Прва домаћинства и поједини привредни субјекти су се прикључили и решили питање грејања на гас. Основни услов је да су објекти легализовани и да имају употребну дозволу. Сви који су заинтересовани за прикључење на гасоводну мрежу треба да се обрате представништву ЈП „Србијагас“ поред хотела „Парк“ за решење одобрења радова и уговор о изградњи прикључка.
-Добијају се сва упутства о процедури за даље. То је најпре израда пројектно-техничке документације, коју одобрава урбанистичка служба наше локалне самоуправе, после чега креће изградња гасног прикључка, кућног мерно-регулационог сета и уградња котла. После тога је потребно опет се обратити „Србијагасу“ за пуштање тог прикључка и повезивање на мрежу. У овом моменту покривено је цело градско подручје изузев дела Главне улице у којој нисмо могли добити одобрење Завода за поствљање мерних сетова јер би нарушили амбијенталну целину. То ће бити предмет другог пројекта и ми као локална самоуправа интензивно радимо на томе да и тај део града покријемо дистрибутивном мрежом. Имали смо техничких проблема код такозваног Циганског моста и у насељу Беле њиве где сада није могуће прикључење али ћемо и то решити у склопу поменутог пројекта. Врло је битно да се пређе на овај начин грејања како бисмо сузбили сада енормну емисију угљендиоксида да просто не може да се дише у вечерњим сатима у току грејне сезоне. Гасне инсталације омогућавају и већи комфор – каже помоћник председника општине Александар Радоњић.
Он објашњава да увођење гаса кошта око две до три хиљаде евра. Потрошња је слична потрошњи пелета али је много комфорније у смислу регулацијие температуре.
Радоњић подсећа да Општина Ивањица у сарадњи са Министарством енергетике расписује конкурс за мере енергетске ефикасности и финансира половину инвестиције. Једна од мера је и уградња гасних котлова.
Ј. С.