Selo

ЈОШ УВЕК НЕИЗВЕСНО КОЛИКА ЋЕ БИТИ АКОНТНА ЦЕНА МАЛИНЕ У ОВОЈ СЕЗОНИ

ЈОШ УВЕК НЕИЗВЕСНО КОЛИКА ЋЕ БИТИ АКОНТНА ЦЕНА МАЛИНЕ У ОВОЈ СЕЗОНИ

МАЛИНАРИ ТРАЖЕ ОДГОВОР

Ако се по јутру дан познаје, за произвођаче малине у нашој земљи ни ова година неће бити лака. Мада су се понадали да ће у овој сезони свој рад боље уновчити, већ почетком марта су почеле да стижу неповољне информације да су слаби изгледи да ће цена овогодишњег рода малине бити добра. 

Недавно је министарка пољопривреде Јелена Танасковић саопштила податке о произвођачкој цени малине коју је за ресорно министарство израчунао Институт за воћарство у Чачку. Према рачуници Института, произвођачка цена малине са приносом од 10 тона по хектару је 240 динара по килограму, за 12 тона 200, а за 15 тона 160 динара. Према тој калкулацији производња малина је рентабилна тек на приносима изнад 10 – 12 тона по хектару, док је свака производња са приносом испод десет тона неисплатива.

Председник Асоцијације произвођача малина Србије Добривоје Радовић сматра да аконтна откупна ценa малине овогодишњег рода мора да буде 350 динара по килограму и то са тенденцијом раста. Истовремено, он оцењује да је произвођачка цена овог извозног воћа коју је израчунао Институт за воћарство незадовољавајућа , јер је калкулација рађена на основу приноса који је три-четири пута већи од просечног у Србији.

– Тачно је да има произвођача који имају приносе од 10  и 20 тона, али то је 0,001одсто. Просек малине у Србије је од 3,5 до пет тона по хектару или 35 до 50 килограма по ару, што значи да је реална цена коштања производње од 350 до 380 динара по килограму овог воћа. Реално је да аконтна цена малине овогодишњег рода буде 350 динара са тенденцијом раста – истакао је Радовић.

Произвођачи малине су ове недеље одржали скуп у Ариљу на коме су донели одређене закључке по питању аконтне цене малине. Затражили су од Министарства пољопривреде да организује заједнички састанак произвођача са откупљивачима и извозницима малине, како би се разговарало о овогодишњој откупној цени. Истовремено су поручили да неће брати малину уколико она буде испод 350 динара по килограму. 

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.