Društvo Privreda

РАЗВОЈ СТАРТАП ЗАЈЕДНИЦЕ, ЈЕДАН ОД ПРИОРИТЕТА

ПЛАНОВИ НАУЧНО ТЕХНОЛОШКОГ ПАРКА ЧАЧАК ЗА 2022. ГОДИНУ

Научно технолошки парк Чачак у овој години наставља са развојем, јачањем капацитета и пружањем услуга стартап и технолошко развојним компанијама, у регији централне и западне Србије.  

Настављамо са подршком стартап заједници, желимо да мотивишемо што више младих, факултетски образованих људи да размишљају о стартап окружењу, да себе виде у улози оснивача или дела тима, који ће основати свој стартап. Многе наше активности ће бити усмерене ка популаризацији предузетништва заснованог на технолошким иновацијама, на организовању бројних едукативних садржаја, радионица и презентација. Многе обуке биће посвећене вештинама организовања тима, управљања тимом, изласка на тржиште, презентовања, дигиталног маркетинга, повезивања са институцијама, односно, вештинама које су важне да би један стартап био успешанкаже за наш лист Мирко Пешић, в. д. директора Научно технолошког парка Чачак.

ПОДРШКА МЛАДИМА И КРОЗ ПРОЈЕКАТ “ТЕХНОПАРК СРБИЈА 2”

У Научно технолошком парку Чачак за ову годину су планирани бројни догађаји у оквиру редовних активности, као и према програму рада Стартап центра. Објекат, на локацији некадашње фабрике “Цер”, је изузетно добро опремљен инфраструктуром, квалитетним простором, функционалним за рад младих, технолошко развојних компанија заснованих на иновацијама и економији знања.

– Велики део нашег посла биће усмерен баш ка стартапима, тако да у 2022. очекујемо 20 процената више младих, него прошле године, који ће бити повезани са стартапима, што аутоматски значи и 20 одсто више стартап тимова, који ће настати у оквиру Научно технолошког парка. То доприноси ширењу мреже стартап екосистема, а већ имамо одличну сарадњу са стартап центрима Ужице, Златибор, Прибој, Горњи Милановац, Ваљево, Крушевац. Дакле, то је регија која географски гравитира ка Научно технолошком парку Чачак и управо је то ресурс са којим располажемо, наравно, размењујући информације. С обзиром на то да због епидемиолошке ситуације већину догађаја организујемо онлајн, сви заинтересовани, било где да се налазе, чак и изван свог града, могу да прате семинаре и презентације, које реализујемо у оквиру НТП-а Чачак. Такође, јачањем повезаности и сарадње нашег НТП-а са свим технолошким парковима у Србији (Београд, Нови Сад и Ниш), чинимо основу развоја иновационе делатности наше земље – наглашава Мирко Пешић.

Говорећи о младима и стартапима, односно, о онима који су на самом почетку развоја предузетништва заснованог на иновацијама, наш саговорник каже да највише подстицаја за постизање добрих резултата даје пројекат “Технопарк Србија 2”, који је у поодмаклој фази развоја и реализације. Циљ овог пројекта је повећање конкурентности индустрије високе технологије Србије, раст извоза и запошљавања, кроз развој мреже научно-технолошких паркова, како би се охрабрио што већи број младих за технолошко предузетништво и оснивање нових стартап компанија. Програм обухвата интензивне обуке, менторства и финансијску подршку засновану на учинку у максималном износу до 15.000 швајцарских франака, намењених покривању трошкова истраживања и развоја и осталих релевантних трошкова у вези са развојем производа и услуга, објашњава Пешић и додаје:

– До 30. децембра прошле године био је отворен први конкурс који је расписан код нас у Чачку, заједно са технолошким парковима Београд и Ниш. Очекујемо да ће кроз овај конкурс десет нових стартапа већ од фебруара почети да се развија у оквиру наших капацитета у Чачку, а пред крај ове године биће расписан нови конкурс. До тада ћемо промовисати успешне резултате оних стартапа који већ сада имају подршку кроз пројекат “Технопарк Србија 2”. Надам се да ће од десет, бити изабрана четири успешна стартапа, која ће добити финансирање до 15.000 швајцарских франака. Реч је о бесповратним средствима, по први пут ове врсте у оквиру Научно технолошког парка Чачак.

ПРОШИРЕЊЕ ПРОСТОРНОГ КАПАЦИТЕТА

Када је реч о просторним капацитетима НТП-а, у децембру прошле године, Република Србија је откупила 94 ара грађевинске парцеле, која је у трећој градској зони, односно, у зони индустрије и пословања. Парцела је на простору некадашње фабрике “Цер”, непосредно уз зграду – седиште Научно технолошког парка.   

