Oрдинација „Yuta Centar“ однедавно је омогућила специјалистичке прегледе стручњака који већ годинама недостају чачанском здравству. Ангажовани су васкуларни хирург Никола Мирковић и интерниста-пулмолог Иван Чекеревац, обојица из Универзитетског клиничког центра Крагујевац, као и дечји кардиолог Иван Удовичић и ендокринолог Драгана Удовичић из Здравственог центра Ужице. Сви они долазиће у „Yuta Centar“ по потреби, у зависности од заказаних прегледа. Прошле суботе, 22. октобра, они су и званично почели своје ангажовање у Чачку, а свако је из свог домена, говорио о могућностима дијагностике и лечења у Специјалистичкој ординацији „Yuta centar“.
– Град Чачак се шири, постаје озбиљан универзитетски центар и самим тим потребно је много више стручњака у свим областима, а посебно у медицини. Ослушкујући потребе суграђана, дошли смо на идеју да ангажујемо дефицитарне лекаре. Сада нам проширење посла омогућавају одлични услови: постојећи медицински простор, прилагођен опреми неопходној за дијагностику, као и довољно стручних кадрова – рекла је оснивач и власник “Yuta Centra” др Сузанa Костић, која је, представљајући свој „нови тим“, истакла да се ради о изузетним стручњацима, са великим искуством у лекарској пракси.
ДИЈАГНОСТИКА И ЛЕЧЕЊЕ ВАСКУЛАРНИХ БОЛЕСТИ
Венске, болести периферних крвних судова и анеурзме, област су којом се бави доц. др Никола Мирковић, специјалиста опште и субспецијалиста васкуларне хирургије из УКЦ Крагујевац. Он је нагласио да се у време ковида 19 повећао број пацијената са тромбофлебитисом и тромбозом дубоких вена. За пацијенте са болестима вена нарочито су значајне редовне контроле и праћење, како би се спречиле могуће компликације и омогућило адекватно лечење. Према речима др Мирковића, у случају потребе хируршке интервенције, постоји могућност оперативног лечења у УКЦ Крагујевац. За конзервативну терапију и неопходне третмане пацијетни могу долазити у „Yuta centar“.
– Велики је број и пацијаната, посебно старије популације, као и оних са дијабетесом, који имају периферну артеријску опструктивну болест доњих екстремитета, за које су посебно значајни редовни превентивни прегледи – навео је др Мирковић, коме се могу обратити и пацијенти са анеуризматском болешћу, за које су важни клинички и ултразвучни прегледи. Осим тога, у „Yuta Centru“ пацијенти могу урадити и колор доплер крвних судова доњих екстремитета и трбушне аорте. У зависности од опремљености, у будућности су планирани и неки оперативни третмани.
„ЧАРОБНИ ШТАПИЋ“ ЗА ПОРЕМЕЋАЈ ДИСАЊА У СНУ
Све је већи број и пацијената са опструктивним болестима плућа. О томе и могућностима лечења говорио је пулмолог др Иван Чекеревац из Клинике за плућне болести УКЦ Крагујевац и професор на Медицинском факултету у том граду. Он ће обављати класичне пулмолошке прегледе пацијаната са хроничним опструктивним болестима плућа и бронхијалном астмом, односно дијагностику, укључујући спирометрију и додатне тестове за плућну функцију. Захваљујући ангажовању др Чекеревца, биће уведене нове дијагностичке методе, које се до сада нису радиле у овом делу Србије, па ни у Чачку. Наиме, он ће у „Yuta Centru“ радити испитивање слип апнеа, односно поремећаја дисања у току спавања. Реч је, како наглашава пулмолог, о веома раширеној болести, а носи озбиљне, чак и животно угрожавајуће последице, као што су срчани и мождани удар. Индикације, односно тегобе за ову болест, недовољно препознату у Србији, су гласно хркање, прекиди дисања током сна, па и панични недостатак ваздуха, учестало ноћно мокрење и знојење, јутарњи умор, дневна поспаност… То су особе које имају и придружене болести – повишен крвни притисак, поремећај срчаног ритма, шећернu болест, гојазност, па и оне које су везане за ментално здравље, као што су депресија, умор, у крајњем случају и деменција.
лечење тих проблема је потпуно успешно! „Чаробни штапић“ је CPAP апарат, силиконске маске које се носе ноћу.
– После само једне ноћи са апаратом, пацијетни долазе као да су оперисани, престају скоро све тегобе. Апарат се мора користи на дуже стазе, као и сваки други лек – каже др Чекeревац, који са поносом истиче да је Чачанин, тачније из Бреснице, да је завршио чачанску Гимназију и да је ово на неки начин повратак у наш град.
ЕНДОКРИНЕ БОЛЕСТИ У ПОРАСТУ
Интерниста-ендокринолог др Драгана Удовичић, много ће значити пацијентима са дијабетесом, обољењима штитасте жлезде, тумора надбубрежних жлезда и других ендокриних болести које су у порасту, попут инсулинске резистенције, свих стања везаних за ендокринологију током трудноће, што је такође веома често…
– На располагању имамо ултразвук за прегледе штитасте жлезде, а касније можемо укључити и фину биопсију штитасте жлезде, како би дијагностика била комплетна – рекла је др Драгана Удовичић и истакла да је експанзија дијабетеса у целом свету, посебно дијабета типа 2, чему доприноси, првенствено, нездрав начин живота, а значајан фактор је и наслеђе. Уз адекватну терапију и промену стила живота, болест се може вратити „корак уназад“.
Како је напоменула др Удовичић, она се бави искључиво пацијентима старијим од 18 година.
ДЕЧЈИ КАРДИОЛОГ ВАЖАН И ЗА МЛАДЕ СПОРТИСТЕ
Чачак већ годинама има недостак и дечјих кардиолога. Доктор Иван Удовичић сигурно ће имати много посла. Осим дијагностике и лечења малишана са урођеним срчаним манама, почев од новорођенчади до оних са 19 година, радиће и прегледе спортиста. Ове прегледе нарочито препоручује онима који имају интензивније тренинге, а код којих су примећене промене на ЕКГ-у или у клиничкој слици.
Када је реч о дијагностиковању урођених срчаних мана, она је значајно напредовала, а самим тим и лечење је успешније. Доктор истиче добру сарадњу са колегама у Универзитетској дечјој клиници и Институту за мајку и дете у Београду.
Заказивање специјалистичких прегледа и све додатне информације о врстама и могућностима прегледа могу се добити телефоном (позивом на број 032 344 575), преко сајта или друштвених мрежа „Yuta Centra“.
В. Т.
ВРСНИ СТРУЧЊАЦИ У ЧАЧАНСКОЈ БОЛНИЦИ ПОСЛЕ СПЕЦИЈАЛИЗАЦИЈА
Према речима Јелене Кнежевић, ПР чачанске Опште болнице, у овој здравственој установи тренутно је неколико дефицитарних специјалности. – Али, оно на шта смо поносни је чињеница да на скоро сваком одељењу имамо младе спацијализанте. Истина је да је у протеклом периоду, из различитих разлога, болница остала без врсних стручњака, али изражавамо наду да ће по завршетку специјализација Чачак добити врсне младе стручњаке – рекла је Кнежевић.