Društvo

PROJEKAT „INTERRESORSKA PODRŠKA ZA AKTIVNU INKLUZIJU MLADIH IZ HRANITELJSKIH PORODICA“

VELIKI KORAK ZA SAMOSTALNOST

Jedan od najvećih problema dece u hraniteljskim porodicama je nedovoljna pripremljenost za samostalni život, kada izađu iz sistema socijalne zaštite, odnosno kada više ne ispunjavaju formalne uslove da budu u porodici. Kao i mnogim mladim ljudima, teško im polazi za rukom da nađu posao. Ipak, oni su u posebnoj situaciji, jer se teže integrišu na tržište rada i prema mnogim istraživanjima, spadaju u rizičnu grupu kojoj preti siromaštvo, ali i drugi problemi.


Da bi se ova slika promenila, Centar za porodični smeštaj i usvojenje (CPSU), pokrenuo je projekat „Interresorska podrška za aktivnu inkluziju mladih iz hraniteljskih porodica“, koji realizuju od prošle godinu u partnerstvu sa Razvojnim biznis centrom Kragujevac (RBCK) i Udruženjem „Uradimo zajedno“. Jedan od glavnih ciljeva je da se poveća zapošljivost mladih iz hraniteljskih porodica u Šumadijskom, Rasinskom, Raškom i Moravičkom okrugu. Projekat, koji finansira Evropska unija iz programa IPA 2014, obuhvata i formiranje lokalnih mreža podrške, koje već postoje u Kragujevcu i Kruševcu, a sledeće godine planirane su u Čačku i Kraljevu.
Period posle završetka srednje škole ili fakulteta za decu iz hraniteljskih porodica je jedan od najtežih, jer u porodici hranitelja, koja je za mnogu decu jedina koju su osećali svojom, mogu da ostanu najduže do najvršene 26 godine. Mnogi tada ne znaju gde i kako. Često kažu da im se čini da po drugi put ostaju bez porodice. I samim hraniteljima je tada teško, osećaju se nemoćnima, pa im mnogi i dalje pružaju „krov nad glavom“… A treba prihvatiti i novu decu.

-Dolaze mali, nemoćni, a dete koje je bilo kod njih, vide sa torbom u ruci. Sve je to teško. I sve što smo do tada uradili svi mi, hranitelji, savetnici, socijalni radnici, sve je uzalud, ako dete tada ne dobije podršku – smatra Miloš Ilić, savetnik za hraniteljstvo za Moravički okrug, u okviru regionalnog Centra za porodični smeštaj i usvojenje Kragujevac.

Miloš Ilić

Kancelarija u Čačku brine o 57 dece u hraniteljskim porodicama u Moravičkom okrugu. Od toga je 47 dece u 34 hraniteljske porodice u Čačku, a već 15 njih su srednjoškolci, kojima treba ili će ubrzo biti potrebna pomoć za osamostaljivanje.

Lokalne mreže nastojaće da iskoriste sve vidove podrške u lokalnim zajednicama. Ali, cilj je, što je veoma važno, da i posle okončanja projekta sledeće godine, on bude i dalje primenjiv i daje rezultate. Takođe, planiran je razvoj modela konferencije za aktivnu inkluziju, uključivanjem svih relevantnih sektora na lokalu, od socijalne zaštite, obrazovanja, zdravstva, službi zapošljavanja do poslodavaca. Kako nagašavaju u CPSU, ovim aktivnostima biće obuhvaćeno 175 mladih iz hraniteljskih porodica, za svakog od njih radiće se plan aktivacije, prema njihovim potrebama i znanjima.

-Mogu da koriste i uslugu karijernog vođenja i savetovanja, a 60 mladih dobiće priliku da se prekvalifikuje ili stekne radno iskustvo kod poslodavaca koji imaju potrebe za novim radnicima. Biće razvijena mobilna aplikacija, koja će im omogućiti lak pristup svim informacijama važnim za osamostaljivanje – navode u CPSU.


Jedan od značajnih ciljeva projekta je i da poslodavci, ali i društvo u celini, više saznaju o potrebama i izazovima mladih iz hraniteljskih porodica koji se pripremaju za samostalan život. Zadatak je i da oni mlađi, do 14 godina (u Čačku je u hraniteljskim porodicama 17 osnovaca), uđu u sitem dualnog obrazovanja, kako bi odabrali zanimanje koje će im omogućiti zapošljavanje, odmah posle školovanja. Naravno, onima koji odluče da studiraju, takođe će imati podršku i pomoć kroz ovaj projekat.
Predstoji usaglašavanje lokalnih propisa, kako bi ova grupa mladih bila „pozitivno diskriminisana“. Iskustvo u četiri okruga u Srbiji, u kojima se sprovodi projekat, biće pelcer za sve druge gradove. Kruna uspeha bi bila da ova iskustva budu deo strateških dokumenata i akcionih planova na lokalu i u državi.
V. T.

Za proteklih sedam godina koliko postoji, čačansko Odeljenje regionalnog Centra za porodični smeštaj i usvojenje Kragujevac, može se pohvaliti zaista dobrim rezultatima.

-Sa mnogo dece možemo da se pohvalimo, što se tiče školskog uspeha. Troje su prošle godine završili fakultete, od kojih su dvoje već zaposleni. Neki su pri kraju školovanja. Preko ličnih poznanstava zaposlio sam nekoliko njih, čekajući sistemsko rešenje, koje još ne postoji u našoj zemlji. To bi zaista bila kruna uspeha svih nas, a pre svega hranitelja, ne samo sadašnjih, već i onih koji se tek odlučuju da to postanu. Projekat je važan, jer su uključene gradske i institucije nadležnih ministarstava, a predstavljaće dobru bazu za dalji rad – rekao je za „Čačanski glas“ Miloš Ilić, savetnik za hraniteljstvo za Moravički okrug.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.