Društvo

СЛИКАРСКИ ТРАГ У УЛИЦИ ГАВРИЛА ПРИНЦИПА

УЛИЦА МУРАЛА…

Ако вам кажемо да је прошлог викенда у Чачку боравио ликовни уметник из Сарајева, то вероватно неће пуно значити. Али, ако уметничко име Хадес (по грчком богу), повежете са светом мурала, то већ много говори. Иако Грци овог бога називају и “Невидљиви”, дела сарајевског Хадеса су и те како видљива, као и целе екипе чачанских уметника мурала, који су осликали зидове три зграде у Улици Гаврила Принципа.

Хадес се бави графитима од 2006. године, а муралима од 2017. Долази из ликовног света, завршио је средњу Уметничку школу и Ликовну академију, а у свету мурала, како каже, прави себи терен на регионалном нивоу. До сада је гостовао у Хрватској, по Босни и прошлог викенда, по први пут, у Србији.  

– Небитно је да ли цртам платно, или сам на згради и цртам на зиду. Увек сам у ликовним водама, само се мењају медији. Код мурала је најинтересантније то што имам привилегију да мој рад промени окружење. Свако од нас има своје теме. Ја волим да представљам свој микросвет графита, из којих долазим. Убацујем те елементе, није битно да ли у илустративном или у апстрактном концепту, у маниру неког потеза, спреја, четке… Те елементе покушавам да провучем кроз скицу и да представим уметничку позадину из које долазим – објашњава свој рад Хадес.

Пун утисака и са искреним осмехом наглашава да је први пут, не у Чачку, већ у Србији:  

– Супер је раја, дружимо се, радимо по цео дан, али и шалимо… То је суштина наше приче, као и сликарски траг који остављамо иза себе. Захваљујући овој уметности и оваквим гостовањима ствараш контакте у окружењу, где год да одеш имаш неку конекцију, то је та чар. Увек имаш неког локалца који ће ти показати срж града, као што ја имам вашег Вука.

А наш Вук Ђурић је завршио графички дизајн и сада живи од сликања мурала. Један је од организатора ДУК фестивала, задужен за ликовну секцију, а по осликавању зидова познат је и у европским градовима. 

– Мурали на три зграде у Улици Гаврила Принципа су урађени у оквиру ДУК фестивала, који се ове године одржава парцијално, због епидемиолошке ситуације. Град је финансирао да се изглетују зидови и припреме за рад, а станари су дали сагласност и добиће три слике, што је јако лепо. Екипа је одлична, сви су добро расположени, као и увек. Због ситуације са ковидом, због процедуре, изолације и тестова, нису могли да дођу инострани цртачи. Али, ове године смо први пут угостили момка из Сарајева, који је један од најеминентнијих цртача графита. После ове три фасаде, ја ћу сликати четврту, највероватније, у Немањиној улици, а пету ће урадити два момка из Београда, наши најпознатији цртачи – најављује наш саговорник.

Вук се још 2005. заинтересовао за мурале, али њима се озбиљно бави од 2014. године, а тек 2018. је почео да путује и слика по Европи. Уметници ове области и уопште љубитељи мурала, препознају његов стил, а његови радови красе градове многих земаља.   

– Ове године ћу можда отићи у Румунију, али то ће зависити од ситуације са ковидом. До сада сам био у Немачкој, Швајцарској, Италији, Француској, Румунији, Црној Гори, Хрватској, Босни… Важна су познанства која се стичу путовањима, упознајете људе који воле исто што и ви, размењујете искуства… Али, велика је и моћ Интернета, јер ваш рад може да види милион људи – каже Вук, који не воли да прича о својим радовима.

У шесточланој екипи смо затекли и Мају Стојановић, која је завршила Факултет уметности и наука у Америци, са специјализацијом за визуелну уметност, а од када је дошла у Чачак посветила се илустрацији српских народних изрека. Иако је добила звање интердисциплинарног уметника са фокусом на илустрације, Маја је одувек желела да то што ради преноси на већу површину:

– Када сам се вратила из Америке упознала сам људе из Удружења визуелних уметника Чачка и са њима сам почела да радим мурале. Тиме се бавим тек годину дана, али имала сам добро менторство.

Улица Гаврила Принципа је прилично мирна и, како каже наша саговорница, било је штета да буде ижврљана графитима:

– Хтели смо да све три зграде осликамо одједном, да буде што интересантније, као улица мурала. Да се ослика један зид потребно је три, четири дана. Ради се експресно, прилично шаблонски, а скице смо разрађивали више од месец дана. Сви смо ентузијасти, дипломирани уметници и радимо тимски. Пролазници су заинтересовани, запиткују, допада им се што се у улицу “уносе боје, разбија сивило”. Мурал је уметничко дело које улепша зид, фасаду, зграду, који год мотив да је осликан.

Маја са поносом наглашава да је Чачак међу градовима на мапи мурала: 

– Наш град има више од 50 мурала. Светски познати уметници у овој сфери долазе у Чачак. У оквиру ДУК фестивала у наш град ће доћи дуо “Собекцис”, браћа близанци из Београда, који су својим графитима постали звезде у свету. Они ће објединити сва велика имена која смо до сада имали у Чачку.

Мурали су свет и Бојана Спасојевића већ 15 година, а његов једини изазов је да ради још веће формате. Завршио је сликарство у Крагујевцу и оснивач је Удружења визуелних уметника Чачка, које је настало 2019. године. У Удружењу су уметници свих области, поред оних који се баве муралима и илустрацијама, ту су и сликари, фрескописци…  

– Хоћемо да помогнемо младим уметницима да лакше остваре своје жеље. На крају године би требало да реализујемо пројекат, под називом “Портрет године”. То ће бити једнодневни уметнички догађај, од празног платна до готове слике. Истог дана ће бити одржана и изложба у Дому културе – најавио је Бојан и додао да сви заинтересовани више информација могу добити на Инстаграм профилу удружења.

Док шетате уживајте у уличној уметности и муралима који красе град, а ако се мало заинтересујете, можда ћете успети и да препознате “печат” Вука, Хадеса, Маје, Бојана…

Нела Радичевић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.