Kultura Obrazovanje

Изложба „Чија је мустра бечка?ˮ не престаје да привлачи пажњу ученика основних школа

Речи као што су цимер, шмекер, шпајз, палачинке, бухтле, банкомат – тзв. аустријацизми чије се порекло тражи у немачком језику односно његовом аустријском варијетету и које се налазе на плакатима у оквиру изложбе „Чија је мустра бечка?ˮ не престају да привлаче пажњу ученика основних школа из Чачка и околине.

Само у току ове седмице, од 3. октобра па до 5. октобра, више од 80 основаца је погледало поменуту поставку, обишло Одељење стране књиге које је у формирању и друге фондове чачанске Библиотеке.

Ученици седмог разреда из ОШ „Вук Караџићˮ су били у посети са својим наставницима Бранком Јелисавчић, Јасном Баралић, Душицом Ћурчић иначе проф. српског језика и књижевности и Цмиљом Чубриловић, проф. немачког језика, и у петнаест речи открили богаство језичког преплитања између Србије и Аустрије. Такође, занимљиве одговоре на питање шта значи реч мустра дали су и ђаци из ОШ „Филип Филиповићˮ који су погледали изложбу заједно са Милицом Матовић и Чедомиром Сандићем, професорима српског језика и књижевности из ове образовне установе. Вредни помоћници приликом посете актуелној поставци и тумачењу речи са плаката били су и ученици ОШ „Владислав Петковић Дисˮ из Заблаћа који су дошли у Дисову другу кућу на иницијативу Зорице Ђаковић и Катарине Драгутиновић, професора српског језика и књижевности. Језичко путовање завршила је група ученика из ОШ „Вук Караџићˮ која је са својом проф. немачког језика Цмиљом Чубриловић имала час у Галерији, а завршила га на месту у Библиотеци где се налазе различите публикације на енглеском, немачком, француском, руском и другим језицима – у Одељењу стране књиге…

Извор: Градска библиотека

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.