Društvo Privreda

ПОКРЕТАЊЕ ДИЈАЛОГА ИЗМЕЂУ СВИХ РЕЛЕВАНТНИХ ДРУШТВЕНИХ АКТЕРА

ЛОКАЛНА ДЕБАТА “ОД МОГ ГРАДА МОЈОЈ ЗЕМЉИ – КАКО ОСИГУРАТИ РАЗВОЈ СРБИЈЕ” ОДРЖАНА И У ЧАЧКУ

Удружење женског предузетништваНадежда Петровић”, као партнер на пројекту “Од мог града мојој земљикако осигурати развој Србије”, који спроводи БФПЕ уз подршку Немачке организације за међународну сарадњу (ГИЗ), у уторак, 9. новембра, организовало је локалну дебату о развојним потенцијалима Чачка. Циљ пројекта је да се на локалном нивоу омогући покретање дијалога између свих релевантних друштвених актера, како би се идентификовали и размотрили развојни потенцијали. Председница Фондације БФПЕ за одрживи развој Соња Лихт укључила се онлајн и упознала присутне са целокупним пројектом.

Фондација БФПЕ за одговорно друштво већ две године имплементира пројекат “Од мог града мојој земљи – како осигурати развој Србије”. Локална дебата о развоју Чачка била је последња од осам дебата, које су одржане у различитим градовима Србије, на тему развоја, у сарадњи с организацијама цивилног друштва. 

Овом дебатом завршава се најзначајнији део двогодишњег пројекта у коме је, заједно с представницима локалних заједница, у осам одабраних градова, подстакнут дијалог о потенцијалима развоја у свакој од тих средина, препознавању локалних специфичности и изазова, као и значаја и улоге своје заједнице у развоју, како сопственог града, тако и целе земље, рекао је Стефан Владисављев, програмски координатор из Фондација БФПЕ за одговорно друштво:

– По нашем мишљењу оно што може довести до развоја на територији целокупне Србије, такође, може кренути са локалног нивоа. Кроз разговор са локалним актерима, са свим релевантним странама локалне заједнице, желимо да закључимо које су то добре ствари у једној локалној заједници, попут Чачка, који има фантастичну географску позицију, изузетан, регионално велики значај, развијену предузетничку културу, како малих и средњих предузећа, тако и великих система. Такође, желимо да закључимо како оно што је добро можемо учинити да буде још боље, који су то потенцијални изазови са којима се суочавамо и како се целокупна локална заједница може ангажовати да се ти изазови превазиђу.

Звонко Туфегџић, директор Регионалне привредне коморе Моравичког и Рашког управног округа, нагласио је да је Чачак увек важио за привредни центар. Како у ранијем периоду, тако и у садашњем времену, привреда подстиче даљи развој, не само нашег града, већ целог региона. Кроз овај пројекат сагледане су предности, али и изазови који имају значајну улогу у успешном напредовању нашег града, подсетио је Туфегџић.

– Предности Чачка су што има велики број предузећа, добре природне потенцијале, развијену индустрију, школовану радну снагу. Чачак је један од ретких градова у Србији који је здржао део постојећих капацитета, на које су се надовезале инвестиције, и домаће и стране. Предности које сада не користимо дају могућност за даљи развој, пре свега, за даље ширење индустрије, кроз нове технологије, али и кроз савремени развој пољопривредне и прехрамбене индустрије и домаћег туризма… И они потенцијали који се до сада нису користили дају изазов за развој и напредак, не само индустријских капацитета који су у замаху у Чачку, него и оних споредних сектора, секундарне делатности које могу утицати на бржи развој Града Чачка – рекао је Звонко Туфегџић.

Весна Баур, председница Удружења женског предузетништва “Надежда Петровић”, осврнула се на улогу цивилног сектора у развоју локалне самоуправе:

– Цивилна друштва имају легитимитет и прилику да пренесу потребе становништва и да предлажу иницијативе у вези с проблемима на локалу. Свакако нећемо причати само о препрекама, већ и о потенцијалима које наш град има и о међусобној сарадњи цивилних друштава. Сва друштва имају свој циљ, међутим, сви имамо коначан циљ, а то је стварање једног стабилнијег, праведнијег, равноправнијег друштва, у коме ће свако пронаћи своју улогу, улогу коју треба да обавља у средини у којој живи.

У другом панелу разговарало се о друштвеним и економским елементима развоја Чачка, који су то изазови који отежавају даљи развој, на који начин се са њима треба изборити и како искористити на најбољи начин све потенцијале које поседује заједница у Чачку. Трећи панел локалне дебате био је посвећен теми Родне равноправности и Друштвене кохезије, као предуслов развоја на локалу.

После локалних дебата, закључци и препоруке са локала биће представљени на националном нивоу релевантним актерима, где ће бити и представници међународне заједнице, а у циљу подизања свести значаја локалног развоја.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.