Društvo

„УРБАНА“ ЦЕЛОДНЕВНА ПЕВАЧИЦА

ОБИЧНА ЦРВЕНРЕПКА – „ПТИЦЕ ЧАЧКА И ОКОЛИНЕ“

У последњих неколико деценија и ова малена птица постала је чест становник урбаног Чачка. Готово да нема дворишта у које не долази, најчешће у пару. Главна храна су јој сви инсекти, па и штеточине биљака, што доприноси одржавању здравља вегетације шума и паркова. Како каже наш овонедељни саговорник, орнитолог Урош Пантовић, постала је донекле конкурент врапцима покућарима у избору добрих места за гнездо испод кровова кућа. За њега је обична црвенрепка једна од првих на коју помисли, када размишља о птицама чачанског краја.

Обична црвенрепка, мужјак

– Када сам почео озбиљније да се интересујем за птице, основна жеља сваког излета ми је била да забележим неку нову врсту коју до тада нисам посматрао. Тако је било и са обичном црвенрепком, малом певачицом из породице дроздова, веома атрактивног изгледа и мелодичне песме. Мужјаци су нарочито упечатљиви, са том карактеричном белом пругом преко чела, по којој се дефинитивно истичу из гомиле. Обичну црвенрепку сам почео да бележим у већем броју по ободима чачанских несеља пре готово 20 година. Од тада ова врста је почела изненађујуће брзо да се шири и по унутрашњости града и кроз пар година је постала бројна и уобичајена гнездарица. И то не само чачанских села, већ и готово свих зелених површина у граду, где има одговарајућих дупљи за гнежђење… Неколико година сам пратио динамику којој се та „урбана“ популација обичне црвенрепке ширила по градским насељима и цео тај процес ми је био интересантан. У доступној литератури, до тада, било је забележено само бројније гнежђење црне црвенорепке (лат. Phoenicurus ochruros), друге од две врсте црвенорепки које се гнезде код нас, и то у градским парковима по насељима у Војводини. То је додатно допринело да ме ова врста увек прво асоцира на Чачак – један је од разлога што је Патновић баш ову веома сналажљиву птицу одабрао за разговор.

Обична црвенкрепка, женка

Обична црвенрепка има распон крила од 20 до 24 сантиметра, дужине је око 14 сантиметара и тешка је свега 12-20 грама. Како наводи Пантовић, гнезди се у дупљама дрвећа, у баштама, парковима, листопадним и мешовитим шумама, а веома често и под стрехама кућа и других објеката. Женка у једном леглу обично снесе пет до седам јаја на којима лежи 12-14 дана.

Обична црвенрепка је строго заштићена врста у Србији. Популација ове врсте у нашој земљи је 2015. године (Пузовић и сар. 2015) процењена стабилном, са 10. 500 –15. 200 гнездећих парова, при чему је најбронија у региону Западне Србије са 3.000 до 4.000 гнездећих парова, неки су од података орнитолога.

Као и код већине врста птица, мужјак и женка се разликују по боји. Наиме, женка је мања, светлија, сиво-смеђих тонова и црвеног репа, а мужјак има сива леђа, трбух црвенкаст, са белим перјем на глави. Песма му је слична звуку фруле, а прекида се гласним ћурликањем и траје током целог дана. Песма црвенрепке најављује пролеће и почиње већ почетком марта када се досели. У зимским скровиштима је мирна и тиха, али и тада користи сваки сунчев зрак да би почела са песмом.

– Веома лако се може видети, нарочито мужјаци који су веома „вокални“ током сезоне гнежђења. Увек певају са неког истакнутог места на дрвећу или са кровова објеката. Селица је и крајем августа и током септембра креће на селидбени пут за Африку где проводи зиму, а у Србију се враћа од априла месеца. Храни се углавном инсектима, пауковима које скупља по дрвећу и жбунастом растињу. Често лови инсекте и у вазхуду, а ретко се спушта на земљу ради хране. Одлично прихвата одговарајуће кутије за гнежђење, тако да веома лако може постати станар вашег дворишта – предлаже наш саговорник.

В. Т.

Фото: Драгиша Петровић

Извор: „Птице Чачка и околине“ и Википедиа

СНАЛАЖЉИВА И ХРАБРА

При повратку са зимовања, прво стиже мужјак, а неколико дана касније долази и женка и насељава се на већ познатом месту, обично где су раније подизали потомство. Позната је као сналажљива птица, али због прераног напуштања гнезда, млади су чест плен грабљивица, који су јој и природни непријатељи (најчешће сове и соколови). У случају опасности показују велику храброст, па свим средствима покушавају да одврате непријатеља од свог подмлатка.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.