Aktuelno Kultura

RUDNIK – ARHEOLOŠKI BISER SRBIJE

PREDAVANJE DR DEJANA RADIČEVIĆA U GIMNAZIJI

RUDNIK – ARHEOLOŠKI BISER SRBIJE

Foto: Muzej Rudničko-takovskog kraja

U čačanskoj Gimnaziji prošle sedmice dr Dejan Radičević održao je predavanje “Srednjovekovni Rudnik u svetlu arheoloških istraživanja”, koje je privuklo veliki broj gimnazijalaca i njihovih profesora, kao i drugih Čačana. Predavanje koje je dr Radičević, inače rođeni Čačanin, a sada docent na Odeljenju za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, bilo je i svojevrstan vodič kroz ovaj predeo, bogat u svakom pogledu, a zanimljiv zbog svog rudnog bogatstva, od praistorije do danas. Zato je ovo bio i poziv da se poseti ovaj arheološki biser, udaljen od Čačka oko 40 kilometara. Događaj koji će sigurno imati i svoj nastavak, budući da se arheološka istraživanja na Rudniku nastavljaju, organizovala je “Zajednica doma i škole”…

Nova arheološka istraživanja, koja su od 2009. godine kontinuirana, dala su veoma značajne rezultate za proučavanje srednjeg veka u Srbiji, kada je Rudnik bio važan centar, o čemu svedoče i istorijski izvori. Uz to, prema rečima dr Radičevića, Rudnik je jedno od retkih mesta u Srbiji koje se može “podičiti” kontinuitetom rudarenja, od najstarijih vremena do danas, što ga svrstava u najstarije rudnike.

– Arheološki tragovi na planini Rudnik pokazuju da je tu rudareno i pre nego što je počela obrada i prerada metala. Prvi tragovi pokazuju da se na Rudniku tragalo za retkim i dragocenim vrstama kamena – “gorskim kristalom”, od koga su pravljene alatke. Arheloški nalazi govore o rudarenju u rimsko doba, zatim u srednjovekovnoj Srbiji, a onda i u vreme osmanske vlasti, kada su Turci nastojali da sačuvaju rudarstvo na tom području. U tursko doba rudnik se nalazio u srcu planine, gde i danas postoje ostaci tvrđave i xamije. To naselje je postojalo do Drugog srpskog ustanka – izneo je neke podatke dr Radičević…

Za sada su otkrivene tri crkve, dve pravoslavne i jedna katolička, kao i nekoliko stambenih objekata. Sva ova otkrića, koja datiraju iz 14. i 15. veka, kada je Rudnik i doživeo svoj najveći procvat, pokazuju koliko je to bila bogata sredina. Ove tri crkve, a verovatno ih je još, nalaze se na rastojanju 200 -500 metara i sve pripadaju istom naselju i istom vremenu.

V. Trtović

(Ceo tekst pročitajte u novom broju “Čačanskog glasa”)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.