Grad

PRELIĆI ĆE OPET BITI U ZELENILU?!

Više od 12 hektara nekadašnje deponije u Prelićima, u samom priobalju Zapadne Morave, u narednih nekoliko godina trebalo bi da dobije potpuno drugačiji izgled. Ovaj prostor, koji se može iskoristiti za razne namene, biće potpuno uređen zahvaljujući realizaciji projekta, koja je počela u aprilu ove godine. Na prvih šest hektara već je dosta toga urađeno, a kako navode nadležni u gradskoj upravi, na proleće će sledi druga, zahtevnija faza.

Prošle sedmice u Ministarstvu zaštite životne sredine gradonačelnik Čačka Milun Todorović potpisao je ugovor za realizaciju projekta sanacije, zatvaranja i rekultivacije nesanitarne deponije-smetilišta Prelići, za fazu 2. Čačak je za ove namene iz Zelenog fonda Srbije dobio 66.672.360 dinara, a iz gradske kase biće dodato još 16 miliona. O tome šta je do sada urađeno i koji su naredni koraci, za „Čačanski glas“ govorila je Mirjana Đoković, pomoćnica gradonačelnika resorno zadužena za ekologiju.

Ona navodi da je vrednost ugovorenih radova u zoni 1 (šest hektara površine), čiji je izvođač preduzeće „Kostak“ doo Beograd, oko 36,220 miliona dinara (bez PDV-a). Prema ugovoru, rok za završetak ovog dela je 220 dana, ali budući da se nije moglo predvideti koliko će na tom prostoru biti deponijskog gasa, sa resornim ministarstvom aneksiran je ugovor da taj rok bude do maja 2020.

Do sada su u zoni 1 pripremljene radne površine za postavljanje stacionarnog dela postrojenja za otplinjavanje (biofilteri, agregat i kompresor), kao i projektovana 53 montažna biotrna. Svi oni su povezani sa sistemom za otplinjavanje, koje se i sada radi. Preostalo je da se na tom prostoru izvrši humiziranje, odnosno da se zaseje trava.

-To nisu tehnički zahtevni procesi, mogu brzo da se realizuju, ali zavise od vremenskih uslova. Pored toga, vrše se kontrolna merenja na biotrnovima. To će se raditi sve dok ne bude potpuno „mirna“ površina, kada može da počne humiziranje. Nakon toga može da se privede nameni – kaže Đoković.
Druga zona, iako obuhvata skoro istu površinu (6,25 hektara), prema navodima pomoćnice gradonačelnika, biće mnogo zahtevnija i teža. Odlaganje smeća na tom prostoru obustavljeno je još 2012, od kada Čačak koristi regionalnu deponiju „Duboko“.

-Taj prostor bliži je Moravi. Prema proceni stručnjaka, u toj zoni je 625.000 kubnih metara otpada, a debljina sloja je oko 10 metara (u zoni 1 to je bilo oko dva metra). Faktor koji smo istakli u projektu je da je veliki stepen ugroženosti životne sredine, usled prisustva podzemnih voda. Jednostavno, uvećane su koncetracije nikla, hroma i kobalta. Merenja sastava deponijskog gasa pokazala su i veliku koncetraciju metana. Zbog toga će se u toj zoni raditi spaljivanje na baklji… Najzad ćemo iskoristiti i foliju, koja je kupljena davnih godina, a koja je sada skladištena na lokaciji JKP „Vodovod“. Na toj zoni biće upotrebljeno i oko 55.000 kvadratnih metara drenažnog sloja zemlje i humusa. Ali, sve dok se na nesanitarnoj deponiji ne uspostavi pravilan hemijsko-biloški sistem, biće neopravdano raditi bilo šta drugo na tom prostoru – objašnjava Đoković razloge dužeg trajanja rekultivacije zone 2 u Prelićima.

Sve bi trebalo da bude završeno u naredne dve godine. Tada će to biti jedan lep prostor velike površine, pored same reke, koji može biti iskorišćen za mnoge druge namene – zaključuje Đoković.


Inače, osim Čačka, iz Zelenog fonda, nedavno su novac dobili jedino još Trstenik i Kraljevo, ali u znatno manjem iznosu.

V. T.
Foto: RTS

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.