– Ова парцела је предвиђена за изградњу неопходних капацитета НТП-а, додатних производних хала, канцеларија, лабораторија, заједничког, као и простора за развој технолошких и стартап компанија. Јако је важно да сада, у фази идејног решења и пројектовања, посветимо пуно пажње, јер од овог пројекта зависи реализација изградње објекта. Поставили смо услове да објекат буде енергетски ефикасан, да испуњава све критеријуме у области циркуларне економије и зелене градње, да се на најбољи начин користе ресурси воде, да се рационално користи електрична енергија, као и енергент за загревање и за хлађење простора. Такође, веома је важно да буде у категорији смарт објекта, опремљен посебним системима управљања и да буде и безбедан и функционалан. Очекујемо да ћемо добити око 5.000 метара квадратних новог простора. У овом тренутку тешко можемо прогнозирати када ће почети изградња, јер смо још увек у фази стварања идејног решења. Али, очекујем да ћемо у првој половини ове године дефинисати пројектни предлог – рекао је Пешић.

СТВАРАЊЕ СТАЛНОГ ТРЕНИНГ ЦЕНТРА

Наш саговорник напомиње да се одржавање већ постојећег капацитета на локацијама места седишта Научно технолошког парка и Стартап центра подразумева. Стартап центар, као саставни део НТП-а, налази се у центру града, као “излог” технолошког парка и представља место где се може више сазнати о свим услугама и сервисима, које НТП пружа привреди, академској заједници, нашем граду и, нарочито, младима, факултетски образованим људима, који своју будућност виде уз подршку НТП-а Чачак.   

– Поред проширења просторних капацитета и савремене опреме технолошког парка, важно је и укључивање појединих институција које су битне за наш развој, на пример, стварање сталног тренинг центра у областима технике, роботике, мехатронике, индстријске аутоматике и телекомуникација. У контакту смо са компанијама које су лидери у овим научним областима, не само у нашој земљи, већ и у Европи и свету. Захваљујући сарадњи са великим светским компанијама можемо да створимо тренинг центре за неке од ових области. Али, могућност за формирање тренинг центара у савременој лабораторији Научно технолошког парка је већа уз подршку пројеката, као што је, на пример, ЕУ ПРО Плус. Научно технолошки парк ће конкурисати и, надам се, имати подршку, с обзиром на то смо до сада већ реализовали један пројекат уз подршку Европске уније. Дакле, кроз пројектно финансирање је могуће јачање капацитета и услуга Научно технолошког парка. За нас је јако важно да стално пружамо стручу и техничку подршку компанијама (21), које се развијају у оквиру НТП-а, како би оне биле још успешније и постигле још боље резултате. Наравно, и све контакте које смо до сада остварили са иновационим центрима у Москви, или са иновационим екосистемом у Израелу, или са центрима у Уједињним Арапским Емиратима, можемо употребити. Научно технолошки парк ће бити на располагању нашим стартап и технолошким компанијама, како би лакше дошле до тржишта и ван граница наше земље, или, можда, ступиле у контакт са инвеститорима који су спремни додатно да улажу у наше фирме чланице, што би помогло њихов развој и постизање још бољих резултата – каже Мирко Пешић.

ОБУКЕ НАМЕЊЕНЕ ЧАЧАНСКИМ ПРИВРЕДНИЦИМА

У првом кварталу ове године активности Научно технолошког парка ће бити углавном усмерене према привреди, малим и средњим предеузећима нашег града. Уз подршку НТП-а, Град Чачак ће суфинансирати обуке за јачање конкурентности и капацитета малих и средњих предузећа. 

– Прва обука је намењена власницима малих и средњих предузећа и биће посвећена подизању квалитета организације пословања, планирању и вођењу компанија и решавању одређених изазова са којима власници могу да се сусретну у пословању глобалног тржишта. Обука, под називом “Власник сам”, биће реализована у прве две седмице марта, а други “пакет” ће бити организован у другој половини марта и биће посвећен кључним запосленима у малим и средњим предузећима. Очекујемо да ће на овим радионицама учествовати представници више од 40 малих и средњих предузећа. Надамо се да ћемо захваљујући овим обукама подићи капацитет наше привреде, да она буде боље организована, да даје више могућности за развој и запошљавање нових радника. Јако је важно да се амбијент пословања побољша, да компаније имају одличне тимове за рад, јер запослени су највећи ресурс сваке фирме, а обуке омогућавају постизање бољих резултата, боље ефикасности и већег задовољства у колективу – наглашава директор Пешић.

Обуке ће суфинансирати Град Чачак и заинтересоване компаније по 50 одсто, а биће реализоване у конференцијским салама и просторијама Научно технолошког парка. Један “пакет” је намењен власницима компанија, а други кључним запосленима малих и средњих предузећа. Више информација сви заинтересовани могу добити у канцеларији Форума привредника, или у просторијама НТП-а. Експерти који ће реализовати два “пакета” обука у НТП Чачак, намењеним чачанским привредницима, су из Адизес СЕЕ центра, чије се услуге базирају на међународном искуству и обавезним обукама по методама и стандардима уобичајеним у најразвијенијим земљама. Препорука овог центра је и више од двадесет година праксе на просторима југоисточне Европе, као и вишедеценијско искуство консултаната и предавача.

Нела Радичевић

Фото: Архива НТП Чачак



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.