Kultura

ПОНОВО О НАЦИЗМУ – РЕЉИЋЕВ “ЕНКЕЛ”

После прошлогодишње паузе проузроковане пандемијом, у понедељак, 27. септембра, у Галерији “Рисим”, настављен је филмски и видео програм Уметничке галерије ”Надежда Петровић”. У већ препознатљивом формату, публици се представио аутор Александар Рељић из Новог Сада пројекцијом дугометражног документарног филма “Енкел”. О филму и стваралаштву Александра Рељића говорио је Дејан Дабић, филмски критичар и уредник филмског програма у Нишком културном центру. Након пројекције, уследио је разговор са аутором и публиком.  

Александар Рељић

Уредник Филмског и видео програма Уметничке галерије Предраг Живковић говорећи о садржају и теми документарног филма “ЕНКЕЛ” из 2019. истиче да је реч о филму у коме унука команданта злогласнoг нацистичког логора Аушвиц Рајнера Хеса (Rainer Hoess), 2014. симболично усваја преживела логорашица Ева Мозес Кор, која је преживела нацистичке смртоносне експерименте доктора Јозефа Менгелеа. Њих двоје су у Аушвицу потписали завет о заједничком наступу у борби против расизма, антисемитизма и ксенофобије у данашњем свету.

Сценариста и редитељ овог филма је АЛЕКСАНДАР РЕЉИЋ; уметничка директорка МИЛИЦА СТОЈАНОВ; извршни продуцент ВАЊА КРАЊАЦ; сниматељи VIKTOR PRELL и ГОРАН ВЕЛЕМИР; монтажер УРОШ ЈАНДРИЋ; композитори музике МИЛАН КЕРЕЗОВИЋ и МИХАЈЛО ОБРЕНОВ; тонски сниматељ ДАМИР ПАЛУШКА; светло мајстор ИВАН ЖИВКОВИЋ; асистент продукције ДАНИЈЕЛ ЧИЧИЋ.

Александар Рељић, новинар и уредник у Документарно-образовном програму Радио телевизије Војводине, рођен је 1974. у Београду. Током двадесетогодишње новинарске каријере био је аутор документарних филмова, емисија и репортажа, на тему људских права, ксенофобије, ратних злочина и међуетничких односа, углавном, на простору бивше Југославије, али и шире.   

Његову одабрану филмографију поред “Енкел-а” чине и кратки документарни филмови: “40 тона ослобођених снова” (РТВ, 2017), “Косово… Наздравље!” (NDNV/BIRN, 2017), “Кутија сећања” (РТВ, 2017), “Зид” (2015); документарни филмови: “Хероји битке за рањенике”, (НДНВ/РТВ, 2015), “Auschwitz – Југословенско сећање” (РТВ, 2015), “Темељи Сочија” (РТВ, 2014), “Бог(а) у мени” (РТВ, 2013), “Заробљени у деведесете” (РТВ, 2012)…

Дејан Дабић

Дејан Дабић (1970.) је уредник Филмског и видео програма, најпре Дома културе, а касније и Нишког културног центра. Више од двадесет пет година један је од главних организатора Фестивала глумачких остварења играног филма – Филмски сусрети у Нишу, селектор фестивалских програма, водитељ конференција за новинаре, уредник каталога… Уређивао је филмски програм и филмске емисије на градској Нишкој телевизији (НТВ). Сарађује са кабловским каналом „Филм клуб“ (Београд). Објављивао је филмске критике у „Ју филму данас“„Новом Филмографу“,“НИН-у“ (Београд), „Народним новинама“, „Градини“ (Ниш), а покретач је и један од уредника филмског часописа „Филаж“ (Ниш). Коаутор књига „Водич кроз 40 година Фестивала глумачких остварења у Нишу“, „Водич кроз 50 година Фестивала глумачких остварења у Нишу“ и „На таласима анимације“, аутор књига „Прохујало (са) етром“ и „Небо изнад целулоида“.

У оквиру Студија цртаног филмаж98, као сценариста и редитељ, урадио је двадесетак кратких анимираних остварења која су учествовала и награђивана на домаћим и међународним фестивалима („Крлетка“, „Одраз“, „Пасје доба“…). Режирао је документарни филм „Пионири нишког филма“ и документарно-играни филм „Упознајте Тома Лаха“.

Дабић је члан националне секције Међународне федерације филмских критичара –  Фипресци Србија и Међународне асоцијације аниматора – АСИФА. Добитник је Награде „Тори Јанковић“ за децентрализацију кинематографије у Србији. Учествовао је у жиријима многих филмских фестивала у Србији, Хрватској, Македонији, Босни и Херцеговини, Црној Гори… Тренутно је уметнички директор Београдског фестивала документарног и краткометражног филма – Мартовског фестивала.

З. Л. С.

Фотографије: Предраг Живковић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.