Društvo

КВАЛИТЕТ ЖИВОТА УПРКОС БОЛЕСТИ

ЦЕНТАР „ОГЛЕДАЛО“ ПОЧИЊЕ РАДИОНИЦЕ ПСИХО-СОЦИЈАЛНЕ ПОМОЋИ ОБОЛЕЛИМ ОД РАКА

Центар за лични раст и развој „Огледало“ од данас организује терапијско-едукативне радионице за оболеле од малигних болести. Пројекат “Психо-социјална помоћ и подршка особама оболелим од малигних болести“, који суфинансира Град Чачак, „Огледало“ и ове године реализује у сарадњи са члановима чачанског Удружења особа оболелих од малигних болести „Вера“.

Уводна радионица заказана је за данас у просторијама Центра „Огледало“ у Улици Војводе Степе 129, са почетком у 18 часова. Према пројекту, предвиђено је да се трочасовне радионице одржавају једном седмично, све до децембра.

Као и претходних година, програм воде психолози-психотерапеути Драгана Тимотијевић и Ана Милетић Миловановић. Радионице су усмерене на едукацију у области менталног здравља. Како наглашавају организатори, циљ је да се на овај начин допринесе унапређењу квалитета живота оних који су лечени од рака, пре свега кроз развој личних вештина и отпорности, као и кроз развијање мреже социјалне подршке.

– Поносни смо што смо и и прошле године, упркос епидемији успели да програм реализујемо до краја. Окуљале смо се, уз све превентивне мере, а само последњих месец дана радионице су биле преко зум платформе. Поучени тим искуством, планирамо да, ако дође до погоршања епидемиолошке ситуације, део радионица буде организован у малим групама или кроз индивидуални рад са терапеутима. У крајњем случају организоваћемо онлајн радионице – напомињу психотерапеути.

Будући да је реч о веома осетљивој групи, на почетку, пре четири године, постојала је бојазан, али досадашња исуства, пре свега за полазнице, су више него позитивна. Неке од њих долазе од прве радионице, што је такође, велики успех. 

– Показало се да је за оболеле од малигних болести прави избог управо рад у групи, јер им много значи и међусобна подршка, преношење искустава, знања, вештина, што знатно олакшава посао и нама психотерапеутима. Наиме, оне које долазе од прве године дају подршку новим полазницама, преносе оно што су већ „научиле“ и на радионицама, али и кроз сопствено искуство. Поносни смо и на то што смо на неки начи допринели да управо оне покрену оснивање свог Удружења „Вера“, што их је додатно оснажило. То удружење ове године имаће и свој самостални пројекат, односно организоваће креативне радионице за своје чланове – најављује Драгана Тимотијевић.

Осим психолошке подршке, веома је важно што учеснице међусобно деле све информације о лекарима, терапијама, лековима, новим технологијама у лечењу… Како је досадашње искуство показало, највидљивији успех је код особа код којих је недавно дијагностикована малигна болест.

– Подршка у првој фази, и нас психолога, али и целе групе, је велика. Поред „теоријског“ знања, како прихватити своју болест, како се борити, лечити, сви из групе преносе лична искуства из сваке фазе болести, што опет помаже да одрже квалитет живота упркос или са болешћу – наглашава Тимотијевић и додаје да је и ове године предвиђено да, уколико има интересовања, буду организоване и радионице за чланове породица оболелих од малигних болести, као вид подршке и болеснима и њиховим породицама.

Све додатне информације заинтересовани могу добити путем телефона, а бројеви су 064/2721078 и 064/1809649.

В. Т.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.