Društvo

САЊА РАДУЛОВИЋ- ОСВАЈАЊЕ АРАРАТА, ЛАГАНО „ПУЊЕЊЕ БАТЕРИЈА“

Мада је за протеклих десет година достигла и веће висине, за Сању Радуловић освајање Арарата (5.137 м), највишег врха у Турској, био је посебна врста изазова. Због короне и бројних ограничења за њу је ова година била потпуно ван устаљеног планинарског ритма и припрема, неопходних за добру кондицију и велике врхове. Трем на Сувој планини (1.810 м) још у фебруару и ноћни успон на Миџор (1.800 м) у септембру једине су акције у овогодишњем календару. Помало је сумњала да је то недовољано за турског горостаса, али ипак, љубав према врховима је надјачала.

Сања на највишем врху Турске са локалним водичем Зекијем

Сања се са породицом бави пољопривредом у Милићевцима, па кроз шалу каже да је кондицију одржавала у воћњацима и врзинама, уз моторну тестеру. Ипак, успон на Миџор, веома захтеван и тежак, био јој је добар показатељ да тело „памти“ кондицију и да може да пакује ранац за Арарат. Истина, деценију планинарења хтела је да крунише на Лењину (7.134 метра), једном од пет „седамхиљадаша“ у Средњој Азији, који јој је прошле године био „на дохват руке“. Аратат је у тим плановима био успутни врх, као и Казбек и Елбрус, до те своје, само за сада, неостварене жеље.

Турска је једна од ретких земаља, која је уркос корони „отворена“ и за планинарење. После две пропуштене прилике, Сања је 8. октобра са групом планинара, предвођених искусним Зораном Павловићем из ПК „Предејане“, кренула према Арарату, планини која у ово доба године зна да буде веома непредвидива. У групи је било 12 планинара из Србије, Хрватске и Црне Горе. После ноћи у Истанбулу, бучном и спарном, сутрадан су авионом стигли у град Агри, а онда у Бајазит, градић у подножју планине.

– Само смо препаковали ствари у хотелу и комбијем дошли до полазне тачке. Одмах смо кренули до првог базног кампа на 3.400 метара, где смо стигли у сумрак. Иако је октобар, није било превише хладно, тек благи минус у јутарњим сатима. Подељени у две групе, стигли смо у следећи камп на 4.200 метара. Већ на том делу је снег, али угажен више нам је правио проблеме при спусту. Ту смо само мало одморили, јер смо већ у поноћ кренули даље. На самом врху били смо око 7 ујутру. На завршеном успону било је око – 12 C, али време нам је заиста било наклоњено, без дашка ветра, који обично зна да планинарима зада додатни напор. Тек у повратку ветар је почео да дува… Сипар (ситни камен) је на највећем делу стазе, која није много захтевна, нема превише адреналина. Али, довољно да ме испуни – описује Сања тих пет дана на Арарату.

Много више импресија носи о том пограничном делу Турске, на свега пет километара од границе са Ираном, посебно о локалном становништву, који углавном чине Курди.

Поглед на Арарат из града Бајазит

– Како се ту људи боре са суровом природом! Последња киша, кажу, пала је у априлу. Тек понегде се види стабло, налик тополи и ту је пар кућица. Веома мало је обрадивог земљишта, баш сада сеју неко стрно жито, које једино успева, и то са малим приносима. Али, зато им је механизација добра, трактори су углавном новији… Гаје посебне расе оваца и краве, углавном ситне буше. Све је тако оскудно! Живе буквално само од онога што им природа даје. Уједно све подсећа на ратно стање, бункери, борбена возила и војска на сваком кораку. Чини се да је све на жилет од рата – преноси утиске Сања.

Како примећује, реч је о веома младој и лепој нацији.

– Мој утисак је да су то радни људи и да користе све што им природа подари. Зато ми се чини да смо ми, као и цела Европа, проклети и превише размажени. Нисмо свесни, ни захвални на све ово што нам је Бог дао – закључује Сања.

У свом планинарском пасошу уписала је Мон Блан (4.807), Елбрус (5.642), врхове на Андима у Перуу: Виникунку (5.150), Ел Мисти (5.822) и Чачани (6.075), врхове Доломита у Италији, и највећи од 6.100 метара на планинском венцу Памир, делу великих Хималаја… Сада има освојених 14 „великих“ и пошто финансијски и временски, каже, не може да се пење на светске, одлучила је да осваја европске врхове. Остао јој је најтежи, Дуфуршпиц у швајцарским Алпима. Иако је нижи од Мон Блана, овај „гребен нож“ захтева много снаге и вештине планинара. На Арарату је, каже, „напунила батерије“. Швајцарац Дуфуршпиц остаје Сањин зацртани циљ. Наравно, и врх Лењин. Ако пандемија мине, већ следеће године.

– Кад освојим тих 7.000 метара, рећи ћу – то је ТО! Јер, ипак су то велики финансијски издаци, пошто све сами плаћамо. Највећи терет подноси породица. Али, освајаћу европске врхове, земљу по земљу, све мале Тенерифе, где је највећи врх Шпаније – обећава нам нове приче Сања Радуловић.

В. Тртовић

МАЛИ И ВЕЛИКИ АРАРАТ

Арарат (тур. Ağrı Dağı) је вулканска купа покривена снегом на североистоку Турске. Помиње се у „Књизи постања“ као место где се насукала Нојева барка после потопа. Планина је формирана од бујице лаве и ужарених стена. Мада се налази у Турској, Арарат је национални симбол Јерменије, и до 1915. је био део јерменске територије. У овој земљи, планина се види скоро са свих локација, а као симбол налази се у средишту грба Јерменије.

Поглед са врха Арарата, описује Сања је прелеп и јединствен. Наспрам се види Мали Арарат, на коме се заправо, зауставила Нојева барка.

– Тај Мали Арарат се не пење, јер како су нам објаснили, са иранске стране он је веома стрм, а са друге стране је миниран – испричала нам је Сања.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.