Centar za lični rast i razvoj „Ogledalo“, u saradnji sa Centrom za socijalni rad iz Guče, i ove godine sprovodi radionice za decu i mlade sa smetnjama u razvoju i njihove roditelje iz Čačka i Lučana. Ovogodišnje radionice, pod nazivom „Zajedno učimo o ekologiji kroz kreativne aktivnosti i čuvamo prirodu“, organizuju se u Planinarskom domu „Kablar“ u Ovčar Banji.
Dok deca i mladi uče kroz igru o zanimljivim i značajnim ekološkim temama, njihovi roditelji su uključeni u terapijsko-edukativne radionice. Kao i prošle godine, projekat finansiraju preduzeće “Jelen Do” d.o.o. i “Carmeuse Foundation”, tako da je obezbeđen besplatan prevoz za sve zainteresovane sa teritorije Grada Čačka i Opštine Lučani.
Prema rečime Dragane Timotijević, psihologa-psihoterapeuta „Ogledala“, predviđeno je da bude održano ukupno 12 tročasovnih radionica, svake nedelje do kraja oktobra. Sa decom i roditeljima rade dva psihologa, socijalni radnik, specijalni pedagog, a uključeni su i planinari „Kablara“ i članovi Udrženja „Zdrav duh“. Na prvoj radionici, koja je održana 4. avgusta, bilo je oko 15 dece i mladih iz Lučana i Čačka. Većina njih su bili učesnici i na prošlogodišnjim druženjima, ali organizatori pozivaju i novajlije da im se pridruže.
-Planirano je da se uključe i deca zaposlenih u preduzeću „Jelen Do“, što će doprineti pravoj inkluziji. U „Jelen Dolu“ su osmislili i plakat za radioce, kojim se ne akcentuju deca sa smetnjama u razvoju, već je program otvoren za sve koji žele da nam se pridruže – naglasila je Dragana Timotijević.
Na radionicama će deca moći da saznaju više o recikliranim materijalima – papiru, staklu, plastičnoj ambalaži, i od njih će praviti nakit, igračke… Osim toga, moći će da upoznaju lepote Ovčarsko-kablarske klisure. Pored druženja sa planinarima i šetnji stazama, imaće mogućnost da se voze katamaranom po jezeru, u planu je da posete fabriku „Jelen Do“, da zajedno idu na Dragačevski sabor trubača u Guču, kao i mnogi drugi sadržaji. Već prve nedelje organizovana je kratka šetnja do manastira Nikolje.
V. T.