ПРЕДСТАВЉАЊЕ СРПСКОГ ИСТОРИЈСКОГ И ЕДУКАТИВНОГ СТРИПА СЦЕНАРИСТЕ ДРАГАНА ТОМОВИЋА
Предавање и представљање српског историјског и едукативног стрипа “Сјај и сенка Немањића” сценаристе Драгана Томовића и илустратора ГоранаМилутиновића, који на веома креативан начин подсећа и учи о Немањићима, одржано је прошлог четвртка, 15. септембра, у организацији Културно образовног програма Дома културе.
– Моја генерација је одрасла на стрипу, али тада су били актуелни Загор, Блек и остали, а сада ћемо да направимо стрип о Немањићима. Сценарио за стрип је прегледан и историјски потврђен, тако да су главни ликови и догађаји аутентични. Ово до сада нико није урадио у Србији, имали смо срећу да смо први покушали да у форми стрипа урадимо историјско штиво – каже сценариста Драган Томовић, аутор стрипа “Сјај и сенка Немањића”.
УГЛАВНОМ ЗА ДЕЦУ ШКОЛСКОГ УЗРАСТА
– Стрип је уметност и забава, али може бити и одлично наставно средство. Штиво почиње сценом у којој краљ Душан држи малог Уроша и објашњава му да је “Стефан” владарска титула, те му прича о прецима, а креће од Завиде, оца Стефана Немање, родоначелника средњовековне династије. У 15 стрипова је “спаковано” 200 година владавине Немањића, са свим аутентичним ликовима, уз понеки измишљени, споредни, због повезивања приче. Није запостављен ниједан краљ, нити задужбина, а ту су и сви догађаји, које су историчари потврдили. Јесте битно кад је рођен Стефан Немања, кад је настао Душанов законик, Мирослављево јеванђеље и слично, они ће битии у стрипу, али као појединачни датуми, а не груписани на једном месту, па да то деца уче напамет. Историја је сувише сувопарна са “набацаним” чињеницама, те зато незанимљива за памћење и разумевање. Стрип је занимљивији, у њему се обрађују сви битни догађаји и датуми, али полако и питко за читање, па ће деца запамтити и слику и пратећу причу – увела је у предавање Верица Ковачевић, уредник Културно образовног програма Дома културе.
Према речима сценаристе Драгана Томовића, стрип је углавном намењен за децу школског узраста, четвртог и шестог разреда:
– С обзиром на то да смо добили велику похвалу са катедре за историју Универзитета у Београду и професора др Мишића, који су подржали овај пројекат, покушаћемо преко Министарства просвете да стрип “дође” до свих основних школа у Србији. Из историје која је доста сувопарна, имате неколико лекција, у четвртом, па касније у шестом разреду основне школе, где се учи о Немањићима. Треба научити године, историјске личности из тог периода, а треба и повезати ко је коме отац, деда, ујак, стриц… То је компликовано за младе, а пошто су деца визуеална бића, стрип је визуелно много памтљивији. Деца су одушевљена, јер брже могу да схвате и науче лекције. У сваком стрипу имате и родослов који, као нека мапа, док гледате стрип повезује ко је коме отац, ујак и слично. То је и нас највише бунило када смо учили историју. А и данас је тако, у шестом разреду основне школе, кроз четири лекције, деца треба да науче о 200 година Немањића.
ИДЕЈА ЗА СТРИП И САРАДЊА СА МИЛУТИНОВИЋЕМ
Аутор едиције о Немањићима наглашава да је циљ стрипа едукација младих, те да им је веома битно да стигну до дијаспоре, јер је “поента да се сва наша деца упознају с правом историјом и са црквом”. Стрип није промоција Српства, али јесте Косова и цркве, што је логично, јер су Немањићи изградили све православне манастире, напоменула је Ковачевић и додала:
– Оно што је данас материјал за стрип, некада је био Драганов сценарио за серију, око којег му је пуно помогао покојни професор историје Брана Радаковић. Првобитна идеја је била да се направи ТВ серија од 45 епизода, са познатим глумцима наше и светске кинематографије, који су са одушевљењем прихватили. Упркос ентузијазму, Драган није успео да реализује пројекат, али није клонуо духом и чека се даља реализација.
Томовићу је веома жао што нису добили подршку државе, јер је, како каже, један од споредних мушких ликова у првој сезони требало да игра Роберт де Ниро.
– Имао сам тако добар сценарио, код куће сам га читао по стоти пут. Случајно ми је пао стрип преко те књиге од 500 страна, ауторизованог текста и тада сам помислио што не бих могао да направим стрип. Тренутно смо урадили два стрипа, трећи је у припреми, од укупно 15. Цртање стрипа захтева дуг временски период, није лако све то нацртати. Пре неколико година рекао сам пријатељу Горану, иначе уметнику, да имам сценарио о српској историји, који лако могу да претворим у стрип о владарској династији, а да ће он да црта. Погледао ме изненађено и рекао да цео живот то жели – објашњава Драган Томовић идеју за стрип и сарадњу са Гораном Милутиновићем.
Први број је одштампан у 1.000 примерака захваљујући компанији “Телеком”, у којој Томовић ради. Према речима аутора, после едиције о Немањићима, стриповани средњи век Србије ће се низати у наставцима: Маричка битка, Косовски бој, Деспот Стефан Лазаревић и Ђурађ Бранковић.
Н. Р.
ЗНАЊА О СРПСКОЈ ИСТОРИЈИ НА ЗАНИМЉИВ НАЧИН
– Аутори стрипа мишљења су да је историја преоптерећена подацима, да је тешка за памћење и да је стрип прихватљивији за генерације које су одрасле на њему, као и њиховој деци. У стрипу су веродостојно приказани: архитектура, ношња и оружје тога доба, тако да ћељубитељи “девете уметности” имати другу прилику да на лак и занимљив начин усвоје нова знања о српској историји. Томовић и Милутиновић су стрип радили пет месеци, водећи рачуна о свим детаљима, а циљ идеје аутора је да њихов стрип помогне младима да уче историју, а могу да га читају сви, од седам до 77 година – нагласила је Верица Ковачевић.