Stop nasilju iz sajber mraka

KAKO SE SUPROTSTAVITI ANONIMNIM POČINIOCIMA? (1)

Portal, fejsbuk Caglas, kao i list ”Čačanski glas” narednih meseci objaviće niz tekstova na temu nasilje na internetu. Biće prevashodno posvećeni mladima, od 10 do 19 godina, kao i roditeljima, stručnjacima, prosvetnim radnicima… Naša namera je da detaljnije razmotrimo ovu negativnu pojavu koja je, razvojem tehnologije, postala sve učestalija, ali, kako to obično biva, o tome ozbiljnije govorimo samo ako poprimi drastičnije razmere. Iskustva žrtava nasilja na internetu, saveti stručnjaka, mere nadležnih institucija, ali i obrazovna strana projekta ”Stop nasilju iz sajber mraka” trebalo bi prevashodno da budu preventivni.

Međuvršnjačko nasilje na internetu ispoljava se podsticanjem grupne mržnje, napadom na privatnost, uznemiravanjem, uhođenjem, vređanjem,učestalim širenjem uvredljivih ili pretećih poruka… Ponekad se pojave i lažni profili koji sadrže priče, crteže, slike, šale na račun druge dece. Nasilnici često pokrenu ”glasanje” o žrtvama, ne bi li ih javno ismejali i unizili zbog fizičkog izgleda, ili nekih drugih karakteristika. Deca ponekad na nekoj popularnoj internet stranici traže od drugih da navedu osobe koje najviše mrze, i da o njima pišu što negativnije.

Najteže i najgore u svemu je činjenica da počinitelji uglavnom ostaju skriveni. Nedostatak naznaka, poput govora tela, izraza lica ili jačine glasa, može nas ostaviti bez saznanja kolika je šteta naneta žrtvama. A ona je uglavnom velika…

Nastojaćemo da ovaj serijal potkerepimo stručnim i praktičnim savetima i zato nam je potrebna i Vaša pomoć.

Pišite nam o lošim iskustvima, predlažite problem koje bi trebalo istaći, načine njihovog prevazilaženja. Sva vaša iskustva biće objavljena potpuno anonimno i bez detalja koji vas ponovo mogu dovesti u opasnost. cacanskiglas80@gmail.com

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.