Društvo

„ЗДРАВЉЕ ИЗ ТЕГЛЕ“ НИКАД ПАПРЕНИЈЕ

Иако су пијачне тезге на зеленој пијаци у Чачку, упркос суши, добро снабдевене квалитетним пољопривредним производима, с обзиром на то да смо већ ушли у септембар, потражња за поврћем и воћем је много оскуднија у поређењу са истим периодом прошле године. Пијачни продавци овакво стање повезују са стањеним кућним буџетима и чињеницом да је живот постао драстично скупљи због светске економске кризе, што је припремање зимнице ставило у сасвим други план, јер је, генерално узев, свима најважније да обезбеде огрев за предстојећу зиму, за коју се најављује да ће бити изузетно тешка. Осим тога, грађани су много новца потрошили и на припремање ђака за почетак нове школске године.

Када свакодневно добијамо информације о светској економској, а пре свега, енергетској кризи, која је изазвала велики талас драстичних поскупљења готово свих производа и услуга, поставља се питање да ли ће наши грађани након набавке огрева и припреме деце за полазак у школу бити платежно способни да издвоје који динар и за „здравље из тегле“. Одговор смо потражили на чачанској зеленој пијаци, која је ових дана, упркос суши, била одлично снабдевена и воћем и поврћем, али смо уместо уобичајених гужви, карактеристичних за овај период године, затекли изузетно мали број купаца.

СЕПТЕМБАР – НАЈСКУПЉИ МЕСЕЦ У ГОДИНИ!

Временске (не)прилике које су владале током ове сезоне десетковале су род готово свих пољопривредних култура, што је неизбежно стигло на наплату. Цене робе на пијачним тезгама су драстично скочиле, поједини производи су поскупели чак и до 50 одсто, па је сасвим очигледно да ће и остављање зимнице бити папрено. Како наводи Вера Робајац из Пријевора, ова година је била много тешка за пољопривреднике због велике суше, али и драстичног поскупљења пољопривредног репроматеријала, што је, неизбежно, утицало и на цене пољопривредних производа.

Ако посматрамо поскупљење свих инпута у пољопривредној производњи, сасвим је логично што су и цене пољопривредних производа више од прошлогодишњих. Код појединих артикала реч је о минималној разлици, али има и оних који су, пре свега због суше, претрпели већу корекцију цена. Иако се очекивало да ће ових дана доћи до наглог повећања потражње за пољопривредним производима од којих се припрема зимница, до тога није дошло. Нема оних гужви које су карактеристичне за почетак септембра, јер су грађани много новца морали да издвоје за огрев и почетак школске године. Да ли ће нам читав септембар протећи у знаку слабије потражње робе или грађани тренутно чекају да им се буџети мало опораве од великих издатака, за сада се не зна, али ако и даље остане овакво стање – зло и наопако, јер и ми треба од нечега да живимо, да извучемо оно што смо уложили и зарадимо понеки динар – каже Вера.

ЗА ОГРЕВ МОРА ДА ИМА, А ОСТАЛО КАКО БУДЕ…

И ранијих година је било уочљиво да многе домаћице одустају од припремања домаће зимнице због недостатка времена или новца, али је већ сада очигледно да ће такав тренд ове јесени бити још присутнији, пре свега због велике енергетске кризе која је „погурала“ поскупљење готово свих производа и услуга широм света, па и у Србији. 

Последњих година остављамо далеко мање зимнице, јер је слабије и трошимо. Некада нисмо много гледали на то да ли ћемо са доласком пролећа бацити део зимнице, јер нисмо успели све да утрошимо, али новонастала ситуација нам налаже да се рационалније понашамо према храни, јер је живот постао много скуп. Осим тога, још увек нисмо набавили огрев, а то је сада изузетно велика ставка у буџету. За коју теглу ајвара или парике снаћи ћемо се некако, али када је о огреву реч  – ту компромиса нема. Не бих хтела да дођемо у ситуацију да останемо без дрва усред зиме, па да их, због високе цене, купујемо на џак – рекла је за „Чачански глас“ Данијела из Чачка.

Како смо сазнали на пијаци, паприка за ајвар има прилично високу цену и она најбоља кошта од 120, 130, па чак и 150 динара по килограму, али за оне са скромнијим кућним буџетом може да се нађе и она мало ситнија по неким прихватљивијим ценама.

МАЊЕ ПОСЛА И ЗА ДОМАЋУ РАДИНОСТ

А да је потражња за зимницом драстично опала, потврдио нам је и Јерослав Јовашевић из Прељине, који већ пет година, тачније од када је отишао у пензију, прерађује квалитетно поврће и воће за употребу током хладнијих дана. Овај вредни домаћин је ових дана од јутра до мрака на ногама, како би испоштовао наруџбине својих старих, али и нових муштерија. Ипак, није све онако како је планирао, јер је морао да редукује своју производњу за тридесетак одсто због поскупљења неопходних намирница, уља, шећера и амбалаже.

– Ако се изузме малина, најмање су поскупели воће и поврће. Овај посао највише оптеређује цена амбалаже која је скочила за дупло, тако да је и зимница у односу на прошлу годину скупља за педесетак динара по флаши или тегли, без обзира о ком производу је реч. Поскупео је и шећер, а тешко се и  набавља, када је реч о већим количинама. Имам утисак да је смањена потражња за зимницом резултат лошије платежне моћи грађана, али има ту и доста страха од кризе. У сваком случају, умањићу производњу за тридесетак одсто, иако сам за ову годину имао грандиозне планове. Набавио сам две нове машине – млин за млевење и пресу за цеђење воћа и оне ће ове јесени радити пуном паром – каже овај узорни домаћин из Прељине који производи веома квалитетну зимницу у доброј амбалажи, под називом „Мој шпајз“, а купци његових производа живе широм Србије.

Упркос савременом начину живота и новим кретањима на тржишту, како тврди Јовашевић, домаћа зимница ће сачувати значајно место на нашим трпезама, јер се припрема од најквалитетнијег поврћа и воћа, по нашим старим, традиционалним рецептима, а осим тога, тешко ко може да јој одоли због њеног јединственог укуса, мириса и изгледа.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.