идеју да спојите уметничка дела и занатску радиност?

‒ „Neo Unicateˮ је бренд ручно израђеног и осликаног накита од глине са седиштем у Чачку. Бренд је настао сасвим спонтано као резултат дугогодишњег бављења уметношћу и покушаја њене примене у моди.  Иза бренда „Neo Unicateˮ стоји Душан Чарапић, оснивач бренда, сликар и вајар. Такође морамо поменути и Александру, која је модел нашег бренда, муза и велика подршка од самог почетка.   

Ваши производи су ручно рађене уникатне творевине специфичног дизајна које су налик на минијатуре чувених уметничких дела. Како бисте описали процес израде и колико труда и времена је потребно уложити од идеје до реализације?

‒ Наш накит инспирисан је делима класика сликарства и вајарства и сваки комад накита представља мини репродукције познатих уметничких дела. Сам процес израде накита састоји се из више процеса (вајање накита, печење, позлата накита, лакирање, осликавање и поновно лакирање). Цео поступак је ручни рад тако да од сирове глине па до минђуша на уху потребно је и до неколико дана израде.

Ваш накит сабира у себи читав вртлог уметника, као што су Микеланђело Буонароти, Сандро Ботичели, Леонардо да Винчи, Јоханес Вермер, Фрида Кало, Ван Гог, Клод Моне, Урош Предић, Сава Шумановић, Густав Климт, Салвадор Дали, Милена Павловић Барили, Надежда Петровић… Шта је у пресликавању уметничких дела на накит било најтеже и најизазовније, а на које сте најпоноснији?

‒ Како у понуди имамо репродукције дела различитих уметничких праваца и уметника, тешко је издвојити један модел. Мини колекција накита „Велике женеˮ, посвећена женама које су стварале историју, јесте једна од оних на које смо најпоноснији. Што се тице најизазовнијих дела, могу извојити триптих „Берачицеˮ Саве Шумановића, који је због великог формата и детаља било заиста захтевно, али и задовољство израдити.

Колико је тешко пренети детаље и суштину једног сликарског дела са платна на малу површину наушнице или привеска и како успевате у томе?

‒ Заправо мислим да уметника сам формат минијатуре не ограничава и не отежава му рад. Мислим да је најтеже у самом процесу изградити неки сопствени стил и сачувати идентитет приликом израде репродукција.

У својим делима такође сједињујете историју и уметност преносећи ликове историјских личности попут кнеза Лазара и кнегиње Милице, краљице Симониде, деспотице Ангелине Бранковић, цара Стефана Уроша Немањића, краљице Јелене Анжујске, цара Душана, царице Теодоре и многих других личности. Да ли сте од почетка били свесни значаја очувања и поновног оживљавања културе и традиције средњег века на овај креативан и савремен начин или сте тек временом увидели и тај значајан сегмент свог рада?

‒ Сама идеја о аспекту очувања наше историје и културе присутна је од самог почетка израде осликаног накита. Живимо у времену када је наша култура никада угроженија и чак погрешно интерпретирана и присвајана. Мислим да дужност савремених уметника јесте њено дефинисање, очување и борба за културу.

Својим накитом враћате се још даље у прошлост израђујући накит који приказује једну од најстаријих цивилизација Европе. Како је дошло до сарадње са Музејем Лепенски Вир и шта Вас је инспирисало за рад на овом пољу?

‒ Сарадња са музејем Лепенски Вир је дошла изненада када су нас контактирали дивни људи из самог музеја захваљујући друштвеним мрежама. Задовољство и част је било радити на колекцији накита инспирисаном скулптурама Лепенског Вира, једне од најстаријих цивилизација Европе. Колекција „Лепенски вирˮ доступна је у музеју археолошког локалитета Лепенски Вир.

Израђивали сте брошеве у славу жена које су стварале историју, попут Мине Караџић, кнегиње Милице, Исидоре Секулић, Милеве Марић Ајнштајн, Милунке Савић и других. На основу чега сте одабрали баш те личности и шта их је издвајало од осталих, а међусобно повезивало?

‒ Колекција „Велике женеˮ, инспирисана женама које су стварале историју, замишљена је као колекција отвореног концепта. Како је наша историја богата женама које су је стварале, а о којима се не говори довољно, овом колекцијом желели смо да славимо њихов живот, њихов рад и допринос култури, а отвореним концептом да поново говоримо о њима и додајемо нове моделе накита инспирисане женама које су стварале или можда и данас стварају историју.

С обзиром на то да се у свом раду враћате у далеку прошлост и приказујете личности и уметничка дела од најстаријих времена до данас, а често су то жене које су имале своје круне, огрлице, брошеве и слично, можете ли нам открити нешто о историји накита и његовим променама кроз векове?

‒ Како је накит кроз време имао различиту симболику, од працивилизација, средњег века или савременог доба, накит је мењао значења, од религијских, статусних или модних симбола, а савремени накит је донекле изгубио своје значење. „Neo Unicateˮ има жељу да поново дефинише накит и моду, да му да нову ноту кроз примењену уметност и ручни рад.

Приликом наручивања Ваших творевина остављате могућност да се изради накит по жељи. Шта су најчешће жеље наручилаца и да ли су неке биле посебно необичне?

‒ Како је доступна персонализована израда накита, свака поруџбина представљала је велики изазов, али и инспирацију и откривање нових идеје у раду.

Да ли сте задовољни правцем у ком се развија ваш посао, колико су друштвене мреже томе допринеле и шта бисте волели да унапредите у будућности?

‒ Љубав и подршка коју добијамо свакога дана од купаца је нешто на чему смо бескрајно захвални и, захваљујући њима, бренд је настао и наставио да расте. Такође друштвене мреже доста су допринеле развоју бренда и даље представљају најзначајнију платформу за представљање и продају наших радова. Од сада доступан је и сајт neounicate.com на коме се може поручити накит. Што се тиче будућих пројеката, већ неко време радимо на нечему новом, са жељом да бренд прошири асортиман своје понуде, али и области уметничког рада. Пратите нас на друштвеним мрежама (Инстаграм и Фејсбук) @neounicate јер ускоро нове ствари стижу из наше радионице.

Уметност је вечна и увек нађе свој пут до занесених очију и жедних душа, па су тако уметничка дела сишла са зидова често опустелих музеја и галерија и уплела се у косу, окачила о ушне шкољке или свилене блузе, подједнако лепа и важна, смислена и метафорична, узвишена и практична, речита и тиха, где се и пукотине претварају у злато.

Марија Миљуш

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.